Podotázka: Zmluva o pôžičke, uznanie dlhu
(Občianske právo)
Dobrý deň prajem,
pred vyše tromi mesiacmi som niekoho spoznal na internete a požičal jej peniaze. Daná osoba mi mala peniaze vrátiť ešte v ten deň. Avšak objavili sa ďalšie problémy, ktoré bolo potrebné vyriešiť prostredníctvom financií. Vždy išlo o nejaký menší problém, ktorý, ak by sa vyriešil, by danej osobe umožnil vrátiť peniaze. Celkovo som danej osobe požičal peniaze až 9-krát. Vždy išlo o vloženie peňazí na detský účet v banke, ktorý údajne patrí jej 5-ročnej dcére. Celková suma presahuje 2000 €. Daná osoba mi dodnes nevrátila žiadne peniaze, iba tvrdí, že nemá v úmysle nevrátiť peniaze a podobne. Vždy som počul iba nesplnené termíny a problémy, pre ktoré nemôže vrátiť peniaze.
Po mesiaci som začal danej osobe nedôverovať a považovať ju za podvodníka. Nemáme uzatvorenú žiadnu dohodu a internetovú komunikáciu v žiadnom prípade nechcem použiť, pretože sa osobne hanbím za to, čo som niekedy napísal. V najhoršom prípade sa k nej ani nechcem priznať, pretože som viackrát v hneve napísal veci, ktoré som v žiadnom prípade nemal. Z toho dôvodu som sa bál, že by som si len sám veľmi poškodil. Daná osoba ma svojím spôsobom možno aj vydierala, že podá na mňa trestné oznámenie za veci, ktoré som napísal. Aj preto som poslal ďalšie peniaze, aby riešila veci inak a nie cez trestné oznámenie.
Jediné, čo mám, sú moje potvrdenia o vklade na účet dlžníka (resp. na účet jej 5-ročnej dcéry). Dá sa tento problém nejako vyriešiť a vymôcť peniaze od danej osoby? Postačili by potvrdenia o vklade na účet? Od osoby som nechcel žiaden úrok, ale ak by som to musel riešiť oficiálnou cestou, nech to nie je na môj účet a nech mi uhradí aj dodatočné náklady. Mám pocit, že ide o podvodníčku, resp. možno aj o organizovanú skupinu.
Veľmi pekne ďakujem.
Odpoveď: Zmluva o pôžičke, uznanie dlhu
(odpoveď odoslaná: 26.08.2015)
Dobrý deň, zmluva o pôžičke nemusí mať písomnú formu, avšak nato aby ste peniaze mohli vymáhať súdnou cestou potrebujete preukázať, že ste tej druhej osobe peniaze požičali, nie darovali, s tým, že Vám ich tá druhá osoba v určitej dobe vráti. Avšak ak píšete, že ste ich vkladali na účet dieťaťa, ktorý môže byť fiktívny a s uvedenou osobou, ktorá peniaze použila nemusí mať nič spoločné, tak je potrebné si uvážiť, či budete mať dostatok dôkazov nato, aby ste súdu preukázali, že šlo o pôžičku uvedenej osobe. Skúste prípadne prostredníctvom mailovej komunikácie s uvedenou osobou preukázať, že osoba si peniaze od Vás vyžiadala a sľúbila Vám ich vrátenie, v opačnom prípade bude preukázanie poskytnutej pôžičky pred súdom zložitejšie.