Susedia, dieťa, rušenie v noci, spánok

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Košice

Otázka: Susedia, dieťa, rušenie v noci, spánok

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ako riešiť problém s novými susedmi. Pred pol rokom sa pod môj byt nasťahovala nová rodina s malým, dvojročným dieťaťom. Je pochopiteľné, že dieťa môže niekedy plakať, ale z ich bytu sa každý deň mnohokrát doslova ozýva jačanie dieťaťa. Cez deň sa to dá ešte akceptovať, avšak rovnaké situácie sa opakujú takmer každú noc. Zrazu začne dieťa o 22:00, 23:00, 1:00, 2:00, 3:30, 4:30 atď. vrieskať tak hlasno, až je to počuť v celom byte. Toto trvá niekoľko minút, kým prestane. Bohužiaľ, nočný kľud detský plač nerieši. Moja izba je priamo nad ich bytom, tak sa na to automaticky zobudím a už potom nedokážem zaspať, hoci skoro ráno vstávam do práce alebo do školy. Daní susedia problém neriešia a ani s nimi sa nedá dohovoriť. Pod ich bytom, resp. izbou dieťaťa, sa nachádza iba pivnica a byt je rohový bez susedov okolo, takže sa nikto iný nemá na čo sťažovať. Keďže táto situácia pretrváva už niekoľko mesiacov, veľmi ma to vyčerpáva. Nevládzem fungovať celý deň len s pár hodinami spánku. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Susedia, dieťa, rušenie v noci, spánok

Dobrý deň,

podľa Občianskeho zákonníka má síce vlastník veci (bytu) povinnosť zdržať sa všetkého, čím by rušil ostatných vlastníkov, a to najmä hlukom, prachom, svetlom, popolčekom atď., avšak toto rušenie, či obťažovanie musí byť nad mieru primeranú miestnym pomerom. Miestne pomery sú pomery, ktoré sú bežné na danom mieste a v danom čase. Ak takéto konanie vybočuje z rámca miestnych pomerov, možno sa domáhať ochrany na obci, či na súde. Je však veľmi málo pravdepodobné, že súd by rozhodol vo Váš prospech, nakoľko detský plač je prirodzený. Aj keď Vám rozumiem v akej nepríjemnej situácii sa nachádzate, jediným riešením bude zrejme pokúsiť sa dohodnúť so susedmi a požiadať ich o pochopenie.