Máte
otázku?

Zákaz vstupu do obydlia


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trenčín

Otázka: Zákaz vstupu do obydlia

Dobrý deň, potrebovala by som radu. Môj manžel ma už niekoľkokrát fyzicky napadol. Spoločne vlastníme byt a dom, avšak potrebujem zabezpečiť svoje "bezpečie" pred ním. Je mimoriadne inteligentný a vynaliezavý, preto to môže byť náročné. Myslíte, že by bolo riešením prevod bytu, alebo darovacia zmluva? Neboli sme ešte podali návrh na rozvod.

Odpoveď: Zákaz vstupu do obydlia

Dobrý deň. Pokiaľ ide o ochranu pred domácim násilím, túto možno zabezpečiť napr. neodkladným opatrením nariadeným podľa ustanovenia CSP, v zmysle ktorého môže súd nariadiť účastníkovi, aby dočasne nevstupoval do domu alebo bytu, v ktorom býva osoba, vo vzťahu ku ktorej je dôvodne podozrivý z násilia. Treba si však uvedomiť, že hoci je takého opatrenie iba dočastným riešením, výrazným spôsobom zasahuje do práv jednotlivca. Z tohto dôvodu treba návrh na nariadenie neodkladného opatrenia starostlivo pripraviť. Okrem zákonných predpokladov upravených v ustanoveniach CSP sa treba zamerať na to, že násilie musí byť dlhodobé, musí mať stúpajúcu tendenciu a musí byť charakterizované úmyslom. Do návrhu je potrebné uviesť, či bola volaná polícia, koľko krát bola privolaná, a ako situáciu riešila. Pred podaním takéhoto návrhu Vám odporúčam vyhladať odbornú právnu pomoc.

Pred  nariadením  neodkladného  opatrenia  nemusí  byť  nárok  dokázaný,  musí  však  byť aspoň  osvedčený.  Osvedčenie  (na  rozdiel  od  dokazovania)  znamená,  že  súd  pomocou ponúknutých  dôkazných  prostriedkov  zisťuje  najvýznamnejšie  skutočnosti  (teda  nie  všetky rozhodujúce  skutočnosti),  pri  ich  zisťovaní  nemusí  dbať  na  všetky  formality,  ako  je  to   pri  dokazovaní;  postačuje,  že  osvedčená  skutočnosť  sa  mu  vzhľadom  na  všetky  okolnosti  javí ako  nanajvýš  pravdepodobná. Súd  poskytne oprávnenému  účastníkovi  dočasnú  ochranu,  prípadne  zabraňuje  ďalšiemu  zhoršovaniu  jeho postavenia  aj  za  cenu,  že  skutočný  stav  veci  nie  je  ešte  náležite  zistený,  a  teda  že  subjektívne právo  ani  jemu  zodpovedajúca  povinnosť  nie  sú  celkom  nepochybné.  Dočasnou  úpravou urobenou  vo  forme  neodkladného  opatrenia  sa  preto  neprejudikujú  práva  a  povinnosti účastníkov  ani  posúdenie  právneho  vzťahu  medzi  nimi.  Znamená  to,  že  obsahom  dočasnej úpravy v  neskoršom  konaní  nie  je  súd viazaný a  môže rozhodnúť  inak. Neodkladné opatrenie  nie  je  konečným  rozhodnutím  a  jeho  účelom  je  dočasná  úprava  pomerov  účastníkov. 

 

 

Osvedčenie  dôvodného  podozrenia  z  násilia znamená,  ž 3e  súd  pomocou  ponúknutých  dôkazných  prostriedkov  zisťuje  najvýznamnejšie skutočnosti  (teda  nie  všetky  rozhodujúce),  pričom  postačuje,  ţe  osvedčená  skutočnosť  sa  mu vzhľadom  na  všetky  okolnosti  javí  ako  nanajvýš  pravdepodobné. 

 

Aplikácia neodkladného  opatrenia v  zmysle  CSP je  veľmi  aktuálnym  a  účinným  prostriedkom  preventívneho  riešenia  problematiky  násilia.  V  jeho prospech  svedčí  najmä  to,  že  v  dôsledku  jeho  uplatnenia  –  zákazu  vstupovania  násilnej  osoby  - sa  ohrozenej  osobe  poskytuje  pomerne  rýchla  ochrana,  vďaka  ktorej  nemusí  ďalej  zotrvávať   v  spoločnom  obydlí  s  násilnou  osobou,  ani  nemusí  opúšťať  svoje  obydlie,  ak  sa  chce  chrániť pred  opätovnými  útokmi  násilnej  osoby;  nemusí  žiť  v  strachu  a  obavách  o  svoj  život  a  zdravie, a ani  sa nemusí zaťažovať  hľadaním  náhradného ubytovania.  

 

Trápi vás "Zákaz vstupu do obydlia" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Zákaz vstupu do obydlia (Občianske právo)

Dobrý deň, rád by som sa informoval, akým spôsobom môžem zakázať drogovo závislému priateľovi vstup do bytu. Víchova v tomto byte 8-ročného syna. Jeho otec sa o neho nestará, nie je si vedomý ani toho, do akej triedy syn chodí či ako sa volá jeho triedna učiteľka. Ani neprispieva na byt, elektrinu alebo akékoľvek iné výdavky. Byt patrí jeho matke, ktorá je v domove dôchodcov v inom meste. Jej syn túto situáciu zneužíva a tvári sa, že je majiteľom bytu, čo v skutočnosti nie je. Robí z bytu miesto, kde chodí len užívať drogy. Na syna vôbec neberie ohľad – syn mu je ľahostajný. Môžete mi prosím poradiť, ako postupovať a čo robiť, aby som mu mohla zabrániť vstupovať do bytu? Ďakujem.

Odpoveď: Zákaz vstupu do obydlia

(odpoveď odoslaná: 01.01.2024)

Dobrý deň, vaša situácia je zložitá a vyžaduje si citlivé a správne právne kroky. Ak ide o byt, ktorý patrí matke vášho priateľa, a on má právo v byte pobývať, situácia je komplikovanejšia. O tom kto bude bývať v byte rozhoduje vlastník.

Keďže ide o ochranu vašej a synovej bezpečnosti, existujú určité kroky, ktoré môžete podniknúť:

 

Komunikácia s majiteľom bytu: Ak je možné, skúste komunikovať s majiteľkou bytu (matkou vášho priateľa), aby pochopila situáciu a možno prijala opatrenia a súhlasila s tým, že on tam nemá právo chodiť. 

 

Ochranný príkaz: Môžete požiadať súd o vydanie rozhodnutia, ktorý by zakazoval vášmu priateľovi prístup do bytu. Preukázanie ohrozenia vašej bezpečnosti alebo bezpečnosti vášho syna je dôležité pre úspech v konaní. Drogy sú vždy nežiaduce pre zdravý vývoj dieťaťa. 

 

Ohlásenie na polícii: V prípade akéhokoľvek nebezpečného správania alebo pri podozrení na trestnú činnosť (ako napríklad užívanie drog) by ste mali situáciu nahlásiť polícii.

 

Poradenstvo a podpora: Existujú organizácie a poradenské služby, ktoré môžu pomôcť v situáciách týkajúcich sa domáceho násilia alebo zneužívania.

 

Zvážte tiež všetky možnosti, ktoré sú k dispozícii na ochranu vás a vášho syna, a postupujte opatrne a s ohľadom na závažnosť situácie.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Zákaz vstupu do obydlia (Občianske právo)

Dobrý deň, ráda by som Vás požiadala o pomoc. Moja matka žije v mojom byte s človekom, ktorý tam nemá trvalý pobyt a dlhodobo jej ubližuje. Existujú o tom aj lekárske aj policajné záznamy. Mama je aj dlhodobo liečená na psychiatrii. Nie je schopná sa brániť ani ho vyhodiť. Ako môžem ja, ako vlastník bytu, jej pomôcť aby tento muž bytu právne opustil? Chcem vedieť, ako postupovať alebo aký zákaz dať, aby nemohol vstúpiť do bytu. Ďakujem.

Odpoveď: Zákaz vstupu do obydlia

(odpoveď odoslaná: 02.01.2023)

Dobrý deň,
uvedené situácia nie je vôbec ľahká, avšak má riešenie. Zákaz vstupu do bytu sa dá riešiť prostredníctvom tzv. neodkladného opatrenia v zmysle ust. § 325 ods. 2 CSP:

Neodkladným opatrením možno strane uložiť najmä, aby e) nevstupovala dočasne do domu alebo bytu, v ktorom býva osoba, vo vzťahu ku ktorej je dôvodne podozrivá z násilia, f) nevstupovala alebo iba obmedzene vstupovala do domu alebo bytu, na pracovisko alebo iné miesto, kde býva, zdržiava sa alebo ktoré pravidelne navštevuje osoba, ktorej telesnú integritu alebo duševnú integritu svojím konaním ohrozuje, g) písomne, telefonicky, elektronickou komunikáciou alebo inými prostriedkami úplne alebo čiastočne nekontaktovala osobu, ktorej telesná integrita alebo duševná integrita môže byť takým konaním ohrozená, h) sa na určenú vzdialenosť nepribližovala alebo iba obmedzene približovala k osobe, ktorej telesná integrita alebo duševná integrita môže byť jej konaním ohrozená.   Nato, aby bolo neodkladné opatrenie vydané je však potrebné podať návrh. Náležitosti návrhu na vydanie neodkladného opatrenia upravuje ust. § 326 ods. 1 CSP:   V návrhu na nariadenie neodkladného opatrenia sa popri náležitostiach žaloby podľa § 132 uvedie opísanie rozhodujúcich skutočností odôvodňujúcich potrebu neodkladnej úpravy pomerov alebo obavu, že exekúcia bude ohrozená, opísanie skutočností hodnoverne osvedčujúcich dôvodnosť a trvanie nároku, ktorému sa má poskytnúť ochrana a musí byť z neho zrejmé, akého neodkladného opatrenia sa navrhovateľ domáha.   V prípade aký uvádzate by však mohlo ísť aj o trestný čin týrania blízkej alebo zverenej osoby, prípadne ublíženia na zdraví a taktiež by mohlo ísť aj o trestný čin porušovania domovej slobody. V takom prípade je potrebné podať trestné oznámenie na políciu alebo prokuratúru, a to buď ústne do zápisnice alebo písomne poštou a zároveň k tomu pripojiť aj dôkazy, napr. spomínané lekárske správy. Vy ako vlastník bytu rozhodujete, kto bude bývať v byte. Môžete ho nechať vypratať. Ak by ste chceli bližšie poradiť ako na to, môžete si objednať konzultáciu. 

Podotázka: Zákaz vstupu do obydlia (Občianske právo)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či môžem, ako vlastník bytu odhlasovaný 2/3 väčšinou na členskej schôdzi BD, podať návrh na prešetrenie uznesenia členskej schôdze, ktoré schválilo prístavbu nových balkónov v bytovom dome. Môj záujem je z dôvodu zásahu do nedotknuteľnosti môjho obydlia podľa článku 21, odsek 1 a 3 Ústavy. Môže tohoto vec riešiť Okresný súd alebo musí rozhodnutie podať Ústavný súd?

Odpoveď: Zákaz vstupu do obydlia

(odpoveď odoslaná: 09.07.2018)

Dobrý deň, 

pri zodpovedaní Vašej otázky je potrebné vychádzať z ust. zákona o vlastníctve bytov.

Pokiaľ ste sa na rekonštrukcii balkónov, alebo ich prístavbe bolo rozhodnuté vlastníkmi bytov, potom v prípade, že s uvedeným rozhodnutím nesúhlasíte môžete sa obrátiť na súd v zmysle ust. § 14 ods. 8 citovaného zákona, ako aj domáhať sa toho, aby súd rozhodol o dočasnom pozastavení účinnosti rozhodnutia vlastníkov bytov :

"Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 30 kalendárnych dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od hlasovania, inak jeho právo zaniká. Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome sa môže zároveň na príslušnom súde domáhať dočasného pozastavenia účinnosti rozhodnutia vlastníkov bytov a nebytových priestorov podľa osobitného predpisu. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa uznášaniaschopná väčšina podľa odsekov 3 a 4 nedosiahne, rozhoduje na návrh ktoréhokoľvek vlastníka bytu a nebytového priestoru v dome súd. Platné rozhodnutia sú záväzné pre všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Zmluvy a ich zmeny schválené vlastníkmi sú záväzné pre všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak ich za vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome podpísala nimi splnomocnená osoba."

 

Pokiaľ by ste chceli v tomto štádiu podať sťažnosť na Ústavný súd SR, k tomu uvádzame :

Podľa § 53 zák. č. 38/1993 Zb.z. o organizácii Ústavného súdu Slovenskej republiky platí, že "sťažnosť nie je prípustná, ak sťažovateľ nevyčerpal opravné prostriedky alebo iné právne prostriedky, ktoré mu zákon na ochranu jeho základných práv alebo slobôd účinne poskytuje a na ktorých použitie je sťažovateľ oprávnený podľa osobitných predpisov."

 

Teda pokiaľ vec nebude rozhodnutá v riadnom súdnom konaní, Vaše podanie na Ústavný súd SR by bolo odmietnuté.


Trápi vás "Zákaz vstupu do obydlia" a chcete pomôcť?

Podotázka: Zákaz vstupu do obydlia (Občianske právo)

Dobrý deň. Mám podobnú otázku ako už boli uvedené. Neexistuje medzi mnou a manželom žiadny rozvod, ale spolu vlastníme byt v BSM. Pred troma rokmi sa manžel presťahoval do iného mesta kvôli práci, ale v skutočnosti aj preto, že tam žije so svojou milenkou. Nezdá sa, že by chcel podať návrh na rozvod a prestal so mnou komunikovať - na moje e-maily neodpovedal. Rada by som sa opýtala, či mám právo vymeniť zámok na našom byte, aby sa doň nedostal počas mojej neprítomnosti. V poslednom roku som do bytu investovala značné financie, pretože bolo potrebné opraviť mnoho vecí v havarijnom stave. Chcela som ho zariadiť peknejšie, štýlovejšie. Už nemá tu žiadne osobné veci okrem starých nepotrebnejších dokumentov a občasne mu sem príde pošta. Aj napriek tomu, má tu stále trvalý pobyt. Za byt platím všetky poplatky ja, za tie roky nezaplatil ani cent. Neplatil dokonca ani daň z nehnuteľnosti, pričom sa obhajuje tým, že tu de facto nebýva. Auto, ktoré vlastníme spolu, vzal so sebou a využíva ho len on. Rovnako počas našeho manželstva renovoval svoju chatu, ktorú využíva iba on. S výnimkou nábytku sú všetky veci v byte už len moje. Vadí mi, že sa tam nachádza v mojej neprítomnosti a narušuje mi súkromie. Mám právo na výmenu zámku? A ako argumentovať, aby mi nevolal políciu alebo nevylámal zámok? Nechcem mu odoberať vlastníctvo, jednoducho chcem žiť svoj osobný život rovnako ako on. Ako mám postupovať? Ďakujem.

Odpoveď: Zákaz vstupu do obydlia

(odpoveď odoslaná: 08.02.2017)

Dobrý deň, ak v vedenom byte nebýva a potom tento byt tvorí vaše obydlie, tak potom môžete vymeniť zámok a v prípade vstupu do bytu z jeho strany, môžete zavolať políciu. Vstup do obydlia je považovaný bez súhlasu užívateľa bytu za trestný čin porušovania domovej slobody a to aj napriek tomu ak ide o vlastníka alebo spoluvlastníka bytu. Ak by v byte býval aj on, potom vymeniť zámky nemôžete.


Podotázka: Zákaz vstupu do obydlia (Občianske právo)

Dobrý deň, vlastním rodinný dom po zosnulom manželovi. Dom je postavený na pozemku, ktorý vlastním spoločne s mojím synom. Syn sa však stále nedokázal zmieriť s tým, že dom patrí mne. Dohodli sme sa, že rozdelíme pozemok v pomere, ktorý stanovuje, že časť s postaveným domom bude patriť mne, zatiaľ čo zvyšná časť pozemku bude patriť môjmu synovi. Nedávno sme sa však pohádali a syn mi oznámil, že hneď po rozdelení pozemku oplotí svoju časť tak, že sa nebudem môcť dostať do svojho domu. Prosím Vás, má na to môj syn právo? Ďakujem.

Odpoveď: Zákaz vstupu do obydlia

(odpoveď odoslaná: 08.10.2014)

Dobrý deň,

na takéto konanie nemá Váš syn právo. Odporúčal by som Vám zriadiť vecné bremeno voči Vášmu synovi, ktoré by Vám  po rozdelení umožnilo nerušene vstupovať do domu. Vecné bremeno je  určité oprávnenie, priznané osobe,ktorá toto právo nevyhnutne potrebuje na výkon iného práva, tak ako je tomu aj vo Vašom prípade. Po zriadení vecného bremena je potom  druhá osoba toto Vaše právo povinná strpieť a nemá právo Vám ho odopierať. Podobnú situáciu riešil aj Najvyšíí súd Českej republiky sp. zn. 22 Cdo 1259/2003:

V prípade reálneho delenia pozemku, na ktorom je postavená stavba alebo ktorý prilieha k zastavanému pozemku, treba vždy skúmať, či sa rozdelením vlastníkovi stavby umiestnenej na ňom alebo na susediacom pozemku neznemožní prístup k stavbe, ktorá bola v rámci vyporiadania spoluvlastníctva prikázaná do jeho výlučného vlastníctva alebo v jeho výlučnom vlastníctve už je. Práve preto § 142 ods. 3 OZ v odôvodnených prípadoch umožňuje zriadenie vecného bremena k novovzniknutej nehnuteľnosti v prospech vlastníka inej novovzniknutej nehnuteľnosti.

Z uvedeného rozhodnutia súdu vyplýva, že súd bude skúmať okolnosti tohto delenia, takže ak dokážete synove tvrdenia, bolo by možné zriadiť vecné bremeno.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Zákaz vstupu do obydlia" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.