Vymáhanie pohľadávok súdnou cestou

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Prešov

Otázka: Vymáhanie pohľadávok súdnou cestou

Dobrý deň, pán doktor. V januári 2008 som požičal peniaze svojej bývalej priateľke bez písomnej zmluvy, čo bola moja chyba. Uzavreli sme dohodu, podľa ktorej ak by sme sa rozišli do dvoch rokov, vráti mi peniaze. Ide o sumu 3 500 eur. Rozišli sme sa v roku 2010, pričom sme sa dohodli, že mi peniaze vráti do dvoch rokov. Keďže mi peniaze nevrátila, podal som na ňu žalobu a pokúsil sa o vymáhanie pohľadávky súdnou cestou. Na súde to však poprela a jej advokát vzniesol námietku, že vymáhanie pohľadávky je premlčané. Súd premlčanie uznal a rozhodol v jej prospech. Mám k dispozícii určité dôkazy, ako napríklad výpisy z účtu o poskytnutí pôžičky a jej správy zo sociálnej siete Facebook. Ďalej sú dostupní ľudia, ktorí vedeli o pôžičke, avšak neboli prítomní pri odovzdaní peňazí. Mohli by ste mi poradiť, ako postupovať ďalej? Ďakujem. S pozdravom,

Odpoveď: Vymáhanie pohľadávok súdnou cestou

Dobrý deň,

pokiaľ sa veriteľ pustí do vymáhania pohľadávok súdnou cestou, ako prvé je potrebné zisťovať, či náhodou pohľadávka nie je premlčaná. Pokiaľ jej súd uznal premlčanie, potom s najväčšou pravdpodobnosťou nezobral do úvahy Vaše argumenty. Pokiaľ na súde niečo tvrdíte a nesiete dôkazne bremeno, je potrebné svoje tvrdenie preukázať, inak dôkazné bremeno neunesiete a súd žalobu zamietne.

Vymáhanie pohľadávok súdnou cestou má svoje špecifiká a na samotné konanie je potrebné sa riadne pripraviť a počítať so všetkými možňosťami resp. námietkami, ktoré môže protistrana vzniesť. Obzvlášť dôsledný je potrebné byť pri pohľadávkach, pri ktorých neexistuje žiadna písomná zmluva.

Vo svojej otázke uvádzate, že máte výpis z účtu (výpis z účtu preukážete poskytnutie peňazí, to však je len jedna stránka veci, okrem poskytnutia peňazí je potrebné preukázať aj splatnosť dlhu), správy z facebooku môžu pri vymáhaní pohľadávok súdnou cestou pomôcť ako dôkaz, je však potrebné vedieť preukázať (ak to strana poprie), že ste komunikovali s dlžníčkou. Najlepším dôkazným prostriedkom pri vymáhaní pohľadávok súdnou cestou (ak neexistuje písomná dohoda) sú svedkovia. Svedok nemusí byť osobne prítomný pri poskytovaní peňazí alebo pri dohode o tom, že poskytnete peniaze, stačí ak vedia dosvedčiť, že dlžník peniaz dĺži a že sa zaviazal ich vrátiť v určitej lehote. Svedok vypovedá pod prísahou, klamanie je trestným činom, preto súd berie jeho výpoveď za záväznú.

V otázke ďalej píšete, že ste už vymáhanie pohľadávky riešili súdnou cestou a že súd uznal premlčanie pohľadávky. Ak už rozhodol Okresný súd vo veci, potom je veľmi problematické doplniť dokazovanie na krajskom súde (v odvolacom konaní). To je možné len za určítých prísnych podmienok a obyčajne je vylúčené akékoľvek dokazovanie, ak ste boli poučený o povinnosti predložiť dôkazy v prvostupňovom konaní. Pokiaľ by sa Vám podarilo odvolaním vrátiť vec na Okresný súd, môžete doplniť dokazovanie a predložiť všetky dôkazy, ktoré máte vrátane žiadosti o predvolanie svedkov.