Ako sa brániť pri kúpe auta so záložným právom?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Ako sa brániť pri kúpe auta so záložným právom?

Dobrý deň, v júni som si zakúpil auto a následne nepotvrdil, či sa naň vzťahuje záložné právo. Náhodou som v notárskom registri objavil, že auto bolo založené v prospech finančnej spoločnosti už v apríli a to celkom inou osobou, než od ktorej som vozidlo zakúpil. Momentálne neexistujú nijaké indície, že by tento človek prestal splácať svoj dlh. Mám však obavy, že sa stávam obeťou podvodu a mám strach, že ak tento človek prestane splácať svoj dlh, stratím svoj majetok. Môžete mi, prosím, poradiť, ako môžem tento problém riešiť? Ďakujem.

Odpoveď: Ako sa brániť pri kúpe auta so záložným právom?

Dobrý deň, podľa § 499 Občianskeho zákonníka (OZ), kto prenechá inému vec za odplatu, zodpovedá za to, že vec v čase plnenia má vlastnosti výslovne vymienené alebo obvyklé, že ju možno použiť podľa povahy a účelu zmluvy alebo podľa toho, čo účastníci dojednali, a že vec nemá právne vady. Právnymi vadami, sú práva tretích osôb, ktoré obmedzujú vlastníka pri užívaní a disponovaní s vecou, a teda aj záložné právo. V zmysle § 596 OZ, ak vec má vady, o ktorých predávajúci vie, je povinný kupujúceho pri dojednávaní kúpnej zmluvy na ne upozorniť. Taktiež platí, že právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým. Ak Vás teda predávajúci ubezpečil, že na vozidle neviaznu žiadne práva tretích osôb, máte právo od kúpnej zmluvy odstúpiť.