Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Mám nárok na odmenu za prácu?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Mám nárok na odmenu za prácu?

Dobrý deň, pracovala som na dohodu a mám odpracovaný celý mesiac a zarobené peniaze. Chcela by som sa spýtať, či ak som dala výpoveď, mám nárok na mzdu alebo mi ju zamestnávateľ nemusí dať? Ide o sumu 500 eur.

Odpoveď: Mám nárok na odmenu za prácu?

Dobrý deň, nárok na odmenu za vykonanú prácu je základným právom zamestnanca, čomu zodpovedá povinnosť zamestnávateľa poskytnúť zamestnancom za vykonanú prácu dohodnutú odmenu ako aj dodržiavať ostatné dohodnuté podmienky. Uvedený nárok Vám preto zostáva aj v prípade, že skončíte dohodu o pracovnej činnosti výpoveďou. V zmysle § 228a Zákonníka práce je výpovedná doba 15 dní a začína plynúť dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.

Trápi vás "Mám nárok na odmenu za prácu?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Mám nárok na odmenu za prácu? (Pracovné právo)

Dobrý deň, momentálne som na rodičovskej dovolenke, ktorá mi končí v októbri. V práci ostatní zamestnanci dostávali odmeny. Po skončení mojej rodičovskej dovolenky budem končiť môj pracovný pomer dohodou s odstupným k 30.09.2024. Avšak nastupujem k 16.09.2024 do práce a budem čerpať dovolenku do 30.09.2024. Moja otázka znie, či mám nárok na odmeny, ktoré sa dávali zamestnancom v mesiaci august-september 2024? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Mám nárok na odmenu za prácu?

(odpoveď odoslaná: 04.09.2024)

Dobrý deň,
spôsob a podmienky priznávania odmien zákon neupravuje. Odmena je popri základnej mzde, vždy niečo navyše. A preto si každý zamestnávateľ samostnane vo svojej organizácii stanoví podmienky pre odmeny pre svojich zamestnancov. Buď musia zamestnanci splniť určité podmienky, alebo sa to vypláca úplne každému zamestnancovi. To nie je nikde v zákone napísané, ale to vie len sám Váš zamestnávateľ a Vaša mzdárka. 

Preto Vám odporúčame, obráťte sa na Vašu mzdárku, ktorá Vás bude informovať ohľadom Vašej odmeny. Poprípade to sama uvidíte na Vašej výplatnej páske. 

Skutočnosť, že si budete čerpať dovolenku môže, ale nemusí ovplyvniť výplatu Vašej odmeny.

Podľa § 119 ods. 2 Zákonníka práce, "Mzdové podmienky zamestnávateľ dohodne s príslušným odborovým orgánom v kolektívnej zmluve alebo so zamestnancom v pracovnej zmluve. Pre člena družstva, u ktorého je podľa stanov podmienkou členstva pracovný vzťah, možno mzdové podmienky upraviť aj uznesením členskej schôdze."

Podľa § 119 ods. 3 Zákonníka práce, "V mzdových podmienkach zamestnávateľ dohodne najmä formy odmeňovania zamestnancov, sumu základnej zložky mzdy a ďalšie zložky plnení poskytovaných za prácu a podmienky ich poskytovania. Základnou zložkou mzdy je zložka poskytovaná podľa odpracovaného času alebo dosiahnutého výkonu."


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Mám nárok na odmenu za prácu? (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu z oblasti pracovného práva, konkrétne týkajúcu sa odmeňovania. Spoločnosť vydala v roku 2016 interný dokument pod názvom "Management-Information", v ktorom zaviedla bonus za plnenie nefinančných výkonových cieľov v súlade s hodnotami spoločnosti. Dokument stanovil maximálnu možnú výšku odmeny a spôsob jej vyplácania. Nefinančné výkonové ciele sa určujú na polročnom hodnotiacom pohovore s nadriadeným, ktorý následne stanoví výšku odmeny. V dokumente "Management-Information" spoločnosť špecifikovala konkrétne pracovné pozície, pre ktoré je bonus určený. Podľa tohto dokumentu moja pracovná pozícia nemá nárok na tento bonus. Rada by som sa opýtala, či mám právny nárok žiadať o túto odmenu a pokiaľ áno, či mám nárok aj na spätne vyplatenie tohto bonusu. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Mám nárok na odmenu za prácu?

(odpoveď odoslaná: 10.11.2019)

Dobrý deň, 
podľa čl. 6  základných zásad ZP platí, že "ženy a muži majú právo na rovnaké zaobchádzanie, ak ide o prístup k zamestnaniu, odmeňovanie a pracovný postup, odborné vzdelávanie a o pracovné podmienky. Tehotným ženám, matkám do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacim ženám sa zabezpečujú pracovné podmienky, ktoré chránia ich biologický stav v súvislosti s tehotenstvom, narodením dieťaťa, starostlivosťou o dieťa po pôrode a ich osobitný vzťah s dieťaťom po jeho narodení. Ženám a mužom sa zabezpečujú pracovné podmienky, ktoré im umožňujú vykonávať spoločenskú funkciu pri výchove detí a pri starostlivosti o ne."
Podľa ust. §  § 119 ZP platí :
"(1) Mzda nesmie byť nižšia ako minimálna mzda ustanovená osobitným predpisom.
(2) Mzdové podmienky zamestnávateľ dohodne s príslušným odborovým orgánom v kolektívnej zmluve alebo so zamestnancom v pracovnej zmluve. Pre člena družstva, u ktorého je podľa stanov podmienkou členstva pracovný vzťah, možno mzdové podmienky upraviť aj uznesením členskej schôdze.
(3) V mzdových podmienkach zamestnávateľ dohodne najmä formy odmeňovania zamestnancov, sumu základnej zložky mzdy a ďalšie zložky plnení poskytovaných za prácu a podmienky ich poskytovania. Základnou zložkou mzdy je zložka poskytovaná podľa odpracovaného času alebo dosiahnutého výkonu."

Z uvedeného vyplýva, že mzda pola ZP, ako aj ostatné mzdové nároky podľa prac. zmluvy resp. mzdových podmienok zamestnávateľa v súlade so ZP Vám musia byť vyplatené (práca nadčas, mzda za prácu vo sviatok, sobotu, nedeľu, náhrady pri prac. cestách a podobne).
Poznamenávame, že nárok na odmenu ZP nepozná. Ak zamestnávateľ vo svojom predpise určil odmeny ako uvádzate  v otázke, základnou otázkou je na koho a na aké prac. pozície sa vzťahuje, aká je Vaša pracovná pozícia, či táto môže ovplyvniť plnenie nefinančných výkonových cieľov spoločnosti.
Odporúčame zistiť u zamestnávateľa z akého dôvodu Vaša pracovná pozícia nie je v internom predpise obsiahnutá. Nepíšete konkrétnosti, t.j. aká je Vaša pracovná pozícia a či vôbec táto môže ovplyvniť nefinančné ciele spoločnosti.
Ak je Vaša prac. pozícia taká, že výkon práce spadá pod kritéria v internom predpise, teda svojou prácou ovplyvňujete nefinančné výkonové ciele spoločnosti, sme názoru, aby ste požiadali zamestnávateľa o písomné odôvodnenie jeho postupu - vylúčenie Vašej prac. pozície z podmienok poskytovania odmien keďže ste názoru, že aj Vaša prac. pozícia ovplyvňuje nefinančné ciele spoločnosti.
Ak nedostanete žiadnu odpoveď resp. odpoveď nebude zodpovedať objektívnej situácii a obsahu Vami vykonávanej práce, budete môcť podať žalobu na súd podľa ust. antidiskriminačného zákona - zákon  č. 365/2004 Z.z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou.
Odporúčame na podanie žaloby kontaktovať advokáta.


 


Podotázka: Mám nárok na odmenu za prácu? (Pracovné právo)

Dobrý deň, môže zamestnávateľ stiahnuť odmeny pri krátkodobej pracovnej neschopnosti?

Odpoveď: Mám nárok na odmenu za prácu?

(odpoveď odoslaná: 10.09.2018)

Dobrý deň, 

na Vašu otázku uvádzame nasledovnú odpoveď :

Ak vychádzame z ust. Zákonníka práce odmena nie je nárokovateľnou zložkou ako mzda za vykonávanú prácu.

Odporúčame pozrieť pracovný alebo mzdový poriadok zamestnávateľa, resp. kritéria vyplácania odmien a podľa toho postupovať. 

Je možné, že zamestnávateľ viaže priznanie a vyplatenie odmeny na to, že zamestnanec nebol práceneschopný, resp.  ako sú nastavené kritéria

vyplatenia odmien.


Trápi vás "Mám nárok na odmenu za prácu?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Mám nárok na odmenu za prácu? (Pracovné právo)

Dobrý večer, rada by som sa informovala, či mám nárok na odmeny, keď som bola na práceneschopnosti od začiatku roka po dobu 7 mesiacov. Následne som dva mesiace pracovala, potom som bola opäť na práceneschopnosti 15 dní a do konca roka som už bola zamestnaná. Odmeny boli vyplatené v novembri a decembri, avšak ja som žiadne neobdržala. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Mám nárok na odmenu za prácu?

(odpoveď odoslaná: 17.01.2018)

 

 

 

 

 

Dobrý deň, 
ďakujeme za otázku, na ktorú odpovedáme nasledovne :

1./ Podľa ust. § 43 Zákonníka práce platí :

"V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:

a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,

b) miesto výkonu práce (obec, časť obce alebo inak určené miesto),

c) deň nástupu do práce,

d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.

Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie okrem náležitostí podľa odseku 1 aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby."

2./Podľa ust. § 118 Zákonníka práce platí : 

"Zamestnávateľ je povinný poskytovať zamestnancovi za vykonanú prácu mzdu.

Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady vrátane nenárokových cestovných náhrad, príspevky zo sociálneho fondu, príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, príspevky na životné poistenie zamestnanca, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, daňový bonus, náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, doplatky k nemocenským dávkam, náhrada za pracovnú pohotovosť, peňažná náhrada podľa § 83a ods. 4 a iné plnenie poskytované zamestnancovi v súvislosti so zamestnaním podľa tohto zákona, osobitných predpisov, kolektívnej zmluvy alebo pracovnej zmluvy, ktoré nemá charakter mzdy. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení.

Ako mzda sa posudzuje aj plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu pri príležitosti jeho pracovného výročia alebo životného výročia, ak sa neposkytuje zo zisku po zdanení alebo zo sociálneho fondu."

3./ Z P neupravuje nárok zamestnanca na odmenu. Odporúčame pozrieť pracovný a mzdový poriadok u zamestnávateľa, aké podmienky stanovuje pre vyplatenie odmeny. Sme názoru, že ak aj ustanovuje podmienky pre odmeny, jedným z kritérií bude aj výkon práce počas celého roka, prípadne väčšiu časť roka. V otázke uvádzate, že ste boli dlhodobo PN- viac ako 7 mesiacov.

4./  V otázke nepíšete aký právny predpis sa na Vás vzťahuje, teda či sa nejedná o výkon práce vo verejnom záujme /napr. štátna správa, úrady a pod/. Pokiaľ by sa na Vás vzťahoval zákon o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, potom podľa § 20 cit. zákona platí : 

"Zamestnávateľ môže poskytovať zamestnancovi odmenu za

a) kvalitné vykonávanie pracovných činností alebo za vykonanie práce presahujúcej rámec pracovných činností vyplývajúcich z dohodnutého druhu práce,

b) splnenie mimoriadnej pracovnej úlohy alebo osobitne významnej pracovnej úlohy, alebo vopred určenej cieľovej pracovnej úlohy, prípadne jej ucelenej etapy,

c) pracovné zásluhy pri dosiahnutí 50 rokov veku až do sumy jeho funkčného platu,

d) poskytnutie osobnej pomoci pri zdolávaní požiaru alebo mimoriadnej udalosti, pri likvidácii a odstraňovaní ich následkov, pri ktorých môže dôjsť k ohrozeniu života, zdravia alebo majetku, alebo

e) aktívnu účasť na zvýšení výnosov získaných podnikateľskou činnosťou zamestnávateľa, ktorý je príspevkovou organizáciou.

Návrh na poskytnutie odmeny zamestnancovi podľa odseku 1 vrátane jej výšky písomne odôvodní príslušný vedúci zamestnanec."

T.j. : Tento zákon hovorí, že  zamestnávateľ môže  poskytovať zamestnancovi odmenu /viď vyššie slovo "môže"/, a teda ani táto odmena nie je nárokovateľnou zložkou.

 

Záver :

Odporúčame pozrieť mzdový poriadok u zamestnávateľa a podmienky pre priznanie odmeny.

 

 

 



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Mám nárok na odmenu za prácu?" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.