Máte
otázku?

Trest za nezaplatené výživné a dodatočné uhradenie


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Nitra
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Trest za nezaplatené výživné a dodatočné uhradenie

Dobrý deň, prišiel mi trestný rozkaz na trest odňatia slobody 1 rok, kvôli tomu že som na to nemal finančné prostriedky na zaplatenie alimentov za 3 mesiace (nezamestnaný, nízky plat atď.) neostalo nám s družkou ani na mlieko pre naše spoločné 5 r. dieťa v polovici mesiaca! Žijeme na okraji chudoby, ako žobráci a štát sa jedine postará o produkciu ďalšieho väzňa. Keby sa vyrovnala dlžná čiastka na alimentoch pred výkonom trestu? Aj v tom prípade musím nastúpiť do väzenia? Nedá sa to nejako zrušiť ak zoženiem peniaze? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Trest za nezaplatené výživné a dodatočné uhradenie

Dobrý deň, proti trestnému rozkazu je potrebné podať odpor a zároveň v ňom uviesť, že ste dodatočne zaplatili dlžné výživné. Po podaní odporu sa trestný rozkaz ruší a súd bude ďalej konať. Ak však zároveň dodatočne uhradíte dlžnú čiastku na výživnom, tak v zmysle ustanovenia § 86 ods. 1 písm. a) Trestného zákona dôjde k zániku trestnosti tohto činu a trestné stíhanie bude zastavené. Rovnako Vám odporúčam, ak musíte platiť vysoké výživné podať na okresný súd návrh na zníženie výživného. V zmysle zákona o rodine je síce každý rodič bez ohľadu na svoje majetkové pomery, schopnosti a možnosti povinný platiť tzv. minimálne výživné (cca 27,- €), avšak predpokladám, že to bude nižšie než máte uložené súdom v súčasnosti. Tým budete môcť predísť tomu, aby ste v budúcnosti boli opätovne trestne stíhaný za neplatenie výživného.

4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Trest za nezaplatené výživné a dodatočné uhradenie (Trestné právo)

Dobrý deň, môžete mi poradiť? V roku 2018 mi zrušili vyživovaciu povinnosť, ale medzi časom sa zistilo, že dlžím 1600e je to starý dlh. Už to rieši exekútor ktorý mi chce zobrať vodičky preukaz? Za akých podmienok môže zadržať vodičský preukaz? Podotýkam mám zrušenú vyživovaciu povinnosť. Oprávnený stále tlačí cez exekútora, aby odo mňa vyžiadal vyššiu sumu na splátkach, na ktorú ani nemám momentálne som bez práce kôli pandémii covid. Podľa exekučného poriadku som dostal odklad splátok, ale s tým nesúhlasí oprávnený stále chce aby mi odobrali vodičky preukaz exekútor! Myslím si, že je to tlačenie ku múru cez súdneho exekútora.

Odpoveď: Trest za nezaplatené výživné a dodatočné uhradenie

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 11.02.2021)

Dobrý deň,
nakoľko Vám vyživovacia povinnosť bola zrušená v roku 2018, dlžné výživné Vám mohlo vzniknúť iba za obdobie pred 2018. Neuviedli ste kedy bolo začaté exekučné konanie. Jednotlivé platby výživného sa totiž riadne premlčujú v trojročnej lehote. Tzn. že ak napríklad bola exekúcia začatá v roku 2021 za platby výživné z roku 2016-2017, tú tieto platby premlčané.

Čo sa týka samotného zadržania vodičského preukazu. Áno pri výživnom je možné postupovať aj týmto spôsobom, a v praxi sa to považuje za veľmi efektívny nástroj vymáhania dlžného výživného.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Trest za nezaplatené výživné a dodatočné uhradenie (Trestné právo)

Dobrý deň. Ak som si odsedela trest za vyživovaciu povinnosť, dlh ma výživnom tým zaniká? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Trest za nezaplatené výživné a dodatočné uhradenie

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 10.10.2020)

Dobrý deň,
dlh na výživnom môže zaniknúť iba tak, že ho splatíte. Tým, že ste vykonali trest, ktorý Vám bol uložený pre neplatenie výživného, dlh na výživnom nezaniká.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Trest za nezaplatené výživné a dodatočné uhradenie (Trestné právo)

Dobrý deň, ako postupovať ešte v prípade, že ex manžel si stále dokola neplní svoju vyživovaciu povinnosť. Vždy to skončí na súde. Máme spoločne 1 dieťa, ktoré je ZŤP. Exekútorke sa stále nedarí vymôcť dlžnú čiastku nakoľko je SZČO a robí všetko pre to, aby nemusel platiť. Už raz bol za to odsúdený. Toto je začarovaný kruh, kedy sa ja neviem domôcť dlhu pre syna a on si spokojne chodí a ešte si manipulatívne požičiava peniaze a zneužíva na to môjho syna.

Odpoveď: Trest za nezaplatené výživné a dodatočné uhradenie

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 04.06.2020)

Dobrý deň,
najúčinnejším prostriedkom pre vymoženie pohľadávky z výživného je exekúcia. Ak nedisponuje majetkom, ktorý podlieha exekúcii, prípadne vykonáva všetku činnosť tak, aby nemal oficiálny príjem, je možné exekútorke navrhnúť, aby zadržala jeho vodičský preukaz. Ide o veľmi efektívny prostriedok na vymoženie výživného v takých prípadoch, kedy sa povinný rodič vyhýba oficiálnemu príjmu.

Druhá možnosť je podať na neho trestné oznámenie. Často až pod ťarchou možného odsúdenia (nepodmienečným trestom odňatia slobody) uhradia povinní rodičia svoju dlžobu na výživnom.

To sú dve právom upravené riešenia v prípade dlžného výživného, resp. povinných rodičov, ktorí sa vyhýbajú svojej vyživovacej povinnosti.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Trest za nezaplatené výživné a dodatočné uhradenie" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku