Vymáhanie dlhu a úroky z omeškania

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Trnava

Otázka: Vymáhanie dlhu a úroky z omeškania

Dobrý deň, chcel by som sa informovať o postupe v prípade vymáhania dlhu vo výške približne 1600 € od bývalého kolegu. V októbri uplynú dva roky od splatnosti dlhu, ktorý bol jeho stranou uznaný a podpísaný. Neprejavil reakciu na písomné výzvy. Dlžná suma bola poskytnutá bezúročne, a preto by ma zaujímalo, či napriek tomu môžem požadovať úroky z omeškania a kto by platil prípadné súdne náklady? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vymáhanie dlhu a úroky z omeškania

Dobrý deň. Nakoľko dlžník na Vaše mimosúdne výzvy nereaguje, v danom prípade sa ako účelným spôsobom vymáhania dlhu javí súdne konanie. Ako hlavný dôkaz bude slúžiť písomné uznanie dlhu, ktoré bude Vašu procesnú situáciu zvýhodňovať v tom zmysle, že s uznaním dlhu je spojená vyvrátiteľná domnienka existencie dlhu v čase jeho uznania. Opak by preto musel v súdnom konaní preukazovať dlžník. Pokiaľ ide o druhú časť Vašej otázky, v návrhu na súd si môžete uplatniť aj zákonné úroky z omeškania a aj súdne trovy. Na ich úhradu by mal byť dlžník taktiež zaviazaný. Zákonný úrok z omeškania totiž treba odlišovať o zmluvných úrokov, a preto pokiaľ je dlžník v omeškaní s platením inak bezúročnej pôžičky, veriteľ si môže nárokovať aj na zákonné úroky z omeškania.