Zmena spoluvlastníckeho podielu nehnuteľnosti

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Žilina

Otázka: Zmena spoluvlastníckeho podielu nehnuteľnosti

Dobrý deň, chcela by som sa informovať, či je možné zmeniť spoluvlastnícky podiel na byte v prípade, ak je na ňom ťarcha banky. S priateľom sme kúpili byt minulý rok, no kvôli mojej vtedajšej situácii mám podiel na byte 1/10 a on 9/10. Existuje nejaká možnosť, ako zmeniť podiely na 1/2 a 1/2, buď u notára alebo len v banke? Ďakujem.

Odpoveď: Zmena spoluvlastníckeho podielu nehnuteľnosti

Dobrý deň.

Zmeniť spoluvlastnícky podiel k nehnuteľnosti medzi dvoma spoluvlastníkmi je možné len na základe zmluvy a to buď kúpnej zmluvy alebo darovacej zmluvy. Predmetom zmluvy bude predaj, resp. darovanie časti spoluvlastníckych podielov tak, aby ste v konečnom dôsledku vlastnili každý 1/2 nehnuteľnosti.

Z dôvodu toho, že nehnuteľnosť je zaťažená záložným právom banky, je potrebné si vyžiadať súhlas banky s prevodom spoluvlastníckych podielov, keďže ide o prevod spoluvlastníckych podiel k nehnuteľnosti. Banka by však nemala mať problém s vydaním takého to súhlasu, pretože vlastníci ostávajú rovnakí, len sa mení výška ich spoluvlastníckych podielov.