Máte
otázku?

Aké má práva otec dieťaťa narodeného v manželstve s iným mužom?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Prešov

Otázka: Aké má práva otec dieťaťa narodeného v manželstve s iným mužom?

Prosim o radu. Som vydata a nasla som si milenca, s ktorym som otehotnela. Mame syna, pricom v rodnom liste je napisany ako otec manzel. Milenec sa mi vyhraza, ze da vsetko na sud, nech mu zmenia meno a sud urci, kedy sa s nim bude stretavat. Ja mu v stretavani pritom vobec nebranim. Vsetko mi zakazuje, nemozem chodit na navstevy, na nakupy s manzelom. Som z toho vsetkeho zufala, neviem co mam robit. 

Odpoveď: Aké má práva otec dieťaťa narodeného v manželstve s iným mužom?

Dobrý deň, pri narodení dieťaťa sa uplatnila prvá zákonná domnienka otcovstva uvedená v § 85 zákona o rodine. Podľa tohto ustanovenia sa za otca dieťaťa považuje Váš manžel, keďže sa dieťa narodilo v čase od uzavretia manželstva do uplynutia trojstého dňa po zániku manželstva alebo po jeho vyhlásení za neplatné. Váš manžel môže do troch rokov odo dňa, keď sa dozvedel o skutočnostiach dôvodne spochybňujúcich, že je otcom dieťaťa, ktoré sa narodilo Vám ako jeho manželke, zaprieť na súde, že je jeho otcom. Aj Vy môžete do troch rokov od narodenia dieťaťa zaprieť, že otcom dieťaťa je Váš manžel. Váš milenec však uvedené právo nemá. Rodičovské práva a povinnosti patria rodičom, ktorým svedčí zápis v rodnom liste dieťaťa.

Trápi vás "Aké má práva otec dieťaťa narodeného v manželstve s iným mužom?" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál

JUDr. Patrik Ozimanič



4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:




Podotázka: Aké má práva otec dieťaťa narodeného v manželstve s iným mužom? (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcem sa spýtať prosím Vás priateľka je ešte stále vydatá ale s mužom nežije a je tehotná a čaká moje dieťa budem za otca zvolený ja alebo alebo jej muž? A ak on ako mám postupovať, aby som bol jeho otcom ja, a aby sa volalo mojim priezviskom ďakujem.

Odpoveď: Aké má práva otec dieťaťa narodeného v manželstve s iným mužom?

(odpoveď odoslaná: 22.01.2022)

Dobrý deň,
áno, otcom dieťaťa uvedeným v rodnom liste bude jej manžel. Jedinou cestou je rýchlo sa rozviesť a následne sa vziať. Ak to nie je možné alebo sa to už nestíha, tak po narodení dieťaťa bude potrebné podať návrh na zapretie otcovstva a následne po rozhodnutí súdu budete môcť na matrike vyhlásiť otcovstvo k dieťaťu.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Aké má práva otec dieťaťa narodeného v manželstve s iným mužom?" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku