Ako postupovať pri nezaplatenom výživnom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Žilina

Otázka: Ako postupovať pri nezaplatenom výživnom

Mám veľký dlh na výživnom a chcem sa opýtať, či je možné ho splácať, aby som nešiel do väzenia.

Odpoveď: Ako postupovať pri nezaplatenom výživnom

Dobrý deň, ak je voči Vám vedené exekučné konanie pre nezaplatené výživné je možné sa s matkou oprávneného (maloletého dieťaťa) dohodnúť na splácaní dlhu mesačnými splátkami. Ak je voči Vám vedené trestné stíhanie pre trestný čin zanedbania povinnej výživy je možné trestné stíhanie ukončiť alternatívne. Tzn. využiť inštitút podmienečného zastavenia trestného stíhania alebo zmieru. V oboch prípadoch bude trestné stíhanie voči Vašej osobe zastavené a bude Vám uložená povinnosť uhradiť zameškané výživné (zákon nevylučuje možnosť dohody na splátkach). V prípade, že Vaša situácia Vám neumožňuje uhrádzať súdom (alebo dohodou) určené výživné riadne a včas, môžete na súd podať návrh na zníženie výživného z dôvodu podstatnej zmeny pomerov. Súd následne bude zisťovať, či k zmene pomerov od posledného upravovania výživného naozaj došlo a v akom rozsahu. Je možné, že Vám súd vyživovaciu povinnosť zníži (nie je to však možné spätne, zameškané výživné musíte uhradiť).