POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Môže spoluvlastník zriadiť vecné bremeno pre priateľku?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Môže spoluvlastník zriadiť vecné bremeno pre priateľku?

Som spoluvlastník rodinného domu v pomere 1/2. Môžem bez súhlasu druhého spoluvlastníka udeliť vecné bremeno doživotného užívania pre moju priateľku?

Odpoveď: Môže spoluvlastník zriadiť vecné bremeno pre priateľku?

Dobrý deň, v zmysle ustanovenia § 139 ods. 2 Občianskeho zákonníka rozhodujú spoluvlastníci o hospodárení so spoločnou vecou hlasovaním, resp. na základe dohody. Pod hospodárením so spoločnou vecou je potrebné chápať aj zriadenie vecného bremena v prospech nejakej tretej osoby. Tzn. že na zriadenie vecného bremena k spoločnej veci je potrebné dosiahnuť konsenzus všetkých spoluvlastníkov alebo o zriadení rozhodnúť v procese hlasovania väčšinou (tá sa počíta podľa veľkosti podielov). Rovnako je potrebné vedieť, že pre účely zriadenia vecného bremena na spoločnej veci je potrebné, aby účastníkmi zmluvy boli všetci spoluvlastníci nehnuteľnosti. Nestačí, aby ste účastníkom zmluvy boli iba Vy (ako povinný z vecného bremena) a Vaša priateľka (ako oprávnená z vecného bremena). Táto skutočnosť nevyplýva zo žiadneho zákona, ale z relevantnej judikatúry. Je možné skonštatovať, že zmluva o zriadení vecného bremena, kde by bol účastníkom iba jeden zo spoluvlastníkov by bola neplatná.