POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Trestné stíhanie pre dopravnú nehodu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislava

Otázka: Trestné stíhanie pre dopravnú nehodu

Dobrý deň, potrebujem radu ohľadom dopravnej nehody, keď som ako taxikár so zákazníkmi cestoval po hlavnej ceste v Bratislave a z vedľajšej ulice vbehol do nás iný automobil. Dôsledkom zrážky nás všetkých odviezli sanitky. Zákazník mal dobu liečenia viac ako 42 dní, a ja tiež. Poštou mi prišlo oznámenie, že bolo začaté trestné stíhanie z nedbanlivosti v dopravnej nehode, no stále nie je určený vinník. Nehoda sa stala začiatkom júna 2013, stíhanie bolo začaté okolo septembra. Potom prišla informácia, že budem predvolaný k súdnemu lekárovi, no dodnes sa nič nedeje. Od poisťovne som ešte nič nedostal, bol som dva mesiace na PN-ke s vyvrtnutým členkom a otrasom mozgu. Potreboval by som radu, na koho sa mám obrátiť, keďže vodič druhého vozidla bol Talian s talianskymi ŠPZ. Rád by som taktiež vedel, kedy a kto určí vinníka. Ďakujem.

Odpoveď: Trestné stíhanie pre dopravnú nehodu

Dobrý deň,

pokiaľ ide o trestné stíhanie pre dopravnú nehodu, tak obyčajne, pokiaľ nie je vinník zrejmý hneď na začiatku, trestné stíhanie trvá dlhší čas. Ak Vám prišlo predvolanie k súdnemu lekárovi tento súdny lekár sa Vám ozve. Dopravnú nehodu bude potrebné riadne vyšetriť, aby sa určilo, kto je skutočným vinníkom. Samotné začatie trestného stíhania (vznesenie obvinenia) ešte neznamená, že bude osoba uznaná vinnou. Polícia si určite znamenala, kto bol vodičom druhého dopravného vozidla. Dopravné nehody sa často vyšetrujú prostredníctvom znaleckých posudkov z odboru cestnej dopravy, aby sa ustálil kto je vinníkom dopravnej nehody. V trestnom konaní má obvinená osoba právo navrhovať dôkazy, ktoré je určite potrebné využiť.

Trestné stíhanie pre dopravnú nehodu býva bežné, pokiaľ došlo k ublíženiu na zdraví.