Máte
otázku?

Ako legálne vyhodiť osobu z domu, v ktorom už nemá pobyt


Online právna poradňa
Oblasť práva: Bratislava

Otázka: Ako legálne vyhodiť osobu z domu, v ktorom už nemá pobyt

Dobrý deň, mám takýto problém. Môj brat býva v mojom dome, ja som jediný vlastník nehnuteľnosti a nie je tam žiadna ťarcha v jeho prospech. Je to ťažký alkoholik, ktorý sa nevhodne správa a neprispieva na domácnosť. Bol mu zrušený trvalý pobyt a rád by som ho odtiaľ dostal preč. Aké kroky mám podniknúť na jeho vysťahovanie? Dobrovoľne nepôjde, pretože mu aktuálna situácia vyhovuje, nám však rozhodne nie. Ďakujem za radu.

Odpoveď: Ako legálne vyhodiť osobu z domu, v ktorom už nemá pobyt

Dobrý deň,

ako jediný vlastník nehnuteľnosti máte právo rozhodovať o tom, kto v nej bude bývať. Keďže váš brat nemá žiadne právo (napr. vecné bremeno) na užívanie nehnuteľnosti, môžete podniknúť právne kroky na jeho vysťahovanie.

Najprv by som odporúčal pokúsiť sa o mimosúdnu dohodu. Toto môže byť najrýchlejšie a najlacnejšie riešenie. Vzhľadom na jeho správanie však môže byť tento prístup neúspešný. Ak mimosúdna dohoda zlyhá, budete musieť riešiť situáciu súdnou cestou.

Ak bývate v nehnuteľnosti, tak to bude ľahšie, pretože neporušíte domovú slobodu ak by ste tam vstúpili, len jednoducho vymeníte zámok. 

Ak tam nebývate, tak je lepšie to riešiť súdne podaním žaloby ma vypratanie. 

Návrh na súdne vysťahovanie môže byť podaný na základe vášho vlastníckeho práva a toho, že váš brat užíva nehnuteľnosť bez právneho titulu. Súd môže rozhodnúť o jeho povinnosti nehnuteľnosť opustiť. 

Po získaní súdneho rozhodnutia o vysťahovaní je nutné zabezpečiť jeho vykonanie cez exekútora, ak váš brat neodíde dobrovoľne ani po vydaní rozhodnutia. Tento proces môže chvíľu trvať, ale zaistí, že budete mať právnu podporu na odstránenie vášho brata z nehnuteľnosti.

Je vhodné konzultovať váš prípad s advokátom, ktorý vám pomôže pripraviť všetky potrebné dokumenty a zastupovať vás v súdnom konaní.

Trápi vás "Ako legálne vyhodiť osobu z domu, v ktorom už nemá pobyt" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Ako legálne vyhodiť osobu z domu, v ktorom už nemá pobyt

Dobrý deň, chcel by som poprosiť o radu. Zdedil som polovicu domu závetou po otcovi, druhú polovicu vlastní matka. Otec svojho druhého syna, môjho brata, vydedil. Mali spolu komplikovaný životný konflikt spojený s vyhrážaním. Brat nemá na adrese trvalý pobyt. Nesúhlasím s tým, aby tam býval, pretože je v osobnom bankrote a vyhráža sa mi škaredými slovami aj fyzickými útokmi. Cítim sa tak v ohrození života, keďže už bol odsúdený na podmienku za domáce násilie voči bývalej manželke. Matka s mojím postojom určite nebude súhlasiť. Myslíte si, že stačí volať políciu na deložovanie a zákaz vstupu do nehnuteľnosti pre dotyčného? Za radu veľmi pekne ďakujem. S pozdravom.

Odpoveď: Ako legálne vyhodiť osobu z domu, v ktorom už nemá pobyt

(odpoveď odoslaná: 30.11.2024)

Dobrý deň,

deložovanie a obmedzenie vstupu jednotlivca na nehnuteľnosť môže byť komplikovaná záležitosť, ale riešiteľná.

Keďže ste vy aj vaša matka spoluvlastníkmi domu, svojho brata, ktorý bol vydedený, nemáte povinnosť nechať na nehnuteľnosti bývať. Sú dve možnosti. Ak v dome bývate aj Vy, môžete mu jednoducho zamedziť prístup do nehnuteľnosti. Vymeniť zámok a ak by sa dobíjal do nehnuteľnosti, tak zavoláte policajtov.

Ak v dome nebývate, tak to treba riešiť súdnou cestou. Treba urobiť podanie žaloby na súd o vypratanie nehnuteľnosti a o zákaz vstupu na základe obáv o vašu bezpečnosť. Spoluvlastníci by mali mať možnosť chrániť svoje práva a práva týkajúce sa užívania nehnuteľnosti.

Kontaktovanie polície môže byť relevantné, ak svojím konaním váš brat porušuje domovú slobodu, keďže neoprávnený vstup na nehnuteľnosť môže predstavovať trestný čin. Môžete požiadať aj o vydanie predbežného opatrenia na základe existujúcich hrozieb a správania vášho brata, najmä ak máte dôkazy o jeho predchádzajúcom násilníckom správaní.

Odporúčam konzultovať túto situáciu s právnikom, aby vám pomohol správne formulovať návrhy na súd a zvážiť možnosť policajného zásahu. Týmto spôsobom sa zabezpečí najlepší postup ochrany vašich práv a bezpečnosti.

Ďalším krokom by mohla byť konzultácia s advokátom, ktorý zhodnotí presný a efektívny postup pri vyprataní brata. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ako legálne vyhodiť osobu z domu, v ktorom už nemá pobyt" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.