Ako reklamovať skrytú vadu na kúpenom vozidle?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Ako reklamovať skrytú vadu na kúpenom vozidle?

Dobrý deň. Kúpili sme ojazdené auto z autobazáru v novembri tohto roku. Tvrdenie, že je s autom všetko v poriadku a o prípadných vadách nevedia, nám spôsobilo prekvapenie. Nechali sme auto skontrolovať v autorizovanom servise, kde nám oznámili, že riadenie je vadné. Oprava bude stáť približne 1000 - 1200 eur a na servise sa čudovali, že auto prešlo STK. Mimo tejto vady je auto v poriadku, no nechceme ho vrátiť späť. Rád by som sa opýtal, či sa takáto vada považuje za skrytú a ak áno, ako by sme mali pokračovať v riešení tejto situácie a na čo máme právo? Predajcu sme ešte nekontaktovali. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako reklamovať skrytú vadu na kúpenom vozidle?

Dobrý deň, podľa § 596 a 597 Občianskeho zákonníka, ak vec má vady, o ktorých predávajúci vie, je povinný kupujúceho pri dojednávaní kúpnej zmluvy na ne upozorniť. Ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť. Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým. Predávajúci zodpovedá za existenciu skrytých vád bez ohľadu na to, či o nich vie alebo nie, resp. či tieto sa stanu známe až po predaji za predpokladu, že existovali už v čase predaja. Jedná sa o tzv. objektívnu zodpovednosť, ktorej sa predávajúci nemôže zbaviť. Vzhľadom na to, že nemáte záujem vozidlo vrátiť a teda od kúpnej zmluvy odstúpiť, máte právo na primeranú zľavu z kúpnej ceny a to v rozsahu, ktorá závisí od povahy technickej vady.