POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Ako dokázať SZČO skutočnú výšku príjmu


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Ako dokázať SZČO skutočnú výšku príjmu

Dobrý deň, mám bývalého priateľa, ktorý je SZČO. Jeho príjem je nadštandardný, ale samozrejme vykazuje nulové zisky. Nemá ani vlastný účet v banke a nedisponuje žiadnym majetkom. Všetko je zaregistrované na meno jeho rodiny. Máme spolu syna, na ktorého mi mesačne posiela 29 eur a tvrdí, že mi nemôže dať viac. Rada by som ho žalovala na súde kvôli plateniu adekvátneho výživného, ale neviem, či by som v takomto prípade uspela. Náš syn má pol roka. Potrebovala by som poradiť, ako postupovať v tejto situácii. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako dokázať SZČO skutočnú výšku príjmu

Dobrý deň, stanovenie výživného sa neodvíja len od toho, aký má otec skutočný príjem ale od jeho schopností a možností. Ak sa tvári, že nemá žiaden príjem alebo len veľmi malý alebo je dokonca v strate a stále pokračuje v podnikaní, tak tam niečo nesedí. Pretože ak nemá príjem, mal by si hľadať inú prácu. Na súde je potrebné na to poukázať a doniesť ponuky inej práce, kde si môže zarobiť oveľa viac peňazí ako údajne zarába ako SZČO. 

Nezamerajte sa na dokazovanie jeho príjmu ale na dokazovanie toho, že aké sú ponuky práce a kde si môže zarobiť oveľa viac ako SZČO. Musí to samozrejme sedieť s jeho schopnosťami a možnosťami. 

Trápi vás "Ako dokázať SZČO skutočnú výšku príjmu" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Ako dokázať SZČO skutočnú výšku príjmu (Rodinné právo)

Dobrý deň, mám takýto problém. Pracujem ako SZČO pre spoločnosť s.r.o. Oznámil som im ukončenie spolupráce a automaticky ma začali bombardovať poplatkami. Od mesiaca, keď som nadobudol zvýšenú hodinovú mzdu, požadujú, aby som im doplatil tento rozdiel. Ide o sumu 50 centov na hodinu od januára. Okrem toho som v zmluve nenašiel žiadne informácie, ktoré by naznačovali, že mi vzniknú takéto poplatky. Taktiež vznikol problém s dvotýždňovou záučkou, počas ktorej od objednávateľa nedostávali plnú mzdu za moju prácu, pretože som bol v zácviku. Mohli by ste mi, prosím, poradiť, ako zvládnuť túto situáciu? Pre túto spoločnosť pracujem už vyše 17 mesiacov. Ďakujem.

Odpoveď: Ako dokázať SZČO skutočnú výšku príjmu

(odpoveď odoslaná: 27.06.2020)

Dobrý deň,

nevieme z otázky usúdiť o aký typ zmluvy ide. Vzhľadom na skutočnosť, ktorú uvádzate v otázke, že ide o práce vykonávané SZČO pre s.r.o., zmluvný vzťah sa mal riadiť ustanoveniami Obchodného zákonníka a podľa cit. zákona z Vašej strany ako SZČO mala byť daná výpoveď, resp. k ukončeniu zmluvy malo dôjsť v súlade s Obchod. zákonníkom ako zákl. právnou normou pre oblasť obchodnoprávnych vzťahov (§ 261).

V otázke uvádzate, že ste nadobudli zvýšenú hodinovú mzdu; uvádzame, že v obchodnoprávnych vzťahoch sa nevypláca mzda, táto sa vyplýca v zmysle ust. Zákonníka práce zamestnancom a nie osobám, ktorých zmluvný vzťah sa riadi ust. Obchodného zákonníka.

Je pravdepodobné, aby sa s.r.o. vyhla plateniu odvodov, poskytovaniu dovolenky ako aj ostatných nárokov, ktoré by Vám patrili ako zamestnancovi, s.r.o. uzatvorila s Vami zmluvu podľa ust. Obchod. zákonníka, pričom mala uzatvoriť pracovnú zmluvu.

Podľa ust. 1 Zákonníka práce platí, že "závislá práca je práca vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, osobne zamestnancom pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, v pracovnom čase určenom zamestnávateľom. Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislá práca nemôže byť vykonávaná v zmluvnom občianskoprávnom vzťahu alebo v zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov."

Pre presnejšie vyjadrenie k otázke by sme potrebovali vidieť zmluvu, ktorú máte uzatvorenú a posúdiť prípadnú oprávnenosť nárokov, ktoré si uplatňuje s.r.o.

Odporúčame s.r.o. nič neuhradzovať bez posúdenia zmluvy.

 

 

 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ako dokázať SZČO skutočnú výšku príjmu" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.