Žaloba na mesto za úraz s následkami

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Košice

Otázka: Žaloba na mesto za úraz s následkami

Dobrý deň, mám problém s vymáhaním peňazí od mesta. Môj prípad nechce prevziať žiaden právnik v Košiciach s tým, že je to premlčané, keďže k incidentu došlo pred 5 rokmi. Avšak, dôsledky tohto incidentu, konkrétne zlomenina krčka stehennej kosti, sú stále cítiť. Rád by som od mesta dostal finančné odškodnenie. Nejde o malú sumu, pretože chodníky neboli, a ešte stále nie sú, v behateľnom stave. Jan.

Odpoveď: Žaloba na mesto za úraz s následkami

Dobrý deň,

podľa § 106 ods. 1 a 2 Občianskeho zákonníka Právo na náhradu škody sa premlčí za dva roky odo dňa, keď sa poškodený dozvie o škode a o tom, kto za ňu zodpovedá. Najneskoršie sa právo na náhradu škody premlčí za tri roky, a ak ide o škodu spôsobenú úmyselne, za desať rokov odo dňa, keď došlo k udalosti, z ktorej škoda vznikla; to neplatí, ak ide o škodu na zdraví.

V prípade škody na zdraví plynie len subjektívna premlčacia doba, a to 2 roky odo dňa kedy ste sa dozvedeli o škode a kto za ňu zodpovedá. Neuvádzate kedy ste sa o škode dozvedeli. Ak si však advokáti Vašu vec preštudovali a usúdili, že skutočne ide o premlčaný nárok, potom s najväčšou pravdepodobnosťou nebude možné vymáhať od mesta odškodné.