Zmena súdom schválenej rodičovskej dohody

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trenčín

Otázka: Zmena súdom schválenej rodičovskej dohody

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ako postupovať, keď som sa na súde dohodla s ex-priateľom na rodičovskej dohode, no chcela by som zmeniť styk s maloletým? Maloletý je starý sedem mesiacov a jeho otec sa o neho nezaujíma, chodí za ním len občas (približne raz za 2-3 týždne), avšak následne si nárokuje právo mať ho na celý deň. Obávam sa o jeho bezpečnosť, pretože otec sa o neho nevie postarať - napríklad ho prebaliť alebo nakŕmiť, a nemá záujem ani ísť s ním na prechádzky. Ďakujem za vašu radu.

Odpoveď: Zmena súdom schválenej rodičovskej dohody

Dobrý deň. Súdom schválenú rodičovskú dohodu možno zmeniť jedine ďalšou súdom schválenou rodičovskou dohodou, prípade autoritatívnym rozhodnutím súdu. Rodičovské dohody, ktoré nie sú schválené súdom sú nevynútiteľné. Pokiaľ by ste teda iniciovali konanie o zmenu úpravy rodičovských práv a povinností ohľadom rozsahu styku, museli by ste preukázať podstatnú zmenu pomerov, ktorá nastala v porovnaní s pôvodným rozhodnutím. Táto podstatná zmena pomerov by musela odôvodňovať aj potrebu zmeny pôvodného rozhodnutia, resp. pôvodnej súdom schválenej dohody. Vzhľadom na vek maloletého predpokladám, že súd schvaľoval Vašu rodičovskú dohodu len nedávno, a preto usudzujem, že súd by nemusel byť naklonený zmene úpravy styku.