POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Úraz na zľadovatelom chodníku ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Košice

Otázka: Úraz na zľadovatelom chodníku ?

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, aký druh žiadosti mám podať osobe zodpovednej za chodník. Dôsledkom pádu som si zlomila hrudníkové stavce TH11-TH12 a kostrč. Strávila som 142 dní na pracovnej neschopnosti, z toho 32 dní som nepretržite ležala v nemocnici bez pohybu a ďalšie mesiace som preležala doma. Mohli by ste mi prosím poradiť, ako by mala takáto žiadosť vyzerať? Ďakujem a pozdravujem.

Odpoveď: Úraz na zľadovatelom chodníku ?

Dobrý deň,

na Vašu otázku odpovedáme nasledovne :

1./ Nevieme v akom stave máte zdokumentovaný úraz, ktorý sa Vám stal na zľadovatelom chodníku /svedkovia, fotografie v mobile, záchranná zdravotná služba a podobne/.

2./ Odporúčame, aby ste zistila kto je vlastníkom alebo správcom uvedeného chodníka  podľa toho kde došlo k úrazu /sídlisko, niekde pred obchodom a pod/. Bližšie resp. presnejšie údaje, aby ste nemusela pátrať v správe katastra, by Vám mohlo poskytnúť mesto alebo obec. Zároveň pozrite aj všeobecne záväzné nariadenie mesta o zimnej údržbe. Mestá  resp. správcovia komunikácii majú na uvedené prípady obvykle uzatvorené poistenie, takže s preplatením náhrady za vzniklú škodu na zdraví /za bolesť a sťaženie spol. uplatnenia/ by nemal byť problém.

3./ Pokiaľ máte uzatvorené úrazové poistenie  poistenie na uvedený prípad je potrebné  uvedený úraz resp. ukončenie práceneschopnosti nahlásiť poisťovni.  V súlade s ust. zák. č. 437/2004 Z. z.o náhrade za bolesť a o náhrade za sťaženie spoločenského uplatnenia  je  potrebné, aby ste kontaktovala posudzujúceho lekára / t.j. : ktorý naposledy liečil poškodeného v súvislosti s poškodením na zdraví/,  kde ste bola hospitalizovaná, aby Vám bol vypracovaný posudok o priebehu ochorenia a liečbe a lekár vystaví posudok, kde platí tzv. bodový systém. Výška náhrady za jeden bod  sa určuje sumou 2 % z priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR zistenej Štatist. úradom SR za kalendárny rok predchádzajúci roku, v ktorom vznikol nárok na náhradu.  Sadzby bodového ohodnotenia  sú uvedené v prílohe zák.č. 437/2004 Z.z. Nezabudnite ani na poškodené ošatenie a podobne.

4./ V prípade, že by Vám nebola náhrada poskytnutá na základe jej uplatnenia u zodpovedného dobrovoľne  potom budete musieť nárok uplatniť na súde.