Ako postupovať v trestnom stíhaní ako poškodený z dopravnej nehody?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Ako postupovať v trestnom stíhaní ako poškodený z dopravnej nehody?

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohľadom priebehu trestného stíhania kvôli dopravnej nehode. Priateľ mal v júli dopravnú nehodu. Išiel na osobnom aute cez obec po hlavnej ceste a z vedľajšej cesty mu nedal prednosť v jazde druhý vodič osobného auta. Priateľ to strhol do druhej strany, avšak buchol do prednej časti auta druhého vodiča. Priateľove auto obrátilo na pravý bok, keďže to strhol do kopčeka popri ceste, ale neodhodilo ho ďaleko, resp. skoro vôbec. Bavíme sa možno o jednom metri. Brzdnú dráhu nemal žiadnu. Na mieste to policajti uzavreli tak, že je vinný ten vodič, ktorý nedal prednosť, aj napriek tomu, že tvrdil, že môj priateľ išiel rýchlo, a preto si ho nestihol všimnúť a vbehol mu do cesty. No obrat nastal, keď sa priateľova liečba (problém s krčnou chrbticou po nehode) natiahla a nehoda sa preklasifikovala na trestný čin. Škodca sa rozhodol posunúť to súdnemu znalcovi a trvá na tom, že nehodu nespôsobil. Nám sa to skomplikovalo o to viac, že sme zistili, že priateľ nemá uhradené PZP (1. krat uzatváral PZP online a zabudol previesť peniaze, zistili sme to až vtedy, keď ho polícia vyzvala na predloženie poistky lebo ho nevedeli nájsť v systéme). Nevieme, čo máme teraz čakať, keďže dnes bol opäť vypovedať a vinníkovi hrozí vysoká pokuta a dokonca aj podmienka. Policajti tiež dnes prišli s tým, že vraj z nehody nie sú zaznamenané žiadne fotografie, čomu nerozumiem, nie je to ich povinnosť zaistiť miesto nehody? Ako teraz môžu spätne objektívne posúdiť, či išiel alebo nešiel rýchlo, ak nemajú dôkaz o brzdnej čiare? Tachometer sa totiž pri nehode nezasekol a tým pádom neukazuje rýchlosť v čase nehody). Tiež si spomínam, že v deň nehody policajt, ktorý to šetril tvrdil, že aj keby išiel môj priateľ rýchlo, je to len priestupok a dopravná nehoda bola spôsobená nedaním prednosti v jazde. Prosím o nejaké zhrnutie, popr. radu, čo môžeme robiť alebo čakať. Je to dosť o nervy (priateľove auto je v sume asi 4.000,- €, auto druhého vodiča tak max. do 1.000,- €). No skôr ide o tie veci ohľadom ublíženia na zdraví. Ten pán ma totiž tiež nejaké menšie zdravotné problémy s kolenom aj krkom. Vždy je to také raz hore, raz dole a nevieme ani v najmenšom usúdiť, ako to pre nás dopadne aj keď si stojíme za tým, že okrem toho, že z nedbanlivosti nemal platné PZP, neurobil žiadnu chybu. Ak budete potrebovať nejaké bližšie informácie, pokojne doplním. Vopred veľmi pekne ďakujem!

Odpoveď: Ako postupovať v trestnom stíhaní ako poškodený z dopravnej nehody?

Dobrý deň, uvádzate, že vec je objasňovaná v trestnom konaní, avšak nie je mi zrejmé, v ktorom štádiu sa nachádza. Podľa Vašich tvrdení by Váš priateľ mal vystupovať v pozícii poškodeného, ktorému bola spôsobená ujma na zdraví a taktiež ujma na majetku (poškodenie vozidla). Trestné stíhanie môže byť však zatiaľ vedené vo veci, teda bez vzťahu ku konkrétnemu páchateľovi alebo už bolo určitej osobe vznesené obvinenie pre spáchanie prečinu Ublíženia na zdraví. V každom prípade je v záujme vášho priateľa uplatňovať si v trestnom konaní všetku škodu, ktorá mu vznikla. Objasňovanie skutku je vo vašom prípade závislé predovšetkým od výsledkov znaleckého dokazovania, resp. výpovede svedkov dopravnej nehody, prípadne dokumentácie príslušníkov dopravnej polície. Až z vykonania týchto dôkazných prostriedkov je možné stanoviť závery a odpovede na vaše otázky.