Ako môže poškodený zabrániť trestnému stíhaniu pre trestný čin ublíženia na zdraví?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Ako môže poškodený zabrániť trestnému stíhaniu pre trestný čin ublíženia na zdraví?

Dobrý deň, rada by som sa opýtala, či hrozí trest pri neúmyselnom ublížení na zdraví. Moja známa si chcela podrezať žily, jej manžel sa jej v tom snažil zabrániť, avšak nešťastným spôsobom skončil s nožom v bruchu. Známa si nič nepamätá, mala v krvi 0,68 promile alkoholu. Ako sa to bude riešiť? Môžu ju odsúdiť, ak nebol podaný trestný oznámenie a išlo o neúmyselné ublíženie na zdraví?

Odpoveď: Ako môže poškodený zabrániť trestnému stíhaniu pre trestný čin ublíženia na zdraví?

Dobrý deň, v zmysle § 211 ods. 1 Trestného poriadku (TP), trestné stíhanie pre trestný čin ublíženia na zdraví podľa § 157 a 158 Trestného zákona (TZ) proti tomu, kto je vo vzťahu k poškodenému osobou, voči ktorej by mal poškodený ako svedok právo odoprieť výpoveď, možno začať a v už začatom trestnom stíhaní pokračovať iba so súhlasom poškodeného. V takom vzťahu je aj manžel a manželka. Ustanovenia § 157 a 158 TZ obsahujú práve skutkové podstaty trestných činov ublíženia na zdraví z nedbanlivosti (neúmyselne), čo je aj prípad Vašej známej. Pre začatie trestného stíhania, resp. jeho pokračovanie, preto bude potrebný súhlas manžela Vašej známej (poškodeného).