Máte
otázku?

Ako postupovať pri nezaplatenom výživnom


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Žilina
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Ako postupovať pri nezaplatenom výživnom

Mam velky dlh na vyzivnom a chcem sa spytat, ci je to mozne splacat to, aby som nesiel do basy.

Odpoveď: Ako postupovať pri nezaplatenom výživnom

Dobrý deň, ak je voči Vám vedené exekučné konanie pre nezaplatené výživné je možné sa s matkou oprávneného (maloletého dieťaťa) dohodnúť na splácaní dlhu mesačnými splátkami. Ak je voči Vám vedené trestné stíhanie pre trestný čin zanedbania povinnej výživy je možné trestné stíhanie ukončiť alternatívne. Tzn. využiť inštitút podmienečného zastavenia trestného stíhania alebo zmieru. V oboch prípadoch bude trestné stíhanie voči Vašej osobe zastavené a bude Vám uložená povinnosť uhradiť zameškané výživné (zákon nevylučuje možnosť dohody na splátkach). V prípade, že Vaša situácia Vám neumožňuje uhrádzať súdom (alebo dohodou) určené výživné riadne a včas, môžete na súd podať návrh na zníženie výživného z dôvodu podstatnej zmeny pomerov. Súd následne bude zisťovať, či k zmene pomerov od posledného upravovania výživného naozaj došlo a v akom rozsahu. Je možné, že Vám súd vyživovaciu povinnosť zníži (nie je to však možné spätne, zameškané výživné musíte uhradiť). 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Ako postupovať pri nezaplatenom výživnom (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ak môj bývalý manžel neplatil výživné a teraz bol za to podmienečne odsúdený, či je možné s ním uzatvoriť dohodu o splátkach potvrdenú u notára, aby toto splácal a ak by toto výživné ešte v lehote podmienky nestihol celé zaplatiť, či mu aj tak hrozí basa alebo súd potom túto jeho snahu zaplatiť zameškané výživné zoberie do úvahy. Môj bývalý manžel poberá predčasný dôchodok vo výške 270 € a z toho mu exekútor strháva na bežne výživné sumu 117 € a z tejto sumy by mi ešte navyše po dohode posielal 50 € mesačne ako zameškané výživné. Ďakujem a s pozdravom Tvarošková.

Odpoveď: Ako postupovať pri nezaplatenom výživnom

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 20.07.2019)

Dobrý deň, 

ak je výživné predmetom exekúcie a Vášmu bývalému manželovi sú vykonávané zrážky z dôchodku, tieto zrážky môžu byť vykonávané len podľa ustanovení exekučného poriadku. 

Ak by ste chceli s bývalým manželom uzatvoriť ďalšiu dohody o tom, že zo zvyšnej sumy Vám bude ešte splácať 50 € táto dohoda by bola zo zákona neplatná. Dohodu o zrážkach podľa §  551 Obč. zákonníka možno uzatvoriť platne len vtedy, ak zrážky nebudú vyššie ako pri výkone rozhodnutia, teda pri exekúcii.  

Podľa § 39  Obč. zákonníka platí, že "neplatný je právny úkon, ktorý svojím obsahom alebo účelom odporuje zákonu alebo ho obchádza alebo sa prieči dobrým mravom."

V prípade, že otec dieťaťa nesplatí výživné, môžete podať podnet na premenu podmienečného trestu na nepodmienečný, ale súd okolnosť, že výživné spláca aj keď cestou exekúcie bude brať do úvahy.

Možnosťou pre Vás je podať žiadosť o náhradné výživné na príslušný úrad práce.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako postupovať pri nezaplatenom výživnom (Rodinné právo)

Dobry den, chcem sa opytat. Dostal som podmienku za zanedbanie povinej vyzivy na 1 rok so skusobnou lehotou 1 rok. Sud mi nariadil zapltit sumu, ktoru dlhujem do skoncenia podmienecneho trestu. Suma je 4766,- €. Naraz to vyplatit neviem, preto sa chcem opytat ako mam potom platit, aby som sa sudu osvedcil. Je to moj prvy trest a nevyznam sa v tom. Za odpoved vopred dakujem

Odpoveď: Ako postupovať pri nezaplatenom výživnom

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 13.12.2016)

Dobrý deň, vzhľadom na výšku dlžného výživného je zrejmé, že je veľmi ťažké takú vysokú sumu vyplatiť naraz. Túto povinnosť Vám neuložil ani súd. Súd Vám určil v rámci skúšobnej doby uhradiť dlžné výživné. Tzn. že dlžné výživné môžete platiť aj po častiach, počas nasledujúceho roka. Ku dňu skončenia skúšobnej doby však musí byť celá dlžná suma uhradená. Najlepšie v takýchto prípadoch je platiť výživné priamo na účet matky. Z bezhotovostných platieb viete jednoducho vytvoriť výpis z účtu, z ktorého bude zrejmé, že ste uhradili celú sumu a v rámci skúšobnej lehoty. Ak matka nemá bankový účet, tak je možné výživné platiť aj v hotovosti, avšak pri každej platbe majte svedka a dajte matke dieťaťa podpísať príjmový pokladničný doklad. Popri platení dlžného výživného však nezabudnite na platenie aj bežného výživného, aby ste znovu nenaplnili skutkovú podstatu trestného činu zanedbania povinnej výživy.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ako postupovať pri nezaplatenom výživnom" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku