Ako postupovať?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 24. 6. 2017

Otázka: Ako postupovať?

Dobrý deň, kúpil som byt, v ktorom sa mi vždy po zime začnú robiť plesne. Predošlý majiteľ bytu mi však spomenul pri kúpe, že s tým boli dávnejšie problémy, ale že to dali opraviť dva krát a to zo spoločného fondu a potom aj na vlastne náklady, čiže mi stav nezatajili. Lenže sa to robí znova. Už mi to vlhkosť a plesne zničili nábytok a parkety. Správcu som požiadal, aby poslal nejakú odborné spôsobilú osobu, ktorá zistí, kde je problém. Správca poslal pána, ktorý urobil termovízne meranie a v závere sa vyjadril, že chyba je na spoločnej časti domu. Tak som chcel, aby sa to dalo opraviť. Je to spoločná časť domu, na ktorej je závada, ale na domovej schôdzi mi táto oprava aj tak nebola umožnená bola zamietnutá z dôvodu nedostatočných hlasov-jednoducho sú vlastníci ostatní proti, lebo si stále myslia, že mi ideme opravovať byt a nie spoločnú časť. A že už sa to robilo, a že sa nebudú zas do toho dávať peniaze. Lenže ja som tu v čase, keď sa to robilo nebýval a ja nemôžem za to, že neurobili riadnu opravu, akú mali a minuli peniaze z fondu zbytočné na opravu, ktorá nemala efekt. Chcel by som to dať na súd, ale bojím sa, že prehrám a budem musieť platiť trovy. Zákonom je jasné stanovené, že ide o spoločnú časť domu, fond opráv je určený na opravy spoločných časti domu, ale aj tak správca povedal, že pokiaľ to vlastníci neodsúhlasia, tak sa to nemôže opraviť. Ako mám prosím postupovať? Ďakujem vopred za odpoveď.

Odpoveď: Ako postupovať?

Dobrý deň, plesne v byte sú veľmi vážna vec, ktorá je zdraviu škodlivá a preto v rámci súdneho konania je vysoko pravdepodobné, že by ste uspeli. V súdnom konaní by ste ale museli preukázať, že Vám v dôsledku tejto vady vznikajú v byte plesne.

Je možné konštatovať, že v rámci žaloby prehlasovaného vlastníka bytu je zdravie a život jedna z najdôležitejších záležitosti, ktorú by súd určite chránil.

Potom by ste na súde uspeli. Podľa zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov platí, že prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 30 kalendárnych dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od hlasovania, inak jeho právo zaniká.

Takže po schôdzi máte 30 dní na podanie žaloby.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk