Výška ručenia za dlhy poručiteľa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Nitra

Otázka: Výška ručenia za dlhy poručiteľa

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, do akej výšky zodpovedám za dlhy poručiteľa? Na vašej stránke v jednej z vašich odpovedí uvádzate, že "Ak by ste aj nadobudli dedičstvo po poručiteľovi, v zmysle ustanovenia § 470 ods. 1 Občianskeho zákonníka ste chránení. Ak sú totiž dlhy poručiteľa vyššie ako jeho majetok, vy ako dedič zodpovedáte iba do výšky hodnoty nadobudnutého dedičstva." Z iných zdrojov som sa však dozvedela: "Dedič zodpovedá do výšky hodnoty nadobudnutého dedičstva za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli po poručiteľovej smrti. To znamená, že spolu s majetkom môžete po poručiteľovi zdediť aj dlhy, za ktoré zodpovedáte až do výšky ich hodnoty vyjadrenej v peňažných prostriedkoch." Môžete mi, prosím, túto vec vyjasniť? Zodpovedá dedič do výšky majetku poručiteľa alebo do výšky jeho dlhov? Ďakujem. Andrea Csirke

Odpoveď: Výška ručenia za dlhy poručiteľa

Dobrý deň,

Na stránke slovensko.sk to majú nesprávne. Zodpovedáte za dlhý iba do výšky nadobudnutého dedičstva, pretože inak by to ustanovenie nedávalo zmysel ak by ste mali zodpovedať za dlhy do ich výšky a nebola by tam žiadna ochrana dediča.

Pripájam znenie zákona z ktorého to vyplýva (paragraf 470 ods.1 OZ):

"Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou."