Ohováranie,osočovanie, ako sa brániť?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Košický
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Ohováranie,osočovanie, ako sa brániť?

Dobrý deň, chcem sa informovat a poradit. Zijem s manzelom a malym synom doteraz bolo vsetko ok, ale zacali sa svokrovci miesat do vsetkeho. Zijeme v ich dome s manzelovou babou. V jednej dedine a oni svokrovci v druhej a baba s nami ide tu o to, ze v jednom kuse na mna kydaju nadavaju vykrikuju pod koho strechou byvam ja. Som si vedoma toho ja im to neberem, ale ohovaraju ma po celej dedine, ze tyram dieta, som hlupa vymyslaju namna veci kade jake, siria nepravdu o mne a o mojej rodine svokor aj jeho matka baba... Robia si sluhu zo mna a jedneho dna som sa zacala obranovat a dopadlo to tak, ze sa to otocilo komplet proti mne. Manzel sa nezastane mna lebo on sa nechce vadit, a preto oni si dovoluju na moju osobu, ze som hlupana, sracka, kur.. a ine veci, ze tyram dieta nedavam mu jest pritom to tak neni a cela dedina vie tuto verziu len koli tomu, ze som im povedala nech sa nestaraju do veci, do ktorych im neni nic. Uz jedno manzelstvo tymto sposobom rozbili totiz manzel je rozvedeny. Chcem vediet, ci je moznost podat trest. oznam za poskodenie mena ohovaranie, osocovanie a ako to vlastne funguje, aby konecne bol klud. Lebo ja a manzel nemame dovod na rozvod zlobu robia jeho rodicia, sestra a jeho baba som zufala z toho je to tazke na psychiku. Dakujem pekne za odpoved

Odpoveď: Ohováranie,osočovanie, ako sa brániť?

Dobrý deň,

existujú v podstate dve riešenia. Môžete podať trestné oznámenie za ohováranie, pričom budete musieť uviesť, v čom podľa Vás vidíte možnosť ohrozenia Vašej vážnosti u spoluobčanov, ako mohol narušiť Vaše rodinné vzťahy alebo spôsobiť inú vážnu ujmu.Ide o skutkovú podstatu trestného činu podľa § 373 ods.1 Trestného zákona Kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

Druhou možnosťou je občiansko právne konanie a podanie žaloby na ochranu osobnosti. Podľa § 11 Občianskeho zákonníka Fyzická osoba má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy.

Paragraf 13 ods.1 OZ následne uvádza Fyzická osoba má právo najmä sa domáhať, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov do práva na ochranu jeho osobnosti, aby sa odstránili následky týchto zásahov a aby mu bolo dané primerané zadosťučinenie. Ide napríklad o ospravedlnenie, verejné ospravedlnenie, finančnú náhradu a pod.

Ak teda nepomôže zmierlivá cesta a dohoda, budete zrejme musieť využiť vyššie uvedené spôsoby.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk