Otázka: Ohováranie,osočovanie, ako sa brániť?
Dobrý deň, potrebovala by som sa informovať a poradiť. Žijem s manželom a malým synom. Doposiaľ bolo všetko v poriadku, ale začali sa svokrovci miesť do všetkého. Pobývame v ich dome spolu s manželovou babičkou. Žijeme v jednej dedine a oni - svokrovci - v druhej. Tu ide o to, že mi neustále naháňajú, nadávajú a vykrikujú pod vlastnou strechou. Som si toho vedomá a nenechám sa tým ovplyvniť, ale ohovárajú ma po celej dedine. Tvrdia, že týram dieťa, že som hlúpa a vymýšľajú na mňa rôzne príbehy. Šíria nepravdy o mne a o mojej rodine - svokor a jeho matka, teda babička. Robia zo mňa sluhu a jedného dňa som sa začala brániť. Bohužiaľ, to sa otočilo kompletné proti mne. Manžel mi nepríde na pomoc, pretože sa nechce zaoberať konfliktmi, a preto si dovoľujú na moju osobu - že som hlupáčka, sprostá a ďalšie urážky. Tvrdia, že týram dieťa, že mu nedávam jesť, pritom to tak nie je a celá dedina vie túto verziu len kvôli tomu, že som im povedala, nech sa nezaoberajú vecami, do ktorých im nie je nič. Už jedno manželstvo týmto spôsobom rozbili, keďže môj manžel je rozvedený. Chcem vedieť, či je možné podať trestné oznámenie za poškodenie mena, ohováranie, osočovanie a ako to vôbec funguje. Potrebujem, aby bol konečne pokoj. Ja a môj manžel nemáme dôvod na rozvod, zlobu robia jeho rodičia, sestra a jeho babička. Súm zo situácie zúfalá, je to náročné na psychiku. Ďakujem pekne za odpoveď.
Odpoveď: Ohováranie,osočovanie, ako sa brániť?
Dobrý deň,
existujú v podstate dve riešenia. Môžete podať trestné oznámenie za ohováranie, pričom budete musieť uviesť, v čom podľa Vás vidíte možnosť ohrozenia Vašej vážnosti u spoluobčanov, ako mohol narušiť Vaše rodinné vzťahy alebo spôsobiť inú vážnu ujmu.Ide o skutkovú podstatu trestného činu podľa § 373 ods.1 Trestného zákona Kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
Druhou možnosťou je občiansko právne konanie a podanie žaloby na ochranu osobnosti. Podľa § 11 Občianskeho zákonníka Fyzická osoba má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy.
Paragraf 13 ods.1 OZ následne uvádza Fyzická osoba má právo najmä sa domáhať, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov do práva na ochranu jeho osobnosti, aby sa odstránili následky týchto zásahov a aby mu bolo dané primerané zadosťučinenie. Ide napríklad o ospravedlnenie, verejné ospravedlnenie, finančnú náhradu a pod.
Ak teda nepomôže zmierlivá cesta a dohoda, budete zrejme musieť využiť vyššie uvedené spôsoby.