Zmluva o pôžičke, uznanie dlhu


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trnavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Zmluva o pôžičke, uznanie dlhu

Dobrý deň, požičal som kamoške asi 1200 €, ale nemám dôkaz. Dala by sa spraviť ešte napr. nejaká zmluva aby som bol nejako krytý, že či by stačilo keby sme obaja podpísali nejakú zmluvu a dohodli sa na nejakých splátkach? Ďakujem.

Odpoveď: Zmluva o pôžičke, uznanie dlhu

Dobrý deň. V zásade nie je vylúčené, aby ste spísali zmluvu o pôžičke aj dodatočne. Takýto dokument však treba správne naformulovať, nakoľko pôžička je tzv. reálnym kontraktom, ktorý vzniká poskytnutím, resp. prevzatím predmetu pôžičky, v tomto prípade sumy 1200 €. Druhá alternatíva je spísanie uznania dlhu. 

Zadarmo si ho mozete stiahnut odtialto: http://uznanie-dlhu.sk.

 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Zmluva o pôžičke, uznanie dlhu (Občianske právo)

Dobrý den, podpisali sme zmluvu - uznanie dlhu s overeným podpisom, ale neskôr som sa dozvedel že jej bydlisko na zmluve je nespravne. Tak sa sa chcem spýtat či by to bol problém, ak by nesplácala dlh, či stači iba prepisat na spravnu adresu alebo musim tu zmluvu spisat znova? Ďakujem

Odpoveď: Zmluva o pôžičke, uznanie dlhu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 02.01.2017)

Dobrý deň. Mám za to, že nesprávne uvedené bydlisko jedného z účastníkov právneho úkonu nespôsobuje neplatnosť celého právneho úkonu. Podľa § 37 ods. 3 Občianskeho zákonníka: „Právny úkon nie je neplatný pre chyby v písaní a počítaní, ak je jeho význam nepochybný.“ Preto ak predmetná zmluva, resp. uznanie dlhu spĺňa všetky zákonné náležitosti, vyvoláva zamýšľané právne účinky. Ak by si teda dlžník neplnil svoje záväzkové povinnosti, môžete celú vec riešiť súdnou cestou.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zmluva o pôžičke, uznanie dlhu (Občianske právo)

Omluvam sa, ze stale takto pišem ale naco musim ist na urad? Peniaze som jej poziciaval v priebehu asi 3 mesiacov po 20-50e. A exekutora ma na sebe. Ale ako ju poznam tak mi to nepodpise. Mam aj nahravky rozhovorov ako dokaz by to stačilo?

Odpoveď: Zmluva o pôžičke, uznanie dlhu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 18.10.2016)

Dobry den, ak ste ju nahravali bez jej suhlasu, tak to ako dokaz nemozete pouzit. Na obecnom urade alebo u notara overite jej podpis.

Tak jej povedzte, ze ak Vam to nepodpise, uz jej nepoziciate nic.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zmluva o pôžičke, uznanie dlhu (Občianske právo)

Ale v prípade, že to nebude chcieť podpísať a rozhodne sa, že mi to nevráti tak akú mam možnosť? Teraz som prišiel na to, že ma klame v niektorých veciach a stále odomna pýta ďalšie a myslím, že ked zistí, že som prišiel na to, že ma klame tak so mnou preruší kontakt. To asi budem potrebovať nejaký dôkaz, mam sms čo som si s ňou písal: ja-"ale však som ti už doteraz požičal 1200e to ti nestačí?" ona-"ale však ti to vrátim". stačilo by to ako dôkaz alebo potrebujem niečo lepšie? Ďakujem za odpoveď

Odpoveď: Zmluva o pôžičke, uznanie dlhu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 17.10.2016)

Dobry den, povedzte jej, ze jej poziciate a ukazte jej aj peniaze ale ze teraz musite ist na obecny urad (alebo k notarovi) podpisat uznanie dlhu (http://uznanie-dlhu.sk).

Inak s Vami nepojde na urad overit podpis. Potom ked pojdete z uradu, tak jej nedate peniaze.

Mozete si ju aj preverit na stranke Slovenskej exekutorskej komory, ci nema exekucie. Je tam sice poplatok 2 eura, ale budete mat o nej prehlad. Urcite jej  nehovorte, ze ste prisli na to, ze Vas klame. Inak o peniaze pridete. Na klamara musite ist jeho zbranami. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zmluva o pôžičke, uznanie dlhu (Občianske právo)

Dobrý deň prajem, pred vyše tromi mesiacmi som niekoho spoznal na internete a požičal jej peniaze. Daná osoba mi peniaze mala vrátiť ešte v daný deň. Danej osobe sa však objavili ďalšie problémy, ktoré bolo potrebné vyriešiť prostredníctvom financií. Vždy išlo o nejaký menší problém, ktorý ak by sa vyriešil, tak by daná osoba bola schopná vrátiť peniaze. Celkovo som danej osobe požičal peniaze až 9-krát. Vždy išlo o vloženie peňazí na detský účet v banke, účet je vedený vraj na jej 5-ročnú dcéru. Ide o sumu vyše 2000 €. Daná osoba mi dodnes žiadne peniaze nevrátila, iba vždy tvrdila, že nemá v úmysle nevrátiť peniaze a pod. Vždy som počul iba nesplnené termíny a problémy, pre ktoré nemôže vrátiť peniaze. Po mesiaci som začal danej osobe nedôverovať a považovať ju a označovať za podvodníka. Nemáme však uzatvorenú žiadnu dohodu, internetovú komunikáciu v žiadnom prípade nie som ochotný použiť nakoľko sa osobne hanbím, čo som tam niekedy napísal, a v tom najhoršom prípade sa k nej ani nechcem priznať, nakoľko som viackrát v hneve napísal, čo som v žiadnom prípade nemal a aj z toho dôvodu som sa bál, že by som si len sám veľmi poškodil. Daná osoba ma svojím spôsobom možno i vydierala, že podá na mňa trestné oznámenie, za veci, ktoré som napísal. Aj z toho dôvodu som poslal ďalšie peniaze, aby veci riešila inak a nie cez trestné oznámenie. Jediné čo mám, sú moje potvrdenia o vklade na účet dlžníka (resp. na účet jej 5-ročnej dcéry). Dá sa nejako tento problém vyriešiť a vymôcť peniaze od danej osoby a postačili by potvrdenia o vklade na účet? Od osoby som nechcel žiaden úrok, ale samozrejme ak by som to musel riešiť nejakou oficiálnou cestou tak nech to nie je na môj účet, ale nech mi uhradí aj dodatočné náklady. Mám pocit, že ide o podvodníčku resp. možno aj o organizovanú skupinu. Veľmi pekne ďakujem.

Odpoveď: Zmluva o pôžičke, uznanie dlhu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 26.08.2015)

Dobrý deň, zmluva o pôžičke nemusí mať písomnú formu, avšak nato aby ste peniaze mohli vymáhať súdnou cestou potrebujete preukázať, že ste tej druhej osobe peniaze požičali, nie darovali, s tým, že Vám ich tá druhá osoba v určitej dobe vráti. Avšak ak píšete, že ste ich vkladali na účet dieťaťa, ktorý môže byť fiktívny a s uvedenou osobou, ktorá peniaze použila nemusí mať nič spoločné, tak je potrebné si uvážiť, či budete mať dostatok dôkazov nato, aby ste súdu preukázali, že šlo o pôžičku uvedenej osobe. Skúste prípadne prostredníctvom mailovej komunikácie s uvedenou osobou preukázať, že osoba si peniaze od Vás vyžiadala a sľúbila Vám ich vrátenie, v opačnom prípade bude preukázanie poskytnutej pôžičky pred súdom zložitejšie.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zmluva o pôžičke, uznanie dlhu (Občianske právo)

Dobry den. Prosim vas co znamena paragraf 677? Mam ho uvedeny v zmluve o pozicke. Poziciavam si od sukromneho investora tak sa bojim, ci ma neoklame. Na internere som nasla, ze je to o najme bytu... Dakujem za odpoved.

Odpoveď: Zmluva o pôžičke, uznanie dlhu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 10.07.2015)

Dobrý deň. Vzhľadom na obsah Vašej otázky predpokladám, že by malo ísť o ustanovenie § 677 Občianskeho zákonníka, ktoré v zmysle systematiky tohto predpisu patrí medzi ustanovenia upravujúce skončenie nájmu. Z tohto dôvodu nie je na mieste, aby bol v zmluve o pôžičke odkaz na toto zákonné ustanovenie. Hoci je možné, že sa jedná iba o chybu v písaní, odporúčam Vám, aby ste druhú zmluvnú stranu (veriteľa) požiadali o vysvetlenie, resp. výklad časti zmluvy týkajúcej sa spomenutého ustanovenia.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musia zhodovať a otázka musí byť vyplnená..
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Prosím vyberte svoj kraj..
Prosím vyberte kategóriu..
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..

Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku