Ako previesť polovicu domu na druhú osobu?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Ako previesť polovicu domu na druhú osobu?

Dobry den, chcela by som sa informovat ohladom prepisania domu na polovicu. S priatelom sme brali hypoteku. Ja som ako spoludlznik, v podstate on je ten hlavny, co je vsade evidovany. Staviame dom. O rok bude postaveny na pozemku, ktory je pisany na neho. Svadbu budeme mat az neskor, ked bude dom postaveny, aby sme mali klud a cas. Ja som momentale na materskej. No a chcela by som sa informovat, ako potom prepisat polovicu majetku aj na mna. Ako by sme mali postupovat. Ďakujem krásne za odpoveď

Odpoveď: Ako previesť polovicu domu na druhú osobu?

Dobrý deň, takýto prípad ako je Váš je bežný, pričom riešenie je z právneho hľadiska jednoduché. V súčasnosti je výlučným vlastníkom pozemku a tiež rozostavanej stavby Váš priateľ. On ako vlastník tejto nehnuteľnosti môže ľubovoľne nakladať týmto svojím majetkom. Tzn. môže Vám darovať 1/2 podielu na vlastníckych právach k tejto nehnuteľnosti. Je potrebné spísať darovaciu zmluvu, kde Vám Váš priateľ daruje 1/2 podielu na vlastníckych právach na pozemku. Príslušný okresný úrad, katastrálny odbor na základe takejto darovacej zmluvy a návrhu na vklad do katastra nehnuteľností zapíše aj Vás ako vlastníka tejto nehnuteľnosti s podielom 1/2. Po tomto zápise budete vlastniť nehnuteľnosť ako podieloví spoluvlastníci v podiele 1/2. Rovnako je možné postupovať v prípade, že bude rozostavaná stavba zapísaná na liste vlastníctva ako stavba (rodinný dom). Kým stavba nie je oficiálne vedená na katastri nehnuteľností, nie je možné oficiálnou cestou zabezpečiť podielové spoluvlastníctvo na nehnuteľnosti. 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Ako previesť polovicu domu na druhú osobu? (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň. Vlastníme dom s pozemkom. Mama ma polovicu a ďalšiu polovicu máme mama, ja a sestra na 3 časti zdedene po otcovej smrti. Mama by mi chcela darovať svoju polovicu pozemku. Potrebuje k tomu súhlas sestry? Alebo v tom nie je problém? Ako sa dá ten pozemok darovať, keď sa sestra tu nenachádza a je v USA? Ďakujem za odpovede.

Odpoveď: Ako previesť polovicu domu na druhú osobu?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 21.04.2017)

Dobrý deň, so spoluvlastníckym podielom môže spoluvlastník voľne disponovať. Jediným zákonným obmedzením je predkupné právo, ktoré patrí zostávajúcim spoluvlastníkom. V zmysle § 140 Občianskeho zákonníka, ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe. Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov. V zmysle uvedeného, predkupné právo sa neuplatní pri prevode spoluvlastníckeho podielu na blízku osobu. Blízkou osobou podľa citovaného ustanovenia je bezpochyby Vaša matka, preto k darovaniu podielu nepotrebujete súhlas svojej sestry ako zostávajúcej spoluvlastníčky. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako previesť polovicu domu na druhú osobu? (Spoluvlastníctvo)

Príjemný den prajeme. Akým spôsobom by sme mohli s manželom vysporiadať našu nehnuteľnosť. S manželom vlastníme rodinný dom každý z nas s podielom 1/2. Manžel okrem toho vlastní zastavanú plochu a budovu, ktorú využíval pri dome v čase, ked podnikal. Tiež vlastní záhradu. Máme spolu dve dcéry, jedna býva v meste - s manželom si zobrali úver na byt, ktorý splácajú. Druhá dcéra s manželom a rodinou bývajú v našom rodinnom dome - so samostatným vchodom a bytovou jednotkou, využívajúc podkrovie na bývanie. Investovali do bývania nemalé finančné prostriedky s tým, že sme sa dohodli, že celý dom zostane im a časť záhrady a budova, ktorú vlastní výlučne manžel, zostane prvej dcére a jej manželovi. Právne to však nie je ošetrené. Chápeme mladých, ktorí bývajú s nami, že chcú mať legitímne upravené vlastníctvo k nehnuteľnosti. Máme však s manželom obavy, aby sme na starosť neprišli o dom, ak by sme dcére a jej manželovi legitímne darovali dom s užívateľským doživotným právom. Navrhli sme dcére, že rozdelenie nehnuteľností za nášho života urobíme spísaním závetu, aby si bola istá, že dom raz bude jej. Ja s manželom sa však obávame možných rizík, ktoré by mohli nastať, ak by sme darovaním previedli nehnuteľnosť / časť nehnuteľnosti, na dcéru a jej manžela. Prosím, poradte, ako by sme to mohli právne ošetriť. Dakujem 

Odpoveď: Ako previesť polovicu domu na druhú osobu?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 21.09.2016)

Dobrý deň, nehnuteľnosti môžete previesť na svoje deti darovacou zmluvou a súčasne zriadiť vecné bremeno doživotného užívania rodinného domu, inej budovy a priľahlých pozemkov v plnom rozsahu. Tým si zabezpečíte, že z užívania Vás nemôže nikto vylúčiť a to aj pre prípad, ak dôjde k zmene vlastníka. V obsahu darovacej zmluvy môžete dohodnúť účelové určenie daru, taktiež rozväzovacie podmienky, ktorých splnením právna účinnosť darovacej zmluvy zanikne a obdarovaní Vám budú musieť nehnuteľnosti vrátiť. Nie je vylúčené dohodnúť v zmluve aj podmienky odstúpenia od zmluvy, ktoré môžete špecifikovať podľa vašich požiadaviek.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako previesť polovicu domu na druhú osobu? (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať jednu vec, s priateľom sme kupovali byt na hypo, resp. kupoval ho on na seba, lebo tak dostal lepšiu hypotéku. Dohodnuté bolo, že mi potom polovicu daruje. Nie je nám ale jasné, či tým automaticky ma musí uviesť aj do hypotéky v banke alebo môžem byť len spolumajiteľ? Budú si ma znovu v banke preverovať? Ďakujem krásne, prajem pekný deň

Odpoveď: Ako previesť polovicu domu na druhú osobu?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 01.03.2016)

Dobrý deň

zákon nezakazuje darovať zaťaženú nehnuteľnosť, avšak v zmluve o zriadení záložného práva môže byť dohodnuté, že s prevodom musí súhlasiť veriteľ, teda v tomto prípade banka (inak banka odstúpi od úverovej zmluvy).

 

Z úveru bude povinný stále priateľ, pokiaľ si zmluvou nedohodnete, že ste pristupujúci dlžník a budete splácať aj úver. Takže je možné, aby ste boli spoluvlastníčka ale nie spoludlžníčka.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musia zhodovať a otázka musí byť vyplnená..
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Prosím vyberte svoj kraj..
Prosím vyberte kategóriu..
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..





Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku