Dobrý deň,
v zmysle ust. § 139 ods. 2 Občianskeho zákonníka platí, že o hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti ich spoluvlastníckych podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo, ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd.
Užívanie spoločnej veci spadá pod zákonný pojem hospodárenie so spoločnou vecou, na ktorom sa majú spoluvlastníci dohodnúť sami. Súd môže rozhodnúť iba v prípade rovnosti hlasov alebo ak sa väčšina nedosiahne a to na návrh niektorého zo spoluvlastníkov.
Čo sa týka spôsobu užívania spoločnej veci, vychádzajúc z judikatúry Slovenskej republiky prichádzajú do úvahy 3 spôsoby užívania:
a) rozdelenie užívania veci tak, že jednotliví spoluvlastníci budú užívať určité im vyčlenené časti spoločnej veci,
b) jeden zo spoluvlastníkov bude užívať celú vec a ostatní spoluvlastníci dostanú náhradu (spravidla peňažnú),
c) všetci spoluvlastníci budú vec užívať striedavo v určitých časových obdobiach
Pokiaľ ste sa na užívaní nedohodli alebo sa neviete dohodnúť, môžete sa obrátiť žalobou na súd, aby v tejto veci rozhodol on. Súčasne platí, že ak druhá spoluvlastníčka začala nehnuteľnosti užívať, pričom vám v ich užívaní bráni, potom vám patrí právo na primeranú finančnú náhradu vo výške bežného nájomného, nakoľko druhá spoluvlastníčka užíva spoločnú nehnuteľnosť nad rámec jej spoluvlastníckeho podielu. Pokiaľ by vám však v užívaní nebránila, a neužívala by nehnuteľnosť nad rámec svojho podielu, náhrada by vám nepatrila.
Súčasne si však dovoľujem uviesť, že do úvahy ešte prichádza zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva, nakoľko nikoho nemožno nútiť, aby proti svojej vôli zotrvával v podielovom spoluvlatsníctve. Ak by ste sa na tom nevedeli s kolegyňou dohodnúť, môžete sa obrátiť na súd a žalobou žiadať o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva.