Požičanie peňazí a jeho vymáhanie od dlžníka

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Trnava

Otázka: Požičanie peňazí a jeho vymáhanie od dlžníka

Pred pár mesiacmi som požičal svojej vtedy dobrej kamarátke sumu 500,- €. Dohodli sme sa, že sumu vráti do určitého dátumu. Bohužiaľ, doteraz mi nič nevrátila. Snažil som sa s ňou kontaktovať, no bola to zbytočná snaha. Stále len sľubuje, že peniaze vráti z ďalšej výplaty, no zatiaľ sa tak nestalo. Mám potvrdenie, že som jej peniaze požičal. Zo stránky advokátskej kancelárie Ficek&Ficeková som stiahol tlačivo, na ktorom mi podpísala, že som jej požičal danú sumu. Obávam sa však, že nemám záruku návratu peňazí, keďže toto tlačivo nebolo notársky overené, ale iba stiahnuté z notárskej stránky. Teraz neviem, či mám nejakú šancu, že mi peniaze vráti. Rozmýšľal som, či mám na ňu podať trestné oznámenie za podvod alebo ju svojimi nárokmi zaťažiť súdne, avšak je to menšia suma. Veľmi by som ocenil, keby ste mi poradili, ako mám postupovať. Ďakujem.

Odpoveď: Požičanie peňazí a jeho vymáhanie od dlžníka

Dobrý deň,

vopred si Vám dovoľujem uviesť, že na otázky, či máte nejakú šancu na vymoženie peňazí od Vášho dlžníka nie je možné odpovedať. V tomto smere totiž nejde o právnu otázku, ale otázku závisiacu na situácií a osobe Vášho dlžníka.

My Vám vieme poradiť akým spôsobom úspešne (ak disponujete dostatočnými dokladmi) ukončiť súdne konanie voči Vášmu dlžníkovi. T.j. ako zabezpečiť exekučný titul, na základe ktorého by ste mohli voči Vášmu dlžníkovi začať exekučné konanie (ak po úspešnom súdnom konaní napriek súdnemu rozhodnutiu neuhradí ani časť svojho dlhu).

To, či je reálna šanca na vymoženie Vašej pohľadávky však závisí na solventnosti Vášho dlžníka a tiež na tom, či vôbec disponuje majetkom, ktorý podlieha exekúcii. Ak totiž úspešne ukončíte voči nemu súdne konanie, budete disponovať exekučným titulom, stále sa môže stať, že súdny exekútor po začatí exekúcie zistí, že Váš dlžník nedisponuje žiadnymi bankovými účtami, nemá žiadny hnuteľný majetok, ktorý podlieha exekúcii a ani nie je zárobkovo činný, aby bolo možné zrážať exekúciu z jeho príjmu. V takom prípade napriek úspešnému súdnemu konaniu bude iba veľmi malá šanca na vymoženie Vašej pohľadávky.

V prípade, že ste so svojim dlžníkom uzatvorili písomnú zmluvu o pôžičke, spravili ste dobre. Každý jeden písomný právny úkon sa totiž v súdnom konaní preukazuje jednoduchšie ako ústne dohody  o zmluve o pôžičke. Podľa Občianskeho zákonníka totiž pre platné uzatvorenie zmluvy o pôžičke nie je potrebné mať podpísanú písomnú zmluvu. Na to, aby došlo k uzatvoreniu zmluvy o pôžičke postačuje, aby ste sa s dlžníkom dohodli na výške pôžičky a aby sa ju dlžník v určitej lehote zaviazal vrátiť poskytnutú pôžičku.

V prípade, že by so svojim dlžníkom nedohodli splatnosť pôžičky, mohli by ste ako veriteľ požadovať od dlžníka vrátenie pôžičky už nasledujúci deň.

Rovnako zákon žiadnym spôsobom nevyžaduje, aby bol podpis dlžníka na zmluve o pôžičke úradne overený. Úradne overený podpis by iba ešte viac zlepšil Vaše postavenie v rámci súdneho vymáhania pohľadávky, nakoľko by sa Váš dlžník nemohol brániť tým, že on zmluvu o pôžičke nepodpísal. V súčasnosti (nakoľko nemáte úradne overený podpis) keby sa tým bránil, museli by ste Vy preukázať, že zmluvu o pôžičke naozaj podpísal.

Podľa ustanovenia § 657 Občianskeho zákonníka

Zmluvou o pôžičke prenecháva veriteľ dlžníkovi veci určené podľa druhu, najmä peniaze, a dlžník sa zaväzuje vrátiť po uplynutí dohodnutej doby veci rovnakého druhu.

Ak Vám dlžník dlžnú sumu (poskytnutú pôžičku) nevrátil včas, t.j. v lehote splatnosti dohodnutej v zmluve o pôžičke, môžete od neho okrem poskytnutej pôžičky požadovať aj príslušný úrok z omeškania.

Podľa ustanovenia § 517 ods. 2 Občianskeho zákonníka

Ak ide o omeškanie s plnením peňažného dlhu, má veriteľ právo požadovať od dlžníka popri plnení úroky z omeškania, ak nie je podľa tohto zákona povinný platiť poplatok z omeškania; výšku úrokov z omeškania a poplatku z omeškania ustanovuje vykonávací predpis.

Dňom, odkedy sa v súdnych konaniach priznáva úrok z omeškania je deň nasledujúci po dni splatnosti pôžičky. Tzn., že ak ste sa so svojim dlžníkom dohodli na splatnosti pôžičky do 31.07.2017, Váš dlžník je v omeškaní od 01.08.2017.

Výšku úroku z omeškania upravuje nariadenie vlády SR č. 87/1995 Z. z., podľa ktorého je výška úrokov z omeškania o päť percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba ECB. Presná výška úrokov z omeškania závisí na tom, kedy sa Váš dlžník dostal do omeškania a aká vysoká bola v tom čase základná úroková sadzba ECB.

Podľa ustanovenia § 3 nariadenia vlády SR č. 87/1995 Z. z.

Výška úrokov z omeškania je o päť percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky2) platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.

V prípade, že ste zmluvu o pôžičke stiahli zo spomínanej stránky je vysoko pravdepodobné, že zmluva o pôžičke v záverečných ustanoveniach obsahuje tzv. rozhodcovskú doložku. Ide o dohodu zmluvných strán, že v prípade akýchkoľvek sporov sa ich spor bude prejednávať na rozhodcovskom súde podľa štatútu rozhodcovského súdu.

Podľa ustanovenia § 3 ods. 1 zákona č. 244/2002 Z.z. o rozhodcovskom konaní

Rozhodcovská zmluva je dohoda medzi zmluvnými stranami o tom, že všetky alebo niektoré spory, ktoré medzi nimi vznikli alebo vzniknú v určenom zmluvnom alebo v inom právnom vzťahu, sa rozhodnú v rozhodcovskom konaní.

Pre svoju platnosť vyžaduje rozhodcovská doložka (zmluva) písomnú formu, ktorá by vo Vašom prípade mala byť dodržaná. Vďaka tomu sa pre riešenie Vášho sporu môžete obrátiť na rozhodcovský súd uvedený v spomínanej rozhodcovskej doložke. Takéto konania sú oveľa rýchlejšie ako bežné súdne konanie, a tým pádom zabezpečia rýchlejšiu a účinnejšiu ochranu Vašim právam.

Podľa ustanovenia § 4 ods. 1 a 2 zákona č. 244/2002 Z.z. o rozhodcovskom konaní

(1) Rozhodcovská zmluva môže mať formu osobitnej zmluvy alebo formu rozhodcovskej doložky k zmluve.

(2) Rozhodcovská zmluva musí mať písomnú formu, inak je neplatná.