Máte
otázku?

Je nakazenie pohlavnou chorobou trestné?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Je nakazenie pohlavnou chorobou trestné?

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či je možné podať trestné oznámenie, ak som bola nakazená pohlavnou infekciou - HPV vírusu. Keďže som mala v živote iba jediného sexuálneho partnera, ktorý ma začal podvádzať po 13 rokoch manželstva. V októbri 2013 som mala gyn. výsledky v poriadku a v novembri 2014 už boli zlé. Začal ma podvádzať asi v obdobi október - november 2013. Povedal to jej manžel. Vedia, že ma nakazili, ale oni neboli na žiadnych vyšetreniach. Vraj to je bežné ochorenie, že robím zbytočnú paniku. Chcela by som vedieť, či to je trestné a čo to môže obnášať, aký trest by mohli dostať a či je možné žiadať odškodné a v akej výške. Ďakujem za odpoveď. 

Odpoveď: Je nakazenie pohlavnou chorobou trestné?

Dobrý deň, podľa § 167 Trestného zákona, sa trestného činu Ohrozovania pohlavnou chorobou dopustí ten, kto iného vydá, čo aj z nedbanlivosti, do nebezpečenstva pohlavnej nákazy, za čo sa môže potrestať odňatím slobody až na tri roky. Naplnenie skutkovej podstaty tohto prečinu predpokladá ohrozenie nákazou výlučne pohlavnou chorobou. V prípade inej infekčnej choroby sa páchateľ môže dopustiť trestného činu Šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby podľa § 163 Trestného zákona. Ak máte podozrenie, že Váš manžel vystavil nebezpečenstvu nákazy alebo Vás pohlavnou chorobou nakazil, podajte trestné oznámenie na miestne príslušnú okresnú prokuratúru. V trestnom konaní máte právo uplatňovať náhradu spôsobenej škody na zdraví, náhradu bolestného a sťaženia spoločenského uplatnenia, liečebných nákladov alebo ušlej mzdy z dôvodu Vašej práceneschopnosti.

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:




Podotázka: Je nakazenie pohlavnou chorobou trestné? (Trestné právo)

Dobrý deň, prosím o pomoc, ak moj muž nerešpektuje ohrozenie zdravia mňa a syna, keď sme silný alergici a on vobec nie je ochotny dlhodobo vybaviť si lekára ale, úmyselne roznáša choroby bez liečby, a takto nás psychicky vydiera. Prosím pomôžte, čo mám urobiť.

Odpoveď: Je nakazenie pohlavnou chorobou trestné?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 25.10.2016)

Dobrý deň,

pokiaľ sa domnievate, že ide o nebezpečné ochorenia, môžete podať trestné oznámenie. Dovoľujem si Vás však upozorniť, že je potrebné ho formulovať v tom duchu, že sa len domnievate, že mohlo dôjsť k spáchaniu trestného činu, inak by ste sa mohli dopustiť (ak by to nebola pravda) trestného činu ohovárania. Na to, aby mohol byť dotyčný trestne stíhaný, musia byť naplnené všetky znaky trestného činu. To však posúdia orgány činné v trestnom konaní.

Napríklad podľa § 163 Trestného zákona Kto úmyselne spôsobí alebo zvýši nebezpečenstvo zavlečenia alebo rozšírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Je nakazenie pohlavnou chorobou trestné?" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku