Možno odstúpiť ako spoludlžník od zmluvy o úvere?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Možno odstúpiť ako spoludlžník od zmluvy o úvere?

Dobrý deň, rád by som požiadal o radu. Pri spotrebiteľskom úvere som sa stal ručiteľom pre moju priateľku, avšak v zmluve sme uvedení ako spoloční dlžníci. Peniaze boli pred dvoma rokmi pripísané na jej účet. Rád by som sa informoval, či existuje možnosť, ako sa teraz od zmluvy odstúpiť. Aktuálne má dlh a pravdepodobne budem musieť úver splácať ja. Existuje nejaký spôsob, ako by som mohol prestáť figurovať v zmluve? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Možno odstúpiť ako spoludlžník od zmluvy o úvere?

Dobrý deň, v zmysle § 48 Občianskeho zákonníka, môže účastník od zmluvy odstúpiť len v prípadoch, ktoré sú dohodnuté v zmluve alebo ak túto možnosť ustanovuje zákon. Jednotlivé prípady pre využitie práva odstúpenia upravuje Občiansky zákonník v ustanoveniach § 49, alebo napr. v § 517, § 575, čo však pravdepodobne na Váš prípad nebude možné aplikovať. Bezdôvodne môžete odstúpiť od zmluvy o úvere v zmysle § 13 zákona č. 129/2010 Z.z. o spotrebiteľských úveroch a o iných úveroch a pôžičkách pre spotrebiteľov, a to len do 14 kalendárnych dní od uzavretia zmluvy alebo odo dňa doručenia zmluvných podmienok. Inak musíte rešpektovať ustanovenia Vami podpísanej zmluvy o úvere a dodržať tam upravené podmienky pre odstúpenie od zmluvy, ak také obsahuje.