POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Trest za nezaplatené výživné a dodatočné uhradenie

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Nitra

Otázka: Trest za nezaplatené výživné a dodatočné uhradenie

Dobrý deň, prišiel mi trestný rozkaz na trest odňatia slobody na jeden rok pre nedostatok finančných prostriedkov na zaplatenie alimentov za posledné tri mesiace (som nezamestnaný a mám nízky príjem atď.). Sťažuje to život mne aj mojej partnerke, nakoľko v polovici mesiaca nám často nezostanú ani peniaze na mlieko pre naše 5-ročné dieťa. Žijeme na okraji chudoby, cítime sa ako žobráci a štát sa jedine stará o vyprodukovanie ďalšieho väzňa. Premýšľal som, či by sa vyrovnala dlžná čiastka na alimentoch pred nastúpením trestu. Aj v takom prípade by som musel nastúpiť do väzenia? Existuje nejaká možnosť zrušenia trestu, ak by som dokázal zohnať peniaze? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Trest za nezaplatené výživné a dodatočné uhradenie

Dobrý deň, proti trestnému rozkazu je potrebné podať odpor a zároveň v ňom uviesť, že ste dodatočne zaplatili dlžné výživné. Po podaní odporu sa trestný rozkaz ruší a súd bude ďalej konať. Ak však zároveň dodatočne uhradíte dlžnú čiastku na výživnom, tak v zmysle ustanovenia § 86 ods. 1 písm. a) Trestného zákona dôjde k zániku trestnosti tohto činu a trestné stíhanie bude zastavené. Rovnako Vám odporúčam, ak musíte platiť vysoké výživné podať na okresný súd návrh na zníženie výživného. V zmysle zákona o rodine je síce každý rodič bez ohľadu na svoje majetkové pomery, schopnosti a možnosti povinný platiť tzv. minimálne výživné (cca 27,- €), avšak predpokladám, že to bude nižšie než máte uložené súdom v súčasnosti. Tým budete môcť predísť tomu, aby ste v budúcnosti boli opätovne trestne stíhaný za neplatenie výživného.