POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Ako vymáhať zaplatenie splátok dlhu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Prešov

Otázka: Ako vymáhať zaplatenie splátok dlhu?

Dobrý deň. Rád by som sa Vás požiadal o radu. Vyžičal som 500 € známemu s tým, že mi za ne kúpi notebook a zvyšok si nechá. Notebook však nekúpil a peniaze mi nevrátil. Dohoda bola len ústna, bez dohodnutých úrokov. Dlžník však sľúbil, že v prípade oneskorenia vráti 700 €. Peniaze mi nevrátil ani v dohodnutej lehote. V písomnom uznaní dlhu z dňa 21. 2. 2015 uznal dlh vo výške 700 €. Dohodli sme sa, že mi každý mesiac bude splácať dlh po 100 € do 25. dňa mesiaca. Akýkoľvek spor sa bude riešiť pred rozhodcovským súdom a v prípade oneskorenia zaplatí úroky z oneskorenia podľa zákona. Nebola zmluvne dohodnutá strata výhody splátok. Čo by ste mi poradili v tejto situácii? Mám v pláne napísať predžalobnú výzvu. Je potrebné požadovať splatenie každej súrocnej splátky osobitne, ako aj každého úroku osobitne? Je potrebné poslať doporučený list a žiadať aj doručenku? Alebo je pri dokazovaní dostatočná len fotokópia listu s dokladom o podaní? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako vymáhať zaplatenie splátok dlhu?

Dobrý deň, podľa § 565 Občianskeho zákonníka, ak ide o plnenie v splátkach, môže veriteľ žiadať o zaplatenie celej pohľadávky pre nesplnenie niektorej splátky, len ak to bolo dohodnuté alebo v rozhodnutí určené. Toto právo však môže veriteľ použiť najneskôr do splatnosti najbližšie nasledujúcej splátky. V opačnom prípade môže veriteľ žiadať splnenie len tej ktorej splátky, ktorá sa stala splatná, čo je aj Váš prípad. Vzhľadom na to, že Vám dlžník písomne uznal peňažný záväzok čo do dôvodu i výšky, premlčuje sa za desať rokov odo dňa, keď k uznaniu došlo; ak bola však v uznaní uvedená lehota na plnenie, plynie premlčacia doba od uplynutia tejto lehoty. Rovnaká premlčacia doba platí aj pre jednotlivé splátky, na ktoré bolo plnenie v uznaní práva rozložené; premlčacia doba sa pri jednotlivých splátkach začína odo dňa ich zročnosti. To znamená, že v prípade omeškania so splátkou, máte právo uplatňovať aj úrok z omeškania pri každej splátke zvlášť, a to od prvého dňa po dni splatnosti, teda 26. dňa v mesiaci. Pred vymáhaním svojho nároku na súde nie ste povinný dlžníka vyzývať na splatenie, predmetná výzva však môže pre povinnú osobu predstavovať poslednú možnosť, ako sa vyhnúť súdnemu resp. rozhodcovskému konaniu, v dôsledku čoho, v častých prípadoch, svoj záväzok zaplatí. Ak tak plánujete urobiť, postačí Vám výzvu adresovať ako doporučenú zásielku (s podacím lístkom).