POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Zákaz vstupu do obydlia

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trenčín

Otázka: Zákaz vstupu do obydlia

Dobrý deň, potrebovala by som radu. Môj manžel ma už niekoľkokrát fyzicky napadol. Spoločne vlastníme byt a dom, avšak potrebujem zabezpečiť svoje "bezpečie" pred ním. Je mimoriadne inteligentný a vynaliezavý, preto to môže byť náročné. Myslíte, že by bolo riešením prevod bytu, alebo darovacia zmluva? Neboli sme ešte podali návrh na rozvod.

Odpoveď: Zákaz vstupu do obydlia

Dobrý deň. Pokiaľ ide o ochranu pred domácim násilím, túto možno zabezpečiť napr. neodkladným opatrením nariadeným podľa ustanovenia CSP, v zmysle ktorého môže súd nariadiť účastníkovi, aby dočasne nevstupoval do domu alebo bytu, v ktorom býva osoba, vo vzťahu ku ktorej je dôvodne podozrivý z násilia. Treba si však uvedomiť, že hoci je takého opatrenie iba dočastným riešením, výrazným spôsobom zasahuje do práv jednotlivca. Z tohto dôvodu treba návrh na nariadenie neodkladného opatrenia starostlivo pripraviť. Okrem zákonných predpokladov upravených v ustanoveniach CSP sa treba zamerať na to, že násilie musí byť dlhodobé, musí mať stúpajúcu tendenciu a musí byť charakterizované úmyslom. Do návrhu je potrebné uviesť, či bola volaná polícia, koľko krát bola privolaná, a ako situáciu riešila. Pred podaním takéhoto návrhu Vám odporúčam vyhladať odbornú právnu pomoc.

Pred  nariadením  neodkladného  opatrenia  nemusí  byť  nárok  dokázaný,  musí  však  byť aspoň  osvedčený.  Osvedčenie  (na  rozdiel  od  dokazovania)  znamená,  že  súd  pomocou ponúknutých  dôkazných  prostriedkov  zisťuje  najvýznamnejšie  skutočnosti  (teda  nie  všetky rozhodujúce  skutočnosti),  pri  ich  zisťovaní  nemusí  dbať  na  všetky  formality,  ako  je  to   pri  dokazovaní;  postačuje,  že  osvedčená  skutočnosť  sa  mu  vzhľadom  na  všetky  okolnosti  javí ako  nanajvýš  pravdepodobná. Súd  poskytne oprávnenému  účastníkovi  dočasnú  ochranu,  prípadne  zabraňuje  ďalšiemu  zhoršovaniu  jeho postavenia  aj  za  cenu,  že  skutočný  stav  veci  nie  je  ešte  náležite  zistený,  a  teda  že  subjektívne právo  ani  jemu  zodpovedajúca  povinnosť  nie  sú  celkom  nepochybné.  Dočasnou  úpravou urobenou  vo  forme  neodkladného  opatrenia  sa  preto  neprejudikujú  práva  a  povinnosti účastníkov  ani  posúdenie  právneho  vzťahu  medzi  nimi.  Znamená  to,  že  obsahom  dočasnej úpravy v  neskoršom  konaní  nie  je  súd viazaný a  môže rozhodnúť  inak. Neodkladné opatrenie  nie  je  konečným  rozhodnutím  a  jeho  účelom  je  dočasná  úprava  pomerov  účastníkov.

Osvedčenie  dôvodného  podozrenia  z  násilia znamená,  ž 3e  súd  pomocou  ponúknutých  dôkazných  prostriedkov  zisťuje  najvýznamnejšie skutočnosti  (teda  nie  všetky  rozhodujúce),  pričom  postačuje,  ţe  osvedčená  skutočnosť  sa  mu vzhľadom  na  všetky  okolnosti  javí  ako  nanajvýš  pravdepodobné.

Aplikácia neodkladného  opatrenia v  zmysle  CSP je  veľmi  aktuálnym  a  účinným  prostriedkom  preventívneho  riešenia  problematiky  násilia.  V  jeho prospech  svedčí  najmä  to,  že  v  dôsledku  jeho  uplatnenia  –  zákazu  vstupovania  násilnej  osoby  - sa  ohrozenej  osobe  poskytuje  pomerne  rýchla  ochrana,  vďaka  ktorej  nemusí  ďalej  zotrvávať   v  spoločnom  obydlí  s  násilnou  osobou,  ani  nemusí  opúšťať  svoje  obydlie,  ak  sa  chce  chrániť pred  opätovnými  útokmi  násilnej  osoby;  nemusí  žiť  v  strachu  a  obavách  o  svoj  život  a  zdravie, a ani  sa nemusí zaťažovať  hľadaním  náhradného ubytovania.