Dobrý deň,
ďakujeme za otázku, na ktorú odpovedáme nasledovne :
1./ Podľa ust. § 43 Zákonníka práce platí :
"V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:
a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
b) miesto výkonu práce (obec, časť obce alebo inak určené miesto),
c) deň nástupu do práce,
d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.
Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie okrem náležitostí podľa odseku 1 aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby."
2./Podľa ust. § 118 Zákonníka práce platí :
"Zamestnávateľ je povinný poskytovať zamestnancovi za vykonanú prácu mzdu.
Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady vrátane nenárokových cestovných náhrad, príspevky zo sociálneho fondu, príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, príspevky na životné poistenie zamestnanca, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, daňový bonus, náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, doplatky k nemocenským dávkam, náhrada za pracovnú pohotovosť, peňažná náhrada podľa § 83a ods. 4 a iné plnenie poskytované zamestnancovi v súvislosti so zamestnaním podľa tohto zákona, osobitných predpisov, kolektívnej zmluvy alebo pracovnej zmluvy, ktoré nemá charakter mzdy. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení.
Ako mzda sa posudzuje aj plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu pri príležitosti jeho pracovného výročia alebo životného výročia, ak sa neposkytuje zo zisku po zdanení alebo zo sociálneho fondu."
3./ Z P neupravuje nárok zamestnanca na odmenu. Odporúčame pozrieť pracovný a mzdový poriadok u zamestnávateľa, aké podmienky stanovuje pre vyplatenie odmeny. Sme názoru, že ak aj ustanovuje podmienky pre odmeny, jedným z kritérií bude aj výkon práce počas celého roka, prípadne väčšiu časť roka. V otázke uvádzate, že ste boli dlhodobo PN- viac ako 7 mesiacov.
4./ V otázke nepíšete aký právny predpis sa na Vás vzťahuje, teda či sa nejedná o výkon práce vo verejnom záujme /napr. štátna správa, úrady a pod/. Pokiaľ by sa na Vás vzťahoval zákon o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, potom podľa § 20 cit. zákona platí :
"Zamestnávateľ môže poskytovať zamestnancovi odmenu za
a) kvalitné vykonávanie pracovných činností alebo za vykonanie práce presahujúcej rámec pracovných činností vyplývajúcich z dohodnutého druhu práce,
b) splnenie mimoriadnej pracovnej úlohy alebo osobitne významnej pracovnej úlohy, alebo vopred určenej cieľovej pracovnej úlohy, prípadne jej ucelenej etapy,
c) pracovné zásluhy pri dosiahnutí 50 rokov veku až do sumy jeho funkčného platu,
d) poskytnutie osobnej pomoci pri zdolávaní požiaru alebo mimoriadnej udalosti, pri likvidácii a odstraňovaní ich následkov, pri ktorých môže dôjsť k ohrozeniu života, zdravia alebo majetku, alebo
e) aktívnu účasť na zvýšení výnosov získaných podnikateľskou činnosťou zamestnávateľa, ktorý je príspevkovou organizáciou.
Návrh na poskytnutie odmeny zamestnancovi podľa odseku 1 vrátane jej výšky písomne odôvodní príslušný vedúci zamestnanec."
T.j. : Tento zákon hovorí, že zamestnávateľ môže poskytovať zamestnancovi odmenu /viď vyššie slovo "môže"/, a teda ani táto odmena nie je nárokovateľnou zložkou.
Záver :
Odporúčame pozrieť mzdový poriadok u zamestnávateľa a podmienky pre priznanie odmeny.