Máte
otázku?

Opravný prostriedok proti uzneseniu prokurátora


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Banská Bystrica

Otázka: Opravný prostriedok proti uzneseniu prokurátora

Bol som obvinený povereným policajtom, proti ktorému podám v zákonnej lehote sťažnosť. Predpokladám, že následne prokurátor moju sťažnosť zamietne ako nedôvodnú a zároveň uvedie, že proti tomuto uzneseniu nie je možné podať sťažnosť. Existuje na to nejaký opravný prostriedok a ak áno, akú má formu? Ďakujem.

Odpoveď: Opravný prostriedok proti uzneseniu prokurátora

Dobrý deň

podľa §185 ods. 1 zák. č. 301/2005 Z. z. Tretsný poriadok: “Sťažnosťou možno napadnúť každé uznesenie policajta okrem uznesenia o začatí trestného stíhania. Uznesenie súdu alebo prokurátora možno sťažnosťou napadnúť len v tých prípadoch, v ktorých to zákon výslovne pripúšťa, a ak rozhoduje vo veci v prvom stupni.” Tak ako vyplýva z poučenia, proti tomuto uzneseniu prokurátora nie je možné podať opravný prostriedok.

Trápi vás "Opravný prostriedok proti uzneseniu prokurátora" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Opravný prostriedok proti uzneseniu prokurátora (Trestné právo)

Dobrý deň, potreboval by som pomôcť so sťažnosťou, ktorú mám podať na rozhodnutie prokurátora o začatí trestného stíhania, hoci celé vyšetrovanie je v môj prospech. Viete mi s tým pomôcť?

Odpoveď: Opravný prostriedok proti uzneseniu prokurátora

(odpoveď odoslaná: 13.08.2024)

Dobrý deň,

podľa zákona č. 301/2005 Z.z. Trestný poriadok ust. § 185 ods. 1 a 2:

"(1) Opravným prostriedkom proti uzneseniu je sťažnosť.

(2) Sťažnosťou možno napadnúť každé uznesenie policajta okrem uznesenia o začatí trestného stíhania. Uznesenie súdu alebo prokurátora možno sťažnosťou napadnúť len v tých prípadoch, v ktorých to zákon výslovne pripúšťa, a ak rozhoduje vo veci v prvom stupni."

Sťažnosť voči uzneseniu policajta o začatí trestného stíhania nie je možné podať sťažnosť. Predpokladám, že uznesenie o začatí trestného stíhania bolo vydané policajtom, nie prokurátorom, pretože takýto je zákonný postup podľa ust. § 199 ods. 1 Trestného poriadku: "Ak nie je dôvod na postup podľa § 197 ods. 1 alebo 2, policajt začne trestné stíhanie bez meškania, najneskôr však do 30 dní od prijatia trestného oznámenia, ak ho treba doplniť. Trestné stíhanie sa začne vydaním uznesenia..."

Následne, ak skutočnosti budú odôvodňovať dostatočne zistený záver, že došlo k spáchaniu trestného činu, policajt vydá uznesenie o vznesení obvinenia podľa ust. § 206 ods. 1 Trestného zákona: "Ak je na podklade trestného oznámenia alebo zistených skutočností po začatí trestného stíhania dostatočne odôvodnený záver, že trestný čin spáchala určitá osoba, policajt bez meškania vydá uznesenie o vznesení obvinenia, ktoré ihneď oznámi obvinenému a doručí najneskôr do 48 hodín prokurátorovi a ak je obvineným súdny exekútor, notár, znalec, tlmočník alebo prekladateľ, aj ministrovi spravodlivosti, a ak je obvineným advokát, aj Slovenskej advokátskej komore; o tomto úkone upovedomí bez meškania oznamovateľa a poškodeného. Ak bolo uznesenie o vznesení obvinenia oznámené jeho vyhlásením, je policajt povinný vydať obvinenému rovnopis tohto uznesenia bez meškania."

Voči uzneseniu o vznesení obvinenia je možné podľa ust. § 185 Trestného poriadku podať sťažnosť. 

Sťažnosť sa podáva v lehote 2 pracovných dní odo dňa oznámenia uznesenia o vznesení obvinenia podľa ust. § 187 ods. 1 Trestného zákona: "Sťažnosť sa podáva orgánu, proti ktorého uzneseniu smeruje, a to do troch pracovných dní od oznámenia uznesenia, s výnimkou sťažnosti proti uzneseniam podľa § 83 ods. 2; ak sa koná podľa § 204 ods. 1, sťažnosť sa podáva do skončenia skráteného vyšetrovania. Ak sa uznesenie oznamuje tak obvinenému, ako aj jeho zákonnému zástupcovi alebo obhajcovi, plynie lehota od toho oznámenia, ktoré bolo vykonané najneskoršie."

K uzneseniu o začatí trestného konania môžete požiadať generálneho prokurátora o preskúmanie zákonnosti tohto rozhodnutia podľa § 363 ods. 1 Trestného poriadku: "Generálny prokurátor zruší právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon." Vtedy, ak sa domnievate, že došlo k porušeniu zákona. Návrh na generálneho prokurátora je možné podať aj do 3 mesiacov od právoplatnosti rozhodnutia.

Ak nebolo vznesené obvinenie, môžete zvážiť podanie ústavnej sťažnosti, ak máte za to, že boli porušené Vaše základné práva a slobody.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Opravný prostriedok proti uzneseniu prokurátora" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.