Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Ako postupovať pri skončení pracovného pomeru


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Košice

Otázka: Ako postupovať pri skončení pracovného pomeru

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o pomoc. Môj nadriadený mi pridelil dodatočnú prácu, ktorá nie je zahrnutá v mojej pracovnej zmluve a mala som ju vykonávať vo svojom voľnom čase. Túto prácu som odmietla. Následne to interpretujú ako nesplnenie mojich pracovných povinností a očakávajú, že podám výpoveď. Keďže nechcem z práce odísť, len odmietam prácu vo voľnom čase, navrhli mi ukončenie pracovného pomeru dohodou. Zatiaľ som tento návrh neakceptovala. Prosím Vás o radu, ako mám postupovať ďalej. Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať pri skončení pracovného pomeru

Dobrý deň,

Vy ste, ako zamestnanec viazaná pracovnou zmluvou a Zákonníkom práce. Ste povinná vykonávať dohodnutý druh práce. Ak ste sa nedohodli na tom, že budete vykonávať aj iný druh práce, potom Vás k tomu nemôže zamestnávateľ nútiť.

Zamestnávateľ Vás tiež nemôže nútiť, aby ste dali výpoveď alebo aby ste s ním skončili pracovný pomer dohodou. Už samotná podstata dohody spočíva v dobrovoľnosti a zhode oboch zmluvných strán. Ak chcete u zamestnávateľa naďalej pracovať odporúčam Vám nepodpisovať dohodu a určite nepodávať výpoveď.

Ak sa zamestnávateľ domnieva, že ste porušili pracovnú disciplínu, Zákonník práce mu rovnako umožňuje skončiť s Vami pracovný pomer. Mohol tak urobiť už hneď potom, čo sa o porušení dozvedel a nemusel na to vyzývať Vás. Výpoveď Vám môže dať zamestnávateľ len zo zákonných dôvodov, rovnako tak skončiť s Vami pracovný pomer okamžite môže len z dôvodov uvedených zákone. Ak by bolo skončenie pomeru podľa Vás účelové a vykonštruované, môžete sa brániť zaslaním listu, že žiadate, aby Vás naďalej zamestnával. Ak odmietne, môžete podať na súd žalobu a žiadať aj náhradu mzdy.

Trápi vás "Ako postupovať pri skončení pracovného pomeru" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Ako postupovať pri skončení pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, v práci som dala dohodu o ukončení pracovného pomeru. V nej som uviedla dátum podpisu mojej pracovnej zmluvy, a to 25.09.2020. Zamestnávateľ mi však v dohode o ukončení pracovného pomeru uviedol dátum nástupu do práce 01.10.2020. Je to v poriadku?

Odpoveď: Ako postupovať pri skončení pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 15.09.2023)

Dobrý deň, áno, je to v poriadku. Správne má byť 01.10.2020.

Pracovnú zmluvu ste podpísali dňa 25.09.2020 ale do práce ste nastúpili až dňa 01.10.2020. Teda pracovný pomer vznikol až dňa 01.10.2020. 

Ide o situáciu, že samotný podpis pracovnej zmluvy bol 25.09.2020 ale Váš nástup do práce bol až dňa 01.10.2020. 

Zákonník práce rozlišuje dve situácie. Založenie pracovného pomeru a vznik pracovného pomeru. 

Pracovný pomer sa zakladá uzatvorením (podpisom) pracovnej zmluvy.

Pracovný pomer vzniká dňom, ktorý je dohodnutý ako deň nástupu do práce. 

Podľa § 42 ods. 1 Zákonníka práce, "Pracovný pomer sa zakladá písomnou pracovnou zmluvou medzi zamestnávateľom a zamestnancom, ak tento zákon neustanovuje inak. Jedno písomné vyhotovenie pracovnej zmluvy je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi."

Podľa § 46 Zákonníka práce, "Pracovný pomer vzniká odo dňa, ktorý bol dohodnutý v pracovnej zmluve ako deň nástupu do práce."


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Ako postupovať pri skončení pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, prosím o radu, ako postupovať v prípade, keď som momentálne na PN a pracovná zmluva mi končí 24. 2. Zamestnávateľ ma žiada podpísať ukončenie pracovného pomeru k danému dátumu. Mám to podpísať, aj keď som na PN? Ďakujem za radu.

Odpoveď: Ako postupovať pri skončení pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 24.02.2021)

Dobrý deň, vzhľadom na okolnosť, že máte uzatvorenú prac. zmluvu na dobu určitú a aj napriek tomu, že ste PN, Váš prac. pomer končí uvedeným dňom 24.2.2021.
V zmysle ust. par.75 Zákonníka práce je zamestnávateľ pri skončení prac. pomeru vydať Vám potvrdenie o zamestnaní, uvedie dĺžku trvania prac. pomeru, druh vykonávanej práce, či sa Vašej mzdy nevykonávajú zrážky.

T.j. skončenie prac. pomeru napriek PN môžete podpísať. Uvádzame súčasne, že ak ste si nestihli vyčerpať dovolenku, v zmysle ust. par. 116 ods. 3 ZP máte nárok na jej preplatenie.


Podotázka: Ako postupovať pri skončení pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, prosím Vás o radu. Mám pracovnú zmluvu na dobu určitú, konkrétne na jeden rok, do 30. 5. 2021. Našla som si nové zamestnanie bližšie k domovu. V mojej súčasnej zmluve je uvedená mesačná výpovedná lehota. Začiatkom februára som podala výpoveď a uviedla, že k 1. 4. plánujem odísť. Môj zamestnávateľ sa mi však odmieta uvoľniť. Neviem, ako by som mala postupovať. Môžete mi poradiť?

Odpoveď: Ako postupovať pri skončení pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 09.02.2021)

Dobrý deň,
výpovedná doba plynie a uplynie bez ohľadu na chcenie zamestnávateľa.

Pracovný pomer Vám skončí uplynutím výpovednej doby a v súlade s ust. § 75 Zákonníka práce je zamestnávateľ povinný Vám vydať potvrdenie o zamestnaní, kde musí uviesť dlžku trvania prac. pomeru, druh vykonávanej práce, prípadne to, či sa vykonávajú zo mzdy zamestnanca zrážky.

Môžete od zamestnávateľa požadovať písomne prac. posudok, ktorý je zamestnávateľ povinný vydať do 15 dní, nie však skôr ako dva mesiace pred skončením prac. pomeru.

Ak zamestnávateľ túto povinnosť nesplní, budete sa môcť svojho práva domáhať cestou súdu.

Odporúčame už teraz požiadať zamestnávateľa o prac. posudok a uviesť, že budete žiadať o vydanie potvrdenia o zamestnaní ku dňu skončenia prac. pomeru.


Trápi vás "Ako postupovať pri skončení pracovného pomeru" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako postupovať pri skončení pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň. Chcem napadnúť dohodu o ukončení pracovného pomeru, ktorá vychádza z neoprávneného podozrenia voči mne. Hľadám bezplatného štátneho právnika, ktorý by ma zastupoval.

Odpoveď: Ako postupovať pri skončení pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 20.03.2017)

Dobrý deň, pokiaľ došlo k ukončeniu pracovného pomeru, začala Vám plynúť lehota, aby ste napadli neplatnosť skončenia pracovného pomeru.

Pokiaľ chcete, aby Vám zamestnávateľ vyplácanie mzdu, resp. ste dostali náhradu mzdy, potom ho musíte do dvoch mesiacov požiadať, aby Vás zamestnával aj naďalej a aby Vám platil mzdu.

V prípade, ak nemáte finančne prostriedky na advokáta, môžete sa obrátiť na Centrum právnej pomoci a ak spĺňate podmienky, dostanete zástupcu zadarmo.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ako postupovať pri skončení pracovného pomeru" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.