Vymáhanie požičaných peňazí a ústna dohoda

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Bratislava

Otázka: Vymáhanie požičaných peňazí a ústna dohoda

Dobrý deň, môže mi, prosím, poskytovateľ pôžičky po dvoch rokoch požadovať vyššie splátky, než boli pôvodne dohodnuté ústnou formou a bez zmluvy? Okrem toho, ak nás poskytovateľ doslova nútil do tejto pôžičky. Ďakujem.

Odpoveď: Vymáhanie požičaných peňazí a ústna dohoda

Dobrý deň, ak nemáte zmluvu a teda ani dôkaz o tom, aké boli dohodnuté splátky, veriteľ môže požadovať uhradiť dlh naraz. Veriteľ však musí vedieť preukázať ako ste sa dohodli a že šlo o pôžičku.

Ústna dohoda o pôžičke vždy skoplikuje pre veriteľa vymáhanie pohľadávky.

Odporúčam Vám spísať si s veriteľom písomnú zmluvu, v ktorej sa dohodnete na konkrétnej výške splátky. Zmluvu si môžete zadarmo stiahnuť odtiaľto: www.zmluvaopozicke.sk alebo si môžete spísať uznanie dlhu: www.uznanie-dlhu.sk.