Máte
otázku?

Ohováranie,osočovanie, ako sa brániť?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Košice
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Ohováranie,osočovanie, ako sa brániť?

Dobrý deň, chcem sa informovat a poradit. Zijem s manzelom a malym synom doteraz bolo vsetko ok, ale zacali sa svokrovci miesat do vsetkeho. Zijeme v ich dome s manzelovou babou. V jednej dedine a oni svokrovci v druhej a baba s nami ide tu o to, ze v jednom kuse na mna kydaju nadavaju vykrikuju pod koho strechou byvam ja. Som si vedoma toho ja im to neberem, ale ohovaraju ma po celej dedine, ze tyram dieta, som hlupa vymyslaju namna veci kade jake, siria nepravdu o mne a o mojej rodine svokor aj jeho matka baba... Robia si sluhu zo mna a jedneho dna som sa zacala obranovat a dopadlo to tak, ze sa to otocilo komplet proti mne. Manzel sa nezastane mna lebo on sa nechce vadit, a preto oni si dovoluju na moju osobu, ze som hlupana, sracka, kur.. a ine veci, ze tyram dieta nedavam mu jest pritom to tak neni a cela dedina vie tuto verziu len koli tomu, ze som im povedala nech sa nestaraju do veci, do ktorych im neni nic. Uz jedno manzelstvo tymto sposobom rozbili totiz manzel je rozvedeny. Chcem vediet, ci je moznost podat trest. oznam za poskodenie mena ohovaranie, osocovanie a ako to vlastne funguje, aby konecne bol klud. Lebo ja a manzel nemame dovod na rozvod zlobu robia jeho rodicia, sestra a jeho baba som zufala z toho je to tazke na psychiku. Dakujem pekne za odpoved

Odpoveď: Ohováranie,osočovanie, ako sa brániť?

Dobrý deň,

existujú v podstate dve riešenia. Môžete podať trestné oznámenie za ohováranie, pričom budete musieť uviesť, v čom podľa Vás vidíte možnosť ohrozenia Vašej vážnosti u spoluobčanov, ako mohol narušiť Vaše rodinné vzťahy alebo spôsobiť inú vážnu ujmu.Ide o skutkovú podstatu trestného činu podľa § 373 ods.1 Trestného zákona Kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

Druhou možnosťou je občiansko právne konanie a podanie žaloby na ochranu osobnosti. Podľa § 11 Občianskeho zákonníka Fyzická osoba má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy.

Paragraf 13 ods.1 OZ následne uvádza Fyzická osoba má právo najmä sa domáhať, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov do práva na ochranu jeho osobnosti, aby sa odstránili následky týchto zásahov a aby mu bolo dané primerané zadosťučinenie. Ide napríklad o ospravedlnenie, verejné ospravedlnenie, finančnú náhradu a pod.

Ak teda nepomôže zmierlivá cesta a dohoda, budete zrejme musieť využiť vyššie uvedené spôsoby.

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Ohováranie,osočovanie, ako sa brániť? (Občianske právo)

Dobrý deň. Čo môžem robiť ak ma už v bývalej práci, z ktorej som odišla kôli problémom s kolegyňou, ktorá sa mi i vyhrážala ublížením na zdraví a kvôli nadriadenej, ktorá problém, nielenže neriešila ale ho i spôsobovala, a keď som sa na nich sťažovala na vyššom mieste tak to nadriadená, nielenže poprela ale začala o mne šíriť nepravdu, a tak poohovarali, že ma kvôli tomu nechcú prijať spať do práce. Čo mám robiť, pretože sa do tej práce chcem vrátiť. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ohováranie,osočovanie, ako sa brániť?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 11.08.2020)

Dobrý deň,
v zásade máte dve možnosti. Môžete na ňu podať trestné oznámenie za ohováranie a poškodzovanie cudzích práv (ak Vás nevzali, kvôli klamstvám do práce, mohol by to byť dôvod na stíhanie). Tiež môžete podať žalobu na ochranu osobnosti a okrem ospravedlnenia si žiadať aj náhradu nemajetkovej ujmy.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ohováranie,osočovanie, ako sa brániť? (Občianske právo)

Ako postupovať v prípade, keď na Azete, v miestnosti Veteráni, ma sústavne osočuje nechutnými a hanlivými urážkami už dlhší čas jeden z dopisovateľov. Upozornila som aj Azet, ale náprava nenastala. Ďakujem za pomoc.

Odpoveď: Ohováranie,osočovanie, ako sa brániť?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 03.07.2015)

Dobrý deň, pri internetových verejných diskusiách sú osočovanie a urážky bežnou skutočnosťou. Vzhľadom na vysokú mieru anonymity väčšiny užívateľov, by si preto každý zúčastnený mal zvážiť rozsah zverejnenia vlastných identifikačných údajov. V opačnom prípade potom riskuje existenciu útokov voči svojej osobe v miere, ktorá je spôsobila znížiť dôstojnosť a dobré meno v spoločnosti. Pokiaľ prevádzkovateľ web stránky nereaguje na Vaše požiadavky na zablokovanie jedného z "dopisovateľov", Vaše možnosti ochrany sú vzhľadom na už spomínanú vysokú mieru anonymity, značne obmedzené. Občiansky zákonník upravuje v § 11 právo každého domáhať sa ochrany svojej osobnosti, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy. Právnym prostriedkom ochrany je žaloba na ochranu osobnosti. Vec je možné riešiť aj podaním trestného oznámenia pre podozrenie zo spáchania trestného činu Ohovárania podľa §373 Trestného zákona, alebo podaním oznámenia o spáchaní priestupku proti občianskemu spolunažívaniu podľa § 49 ods. 1 pís. a) zákona o priestupkoch. Vo všetkých prípadoch je však potrebná identifikácia páchateľa, čo je komplikovaný postup.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ohováranie,osočovanie, ako sa brániť?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku