Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Vymáhanie pohľadávok súdnou cestou


Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Prešov

Otázka: Vymáhanie pohľadávok súdnou cestou

Dobrý deň, pán doktor. V januári 2008 som požičal peniaze svojej bývalej priateľke bez písomnej zmluvy, čo bola moja chyba. Uzavreli sme dohodu, podľa ktorej ak by sme sa rozišli do dvoch rokov, vráti mi peniaze. Ide o sumu 3 500 eur. Rozišli sme sa v roku 2010, pričom sme sa dohodli, že mi peniaze vráti do dvoch rokov. Keďže mi peniaze nevrátila, podal som na ňu žalobu a pokúsil sa o vymáhanie pohľadávky súdnou cestou. Na súde to však poprela a jej advokát vzniesol námietku, že vymáhanie pohľadávky je premlčané. Súd premlčanie uznal a rozhodol v jej prospech. Mám k dispozícii určité dôkazy, ako napríklad výpisy z účtu o poskytnutí pôžičky a jej správy zo sociálnej siete Facebook. Ďalej sú dostupní ľudia, ktorí vedeli o pôžičke, avšak neboli prítomní pri odovzdaní peňazí. Mohli by ste mi poradiť, ako postupovať ďalej? Ďakujem. S pozdravom,

Odpoveď: Vymáhanie pohľadávok súdnou cestou

Dobrý deň,

pokiaľ sa veriteľ pustí do vymáhania pohľadávok súdnou cestou, ako prvé je potrebné zisťovať, či náhodou pohľadávka nie je premlčaná. Pokiaľ jej súd uznal premlčanie, potom s najväčšou pravdpodobnosťou nezobral do úvahy Vaše argumenty. Pokiaľ na súde niečo tvrdíte a nesiete dôkazne bremeno, je potrebné svoje tvrdenie preukázať, inak dôkazné bremeno neunesiete a súd žalobu zamietne. 

 

Vymáhanie pohľadávok súdnou cestou má svoje špecifiká a na samotné konanie je potrebné sa riadne pripraviť a počítať so všetkými možňosťami resp. námietkami, ktoré môže protistrana vzniesť. Obzvlášť dôsledný je potrebné byť pri pohľadávkach, pri ktorých neexistuje žiadna písomná zmluva. 

 

Vo svojej otázke uvádzate, že máte výpis z účtu (výpis z účtu preukážete poskytnutie peňazí, to však je len jedna stránka veci, okrem poskytnutia peňazí je potrebné preukázať aj splatnosť dlhu), správy z facebooku môžu pri vymáhaní pohľadávok súdnou cestou pomôcť ako dôkaz, je však potrebné vedieť preukázať (ak to strana poprie), že ste komunikovali s dlžníčkou. Najlepším dôkazným prostriedkom pri vymáhaní pohľadávok súdnou cestou (ak neexistuje písomná dohoda) sú svedkovia. Svedok nemusí byť osobne prítomný pri poskytovaní peňazí alebo pri dohode o tom, že poskytnete peniaze, stačí ak vedia dosvedčiť, že dlžník peniaz dĺži a že sa zaviazal ich vrátiť v určitej lehote. Svedok vypovedá pod prísahou, klamanie je trestným činom, preto súd berie jeho výpoveď za záväznú.

 

V otázke ďalej píšete, že ste už vymáhanie pohľadávky riešili súdnou cestou a že súd uznal premlčanie pohľadávky. Ak už rozhodol Okresný súd vo veci, potom je veľmi problematické doplniť dokazovanie na krajskom súde (v odvolacom konaní). To je možné len za určítých prísnych podmienok a obyčajne je vylúčené akékoľvek dokazovanie, ak ste boli poučený o povinnosti predložiť dôkazy v prvostupňovom konaní. Pokiaľ by sa Vám podarilo odvolaním vrátiť vec na Okresný súd, môžete doplniť dokazovanie a predložiť všetky dôkazy, ktoré máte vrátane žiadosti o predvolanie svedkov.

 

Trápi vás "Vymáhanie pohľadávok súdnou cestou" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Vymáhanie pohľadávok súdnou cestou (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, môj známy neuhradil pohľadávku vyplývajúcu z uznesenia Okresného súdu Trebišov zo dňa 10. 07. 2012 v sume 1607 eur. Teraz dostal jeho zamestnávateľ list od súdu, aby mu to stiahli z výplaty. Je to právne, alebo už je to po premlčacej lehote? Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Vymáhanie pohľadávok súdnou cestou

(odpoveď odoslaná: 03.09.2024)

Dobrý deň,
vo veci odporúčam pre zistiť na stránke pohľadávky štátu, či je tam váš známy vedený.

Podstatné v tomto éírpde je to, kedy nadobudlo právoplatnoť uznesenie z 10.7.2012, keďže toto je len dátum jeho vydania, ale nie dátum vykonateľnosti a tá mohla nastať aj neskôr. Premlčacia doba v tomto prípade je 10 rokov v zmysle ust. § Občianskho zákonníka. Ak teda ak nedošlo k vymáhanu dlžnej sumy v uvedenej lehote od právppatnosti a vykonateľnosti uznesenia, potom je nárok veriteľa premlčaný. Vo veci následne treba kontaktovať zamestnávateľa, ako aj Krajský súd v Bratisleve - justičná pokladnica a vzniesť písomne doporučeným listom námietku premlčania.

 

V prípade problémov resp. nejasností odporúčam kontaktovať advokáta.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Vymáhanie pohľadávok súdnou cestou (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, chcela by som sa informovať o situácii, keď 30-ročný slobodný syn vzal v banke úver, ale nespláca ho, pretože nepracuje, nemá žiadny majetok a trvalý pobyt má nahlásený na obecnom úrade. Môže banka alebo súd niečo vymáhať od jeho otca alebo brata? Ďakujem.

Odpoveď: Vymáhanie pohľadávok súdnou cestou

(odpoveď odoslaná: 25.03.2024)

Dobrý deň, od otca vášho syna súd a ani exekútor nemôžu nič vymáhať, lebo nie s dlžníkmi a ani ručiteľmi v úvere/pôžičke vášho syna.
Predpokladáme z otázky, že syn i keď má hlásený trvalý pobyt na obci, býva u vás - u rodičov. Ak je to tak a v prípade, že by došlo k exekučnému konaniu, exekútor si môže vynútiť vstup do vášho domu za účelom spísania majetku, ktorý je vo vlastníctve syna a mohol by podliehať exekúcii v zmysle exekučného poriadku. Trvalý pobyt na obci v tomto prípade nie je rozhodujúci, ale miesto, kde syn skutočne aj býva.

Pokiaľ ide o úvery - pôžičky, v tomto smere odporúčam konzultáciu v niektorom centre na ochranu spotrebiteľa, ktorých adresy nájde na stránke Ministerstva hospodárstva SR. Ide o to, že zmluvy môžu byť neplatné pre nedodržiadnie podmienok ustanovení Občiaskeho zákonníka o spotrebiteľských zmluvách. Syn nech nepodpisuje žiadne uznanie dlhu, dohodu o splátkach, alebo listinu, z ktorej by vyplývalo, že pri čiastočnej úhrade dlhu mu zostatok odpustia.

 


Podotázka: Vymáhanie pohľadávok súdnou cestou (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť. Vymáhacia spoločnosť prevzala od banky moje nesplatené pôžičky a poslali mi Dohodu o uznaní dlhu a o úhrade pohľadávky v splátkach. V tejto dohode je bod, ktorý sa nazýva "Vyhlásenie dlžníka o vedomosti premlčania dlhu zo zmluvy, účinkoch premlčania a uznania dlhu." Prvá veta v tomto odseku znie: "Veriteľ osobitne poučuje dlžníka o tom, že vyššie špecifikovaný dlh zo zmluvy je premlčaný." Mám to chápať tak, že môj dlh je premlčaný? A ak áno, čo mi z toho vyplýva? Ďakujem.

Odpoveď: Vymáhanie pohľadávok súdnou cestou

(odpoveď odoslaná: 05.12.2022)

Dobrý deň,
úvodom poznamenávame, že ste urobili správne, že ste sa na našu advokátsku kanceláriu vo vyššie uvedenej veci obrátili.

Ak v samotnej dohode, ktorú Vám zaslala vymáhačská spoločnosť, je uvedené, že pohľadávka je premlčaná, to zjednodušene znamená, že ak by vymáhačská spoločnosť podala žalobu na súd bez toho, aby ste dohodu podpísali, potom by súd jej návrh v celom rozsahu zamietol s poukázaním na ust. § 101 a § 583 Obč. zákonníka.

Dohodu, ktorá Vám zaslala vymáhačská spoločnosť na podpísanie, v žiadnom prípade nepodpisujte ! Nepodpisujte teda žiadnu dohodu o uznaní dlhu, dohodu o splátkach alebo dohodu o zrážkach zo mzdy, prípadne listinu, z ktorej by vyplývalo, že po čiastočnej úhrade dlhu sa Vám zostatok dlhu odpustí.


Trápi vás "Vymáhanie pohľadávok súdnou cestou" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vymáhanie pohľadávok súdnou cestou (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, mám otázku, ktorá sa týka vážnej situácie s Dopravným podnikom Bratislava a inkasárnou. Už približne pol roka sa snažím vyriešiť problematiku spojenú so zaplatenou pokutou v autobuse. V roku 2019 som dostala v autobuse pokutu a nechtiac som zabudla na jej zaplatenie. Napokon mi prišla upomienka od Dopravného podniku Bratislavy, v ktorej mi bolo oznámené, že pokutu musím uhradiť do určitého termínu. Ten upomienkový list však už, žiaľ, nevlastním. Napriek tomu som pokutu zaplatila 9. 3. 2020 a odoslané peniaze som usmerňovala na účet Dopravného podniku Bratislava. Avšak 11. 3. 2020 sa na scénu dostáva Inkasná agentúra, ktorá mi v listovnej forme oznámila, že pokutu som nezaplatila ani z časti. Zvláštne je, že peniaze z môjho účtu boli odoslané. Myslím si, že je možné, že na pokutu sa mohli nabažiť úroky. K úrokom som ochotná pristúpiť a zaplatiť ich do daného termínu. Začína sa uzavierať začarovaný kruh, pretože sa cítim ako loptička, odhodená medzi Dopravným podnikom Bratislava a inkasárnou. Obidve inštitúcie mi tvrdia, že pokutu treba zaplatiť a moje námietky ignorujú. Na riešenie tohto problému bolo inkasárňou navrhované aj súdne konanie. Dôvodom, prečo som v tejto situácií hatí zaviazané až teraz, je adresa doručenia, ktorá smerovala na miesto môjho trvalého bydliska. V súčasnosti sa tam už nezdržujem a ku k pošte som sa dostala len prednedávnom. Na záver by som sa rada spýtala, ako by som mala túto situáciu vyriešiť. Mám ignorovať celú vec, písať sťažnosť súdu alebo existuje ešte nejaké iné riešenie? Som za každú radu vďačná.

Odpoveď: Vymáhanie pohľadávok súdnou cestou

(odpoveď odoslaná: 04.02.2021)

Dobrý deň,
ak Vám bolo predložené splnomocnenie zo strany inkas. centra, predložte im doklad o úhrade dlžnej sumy. Ak doklad nemáte, treba im len uviesť presne kedy a na aký účet bola pokuta uhradená. Ak na účet DPB, problém s dohľadaním úhrady by nemal byť. Nič viac neuhradzujte.

Či bola podaná žaloba na súd, viete rovnako zistiť - treba kontaktovať prísl. okresný súd, zrejme pôvodný v BA a zistiť, či inkasné centrum podalo žalobu na Vás.

 



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Vymáhanie pohľadávok súdnou cestou" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.