'

Zrušenie darovacej zmluvy


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banskobystrický
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 10. 11. 2016

Otázka: Zrušenie darovacej zmluvy

Svokrovci darovali byt našej maloletej dcérke a my s manželom tam máme zriadené vecné bremeno. S manželom sa chceme rozviesť a dohodli sme sa, že ho vyplatím z bytu a on odíde, lenže nevieme, aký je postup, lebo svokrovci mi nemôžu byt predať nakoľko je predmetom tejto darovacej zmluvy. Ako by sa to dalo zrušiť, lebo to, že by sme sa nijak hrubo k nim zachovali to predpokladám platí len keď by to tvrdili oni. Dá sa to nejako obísť, aby sa to mohlo zrušiť a zároveň byt prepísať na mňa?

Odpoveď: Zrušenie darovacej zmluvy

Dobrý deň

kedže byt je napísaný na Vaše dieťa, Vy nie ste povinná vyplácať Vášho manžela. 

 

Podľa§ 630 zák. č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník: “Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.” 

 

Darovaciu zmluvu možno zrušiť napr. tak, že sa od nej odstúpi, pokiaľ je to v nej dohodnuté. Pokiaľ je však dcéra maloletá, bolo by to komplikovanejšie.

 

Vy nemáte právny nárok na to, aby sa zrušila darovacia zmluva, toto by museli urobiť svokrovci a muselo by sa to riešiť súdnou cestou.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Zrušenie darovacej zmluvy (Občianske právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať ako je to s darovacou zmluvou manžel daroval pozemok svojmu bratovi asi pred 10 rokmi, brat pred 4 rokmi zomrel švagriná začala žiť s novým priateľom, vôbec sa nestýkame. Dá sa to, aby ju požiadal o vrátenie pozemku, ktorý daroval svojmu bratovi. Ďakujem.

Odpoveď: Zrušenie darovacej zmluvy

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 28.07.2019)

Dobrý deň,

v tomto štádiu (4 roky po úmrtí brata/ v zásade nemôžete žiadať vrátenie daru od osoby, ktorá pozemok nadobudla v dedičskom konaní a to aj keby došlo k splneniu podmienok uvedených v ust. § 630 Obč. zákonníka, t.j. žeby táto osoba hrubo porušovala dobé mravy voči darcovi, prípadne čelnom jeho rodiny.

Podľa ust. § 630 Obč. zákonníka platí :

"Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy."

Bolo by to možné len v prípade, že by darca za svojho života urobil voči obdarovanému prejav smerujúci k vráteniu daru podľa citovaného ustanovenia. Ak sa tak nestalo, nedošlo k výzve na vrátenie daru a vo veci ani nezačalo súdne konanie, potom možnosťou je len požiadať terajšieho vlastníka, aby Vám pozemok predal alebo daroval.

 

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk