Zrušenie právoplatného rozhodnutia v prípravnom konaní

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Trnava

Otázka: Zrušenie právoplatného rozhodnutia v prípravnom konaní

Dobrý deň, mám otázku: Ako sa brániť voči uzneseniu prokurátora, ktorý zamietol sťažnosť? V mojom prípade ide o uznesenie, ktoré vydal vyšetrujúci policajt. Môj manžel zrazil chodkyňu, ktorá vošla nečakane a bez varovania na cestnú komunikáciu mimo prechodu pre chodcov. Vtedy bola znížená viditeľnosť - bola tma a pršalo. Táto žena ani nenosila oblečenie s reflexnými prvkami. Tri svedkovia potvrdili, že žena prechádzala cestu približne 5 až 6 metrov od prechodu pre chodcov. No vyšetrujúci policajt vzal viac do úvahy výpovede poškodenej, ktorá tvrdila, že prechádzala cez prechod. Tento prechod bol približne 6 metrov od miesta nehody. Výsledky rekonštrukcie a znaleckých posudkov pracujú na báze pravdepodobnosti. Zranenia poškodenej si vyžiadali 90-dňovú práceneschopnosť. Ďakujem vám za odpoveď. S pozdravom, Hana.

Odpoveď: Zrušenie právoplatného rozhodnutia v prípravnom konaní

Dobrý deň. Z Vašej otázky usudzujem, že išlo o uznesenie o vznesení obvinenia. Každopádne za daných okolností máte možnosť podať mimoriadny opravný prostriedok – podnet generálnemu prokurátorovi na zrušenie právoplatného rozhodnutia v prípravnom konaní podľa ustanovenia § 363 a nasl. Trestného poriadku. Pred využitím tohto mimoriadneho opravného prostriedku Vám odporúčam preveriť to, či je zachovaná lehota v zmysle § 364 Trestného poriadku.