Máte
otázku?

Odopretie vstupu na pozemok.


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Košice

Otázka: Odopretie vstupu na pozemok.

Moje dcery zdedili po otcovi tretinu domu, avšak ich strýko ich nechce pustiť ani na dvor, tvrdiac, že tam nemajú žiadne právo vstupovať. Ako je to vlastne podľa zákona? Na čo majú právo?

Odpoveď: Odopretie vstupu na pozemok.

Dobrý deň,

spoluvlastník má také práva a povinnosti k veci (nehnuteľnosti), ako keby bol vlastníkom. Môže nehnuteľnosť užívať, nakladať s ňou, rozhodovať o jej právnom osude. Tieto práva sú však obmedzené výškou spoluvlastníckeho podielu. Skutočnosť, že disponujú podielom o veľkosti 1/3 neznamená, že nemôžu vstúpiť na nehnuteľnosť. Podiel vyjadruje len mieru, akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach súvisiacich s nehnuteľnosťou. Napríklad, ak by boli spoluvlastníkmi ovocných stromov, tak majú nárok na 1/3 z celkovej úrody. Na druhej strane, ak je potrebné uhrádzať nejaké platby za udržiavanie nehnuteľnosti, či opravy, tak musia prispieť 1/3 z celkovej ceny. Podiel však určite neznamená, že spoluvlastník je vlastníkom konkrétnej časti spoločnej nehnuteľnosti, napr. dvora a pod. Strýko teda koná v rozpore so zákonom.

Trápi vás "Odopretie vstupu na pozemok." a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Odopretie vstupu na pozemok. (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcem sa spýtať, či si môže sused do existujúceho oplotenia, ktoré realizoval, urobiť bránku a vstupovať bez ohlásenia na náš pozemok. Tvrdí, že má na to nárok, lebo hranica pozemku vraj zasahuje 60 cm do nášho pozemku a on si tam chodí udržiavať svojich 60 cm. V praxi to vyzerá tak, že kedykoľvek vojde cez bránku na náš pozemok a s krovinorezom pokosí kúsok trávy. Ponúkli sme mu, že sa o ten kúsok pozemku postaráme my, no on si aj tak koná po svojom. Nemáme problém, aby vykonal údržbu alebo čokoľvek zrekonštruoval, ale žiadame ho, aby to vopred oznámil. Prekáža nám, že svojvoľne vstupuje na náš pozemok aj v noci, či sme doma, alebo nie. Má na to, prosím, právo? Teraz plánujeme nové oplotenie a sused sa nám vyhráža, že ak mu nedovolíme osadiť bránku, nebude s naším oplotením súhlasiť. Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpoveď: Odopretie vstupu na pozemok.

(odpoveď odoslaná: 09.03.2025)

Dobrý deň,
odporúčam najprv overiť, či je hranica pozemku v teréne presne vytýčená. Ak hranica skutočne prechádza 60 cm do Vášho pozemku, sused môže mať zákonné právo na prístup k tejto časti, pokiaľ mu iné riešenie neumožňuje riadnu údržbu vlastného pozemku. Avšak, ani tento prístup mu nedáva automaticky možnosť vstupovať kedykoľvek a bez ohlásenia. V zmysle Občianskeho zákonníka by mal sused akúkoľvek údržbu vopred dohodnúť a rešpektovať Vaše vlastnícke práva.

Ak plánujete nové oplotenie, je vhodné spísať dohodu, ktorá upraví, kedy a ako môže vstupovať na tých 60 cm. Môžete napríklad povoliť uzamknutú bráničku, kam bude mať kľúč len s predchádzajúcim súhlasom. Neoprávnené vyhrážky o nesúhlase s Vašou stavbou nie sú právne účinné.

Ako ďalší krok by som Vám odporúčal poradiť sa s geodetom a prípadne vyhotoviť písomnú dohodu, aby ste mali jasne upravené vzájomné práva a povinnosti.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Odopretie vstupu na pozemok. (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, plánujem stavať rekreačnú stavbu na svojom pozemku, ktorý je približne 100 m vzdialený od prístupovej cesty. Medzi cestou a plánovanou stavbou sa nachádza iba 1,5 m široký chodník v mojom vlastníctve. Aby som dostal domiešavač na svoj pozemok, musel by som využiť aj časť susedovho neoploteného, neudržiavaného, trávnatého pozemku so šírkou 1,5 m, aby vznikol 3 m široký prístup. Sused to rázne odmietol, hoci som mu navrhol, že po tomto úkone všetko vrátim do pôvodného stavu a poskytnem mu ďalšie výhody ako poďakovanie. Mám okrem podania žaloby aj iné možnosti? Samozrejme, dalo by sa to riešiť aj inak, no bolo by to finančne veľmi nákladné (prídavné čerpadlo a tlačenie betónu do kopca na dĺžke 100 m). Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Odopretie vstupu na pozemok.

(odpoveď odoslaná: 07.03.2025)

Dobrý deň, ak sused nesúhlasí s dočasným užívaním jeho trávnatej plochy, odporúčam v prvom rade pokúsiť sa o dohodu zmluvne (napríklad formou nájomnej zmluvy na čas nevyhnutný pre stavebné práce), prípadne mu navrhnúť odkúpenie úzkeho pruhu pozemku alebo zriadenie vecného bremena cesty dohodou za odplatu. Ak takúto dohodu odmieta, iná možnosť ako obrátiť sa na súd so žalobou o zriadenie nevyhnutnej cesty podľa § 151o ods. 3 Občianskeho zákonníka (tzv. vecné bremeno cesty) prakticky neexistuje.

Zákon stanovuje, že nútenú cestu (odplatné zaťaženie susedného pozemku) môže zriadiť len súd, a to vtedy, keď neexistuje iný reálny prístup k stavbe alebo by bol iný prístup finančne či technicky neprimerane náročný. Súčasne platí, že cestu je vždy potrebné viesť tak, aby zaťaženie susedného pozemku bolo čo najmenšie a aby cesta slúžila predovšetkým na nevyhnutný prístup k stavbe. Tieto pravidlá sa výslovne určujú v právnej úprave vecných bremien a podrobne ich rozoberá súdna prax. Ak sa však nedohodnete mimosúdne a prístup inak zabezpečiť nedokážete, žaloba zostáva hlavným riešením. Nie je to však jednoduché. 


Podotázka: Odopretie vstupu na pozemok. (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, mám susedu, s ktorou nemám dobré vzťahy. Je potrebné vymeniť staré žľaby na streche a na to potrebujem prístup na jej pozemok. Ako mám postupovať, ak mi nedovolí vstúpiť na jej pozemok, aby som mohol tieto staré žľaby vymeniť? Za skorú odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Odopretie vstupu na pozemok.

(odpoveď odoslaná: 28.03.2024)

Dobrý deň, podľa ustanovenia § 127 ods. 3 Občianskeho zákonníka sú vlastníci susediacich pozemkov povinní umožniť vstup na svoje pozemky, ak to nevyhnutne vyžaduje údržba a obhospodarovanie susediacich pozemkov a stavieb. Vstupom sa rozumie nielen samotné vstúpenie, teda prekročenie hranice susedovho pozemku, ale tiež pobyt na ňom obmedzený účelom vstupu, t. j. podmienkami uvedenými v citovanom ustanovení. Vstupom na susedov pozemok v zmysle tohto ustanovenia je teda aj pobyt po dobu nevyhnutnú k vykonaniu úkonov, ktoré si vyžaduje údržba alebo obhospodarovanie vlastného pozemku. To znamená, že ak výmena starých žľabov na streche nevyhnutne vyžaduje vstup na pozemok suseda, sused by mal tento vstup povoliť, pokiaľ je obmedzený len na účely spojené s údržbou alebo obhospodarováním vašeho pozemku. Nemožno tým však rozumieť trvalé právo priechodu alebo trvalé právo prejazdu vozidlami. 


Trápi vás "Odopretie vstupu na pozemok." a chcete pomôcť?

Podotázka: Odopretie vstupu na pozemok. (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcel by som sa informovať o situácii týkajúcej sa neoprávneného vstupu suseda na pozemok. Moja mama, ktorá je 70-ročná dôchodkyňa a žije sama, má dom, ktorý susedí s pozemkom, na ktorom nedávno zrušili dom. Ohradnú stenu, ktorá bola na hranici, ponechali ako plot. Stena sa však začala rozpadať a sused ju bez ohlásenia surovo zhodil na mamkin pozemok, hoci medzi touto stenou a jeho domom je takmer dva metre voľného priestoru vo svojom dvore. Teraz, opäť bez upozornenia, chodí sused po mamkinom pozemku, tvrdiac, že to má právo robiť. Kontaktovala som políciu, avšak bez úspechu, pretože sa zdá, že sú kamaráti so susedom. Policajti mojej mame povedali, že sused má právo kedykoľvek vstúpiť na pozemok. Zaujímalo by ma teda, ako to naozaj je. Má sused právo vstupovať na cudzí pozemok bez povolenia? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Odopretie vstupu na pozemok.

(odpoveď odoslaná: 28.03.2024)

V zmysle Občianskeho zákonníka , ktorý upravuje práva vlastníka nehnuteľnosti a zákony týkajúce sa bezdôvodného obohatenia, sused nemá zákonné právo neoprávnene vstupovať na pozemok inej osoby bez platného právneho dôvodu alebo bez súhlasu vlastníka. Ak dôjde k neoprávnenému užívaniu pozemku vlastníka bez akéhokoľvek právneho titulu a bez platenia náhrady, hovorí sa o bezdôvodnom obohatení na úkor vlastníka. V takom prípade môže vlastník požadovať náhradu vo forme obvyklého nájomného za užívanie jeho majetku. Táto náhrada sa určuje na základe účelu a spôsobu užívania a podľa obvyklej trhovej hodnoty nájomného, ktoré by bol nájomca povinný platit, ak by nadobudol právo užívať pozemok na základe platnej nájomnej zmluvy. V prípade, že sused vstupuje na pozemok bez právnej opory alebo súhlasu vlastníka, ide o porušenie práv vlastníka.

V prípade, že susedný vlastník bezdôvodne zasahuje do práv vašej matky ako vlastníčky pozemku, máte právo obrátiť sa na súd s návrhom na ochranu vlastníckych práv a požadovať nápravu. Táto môže zahŕňať náhradu škody alebo obnovenie pôvodného stavu a prípadne aj vyplatenie náhrady za neoprávnené užívanie pozemku. 


Podotázka: Odopretie vstupu na pozemok. (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, prosím Vás o radu. Chcem si urobiť odvodnenie drenážou s výkopovými prácam bagrom, dvojgaráž cca 10 bm, šírka výkopu 0,5m, hĺbka 1m, okolo základov. Prístup mi však komplikuje susedov pozemok, ku ktorému inak nemám prístup. Jeho pozemok je neudržiavaný a porastený burinou, takže by som mu nepôsobil žiadnu škodu. Môže ma vydierať 500 eur za vstup na jeho pozemok? Ďakujem za odpoveď. Miroslav.

Odpoveď: Odopretie vstupu na pozemok.

(odpoveď odoslaná: 04.04.2023)

Dobrý deň,

vo Vami uvedenom prípade platí ust. § 127 ods. 3 Občianskeho zákonníka :

"Vlastníci susediacich pozemkov sú povinní umožniť na nevyhnutnú dobu a v nevyhnutnej miere vstup na svoje pozemky, prípadne na stavby na nich stojace, pokiaľ to nevyhnutne vyžaduje údržba a obhospodarovanie susediacich pozemkov a stavieb. Ak tým vznikne škoda na pozemku alebo na stavbe, je ten, kto škodu spôsobil, povinný ju nahradiť; tejto zodpovednosti sa nemôže zbaviť."

Z uvedeného zák. ustanovenia jasne vyplýva, že sused je povinný Vám umožniť vstup na jeho pozemok a Vy ste povinný postupovať tak, aby v prípade, že dôjde k nejakej škode na jeho pozemku, povinný ste ju uhradiť /§

Požiadavka suseda na úhradu sumy 500 € prípadne akejkoľvek inej sumy za vstup na pozemok nie je dôvodná.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Odopretie vstupu na pozemok. (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, plánujem zatepliť rodinný dom, ktorý je od susedovho pozemku vzdialený približne 30 cm. Keďže je postavený na hranici pozemku a nemám inú možnosť prístupu než cez susedov dvor, chcel by som vedieť, ako postupovať, aby mi sused umožnil prístup, povolil postavenie lešenia a prechod po jeho pozemku. Ďakujem za informácie.

Odpoveď: Odopretie vstupu na pozemok.

(odpoveď odoslaná: 11.03.2022)

Dobrý deň,
treba ho informovať o Vašom zámere a uviesť, že s ohľadom na miestne pomery potrebujete dočasne vstup na jeho pozemok na nevyhnutný čas, aby ste mohli vykonať o údržbu nehnuteľnosti. Ide o Vaše právo podľa ustanovenia § 127 ods. 3 Občianskeho zákonníka. Ak na základe ústnej výzvy nebude reagovať, vyzvite ho ešte raz písomne. Ak ani tak neumožní vstup, budete sa musieť s ochranou Vášho práva obrátiť na súd.


Trápi vás "Odopretie vstupu na pozemok." a chcete pomôcť?

Podotázka: Odopretie vstupu na pozemok. (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, rád by som sa opýtal. Vlastním pozemok, ktorý susedí s teritóriom, kde je postavený plot. Medzi nami sa momentálne nachádza stále ešte sa rozpadajúci plot z betónových dielcov od doby totalitného režimu. Susedia začali stavať nový plot, avšak bez potrebného povolenia a zamerania. Po mojom tlaku si nechali zamerať hranicu a zistilo sa, že hranica môjho pozemku sa nachádza o jeden meter za existujúcim starým plotom. Kde bol plot rozpadnutý, mali sme možnosť vstupu aj na ten meter za plotom. Teraz to však uzatvorili drevenými dielcami a to bez môjho súhlasu. Keď som ich na to upozornil, došlo zo strany suseda k verbálnemu a aj fyzickému útoku. Privolaná polícia to vyriešila blokovou pokutou. Sused na moje výzvy odstrániť drevenú zábranu reaguje len verbálnymi útokmi, oháňa sa latou, vstupuje na ten meter za plotom bez môjho súhlasu a odmieta odstrániť zábranu. Z celého incidentu mám aj videozáznam. Prosím o radu, ako pokračovať v tejto situácii, kam sa mám obrátiť alebo aké mám možnosti, pretože dohoda s dotyčným je nemožná. Ďakujem.

Odpoveď: Odopretie vstupu na pozemok.

(odpoveď odoslaná: 05.07.2021)

Dobrý deň,
v takýchto prípadoch odporúčam klientom v prvom rade písomne vyzvať vlastníka oplotenia, aby na svoje náklady toto oplotenie posunulo na hranicu pozemku. Ak nebude na výzvu reagovať je možné podať žalobu o vypratanie nehnuteľnosti z dôvodu, že jeho plot stojí na Vašom pozemku. Ak by plot nebol odstránený ani na základe súdneho rozhodnutia, je možné celú vec posunúť súdnemu exekútorovi.


Podotázka: Odopretie vstupu na pozemok. (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, sused požaduje, aby som si nainštaloval odkvapový žľab na streche budovy, ktorá susedí s jeho pozemkom. Nemal by som s tým problém, ale následne dodal, že mi nie je dovolené vstúpiť na jeho pozemok. Ako to môžem vyriešiť? Ďakujem vopred za vašu radu. S pozdravom, BP.

Odpoveď: Odopretie vstupu na pozemok.

(odpoveď odoslaná: 24.01.2021)

Dobrý deň,
vo Vašom prípade platí ust. § 127 ods. 3 Obč. zákonníka :

"Vlastníci susediacich pozemkov sú povinní umožniť na nevyhnutnú dobu a v nevyhnutnej miere vstup na svoje pozemky, prípadne na stavby na nich stojace, pokiaľ to nevyhnutne vyžaduje údržba a obhospodarovanie susediacich pozemkov a stavieb. Ak tým vznikne škoda na pozemku alebo na stavbe, je ten, kto škodu spôsobil, povinný ju nahradiť; tejto zodpovednosti sa nemôže zbaviť."

Treba susedovi poukázať na uvedené zák. ustanovenie s tým, že ak neumožní vstup na svoj pozemok za účelom namontovania žľabu, bude niesť sám zodpovednosť za škodu, ktorá vznikne na jeho pozemku resp. stavbe.


Podotázka: Odopretie vstupu na pozemok. (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, prosím o radu. Čítam tu o povinnosti pustiť a strpieť suseda vo svojom dvore za účelom nevyhnutnej údržby jeho domu. Platí to teda aj na zateplenie a následnú fasádu staršieho domu? Ide o to, že podľa mňa nemajú vynechaný dostatočný odstup. Dom je od nášho pozemku vpredu cca 40 cm a vzadu sa to zužuje na 20 cm. Plánujú použiť 10 cm hrubý polystyrén. Nechceme robiť problémy, len by sme radi vedeli ako sú na tom naše aj ich práva a povinnosti. Ďakujem.

Odpoveď: Odopretie vstupu na pozemok.

(odpoveď odoslaná: 16.03.2020)

Dobrý deň. Je prirodzené, že na jednej strane nechcete robiť susedom problémy, ale na druhej strane potrebujete mať zabezpečené vlastné práva. Presne pre Vašu situáciu sa dá aplikovať ustanovenie § 127 ods. 3 Občianskeho zákonníka, ktoré hovorí: "Vlastníci susediacich pozemkov sú povinní umožniť na nevyhnutnú dobu a v nevyhnutnej miere vstup na svoje pozemky, prípadne na stavby na nich stojace, pokiaľ to nevyhnutne vyžaduje údržba a obhospodarovanie susediacich pozemkov a stavieb. Ak tým vznikne škoda na pozemku alebo na stavbe, je ten, kto škodu spôsobil, povinný ju nahradiť; tejto zodpovednosti sa nemôže zbaviť."

Základom je teda to, že susedom musíte vstup umožniť, ale len v nevyhnutnej miere a ak spôsobia škodu, tak za ňu budú niesť zodpovednosť, ktorej sa nevedia zbaviť.

Z hľadiska zateplenia je potrebné sledovať len to, či sa teda nespôsobila škoda a tiež to, či zateplenie nebude presahovať na Váš pozemok.


Trápi vás "Odopretie vstupu na pozemok." a chcete pomôcť?

Podotázka: Odopretie vstupu na pozemok. (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, prerábame dom a naša suseda nám nechce umožniť vstup na jej pozemok. Aj keď je náš dom na našom pozemku a plot tam nie je, priamo nahrádza funkciu plotu. Avšak, aby sme sa tam dostali, musíme vstúpiť na jej pozemok, čo nám nie je umožnené. Je povinná nám to povoliť? Jedná sa len o malú časť prerábky. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Odopretie vstupu na pozemok.

(odpoveď odoslaná: 23.07.2019)

Dobrý deň, na Vašu otázku uvádzame nasledovnú odpoveď :

Vo veci je potrebné podať ohlásenie prípadne požiadať o stav. povolenie stavebnému úradu v súlade s ust. stavebného poriadku a súčasne uviesť v tomto ohlásení prípadne žiadosti o stav. povolenie, že prístup k Vašej stavbe, na ktorej sa budú vykonávať rekonštrukčné práce je možný len zo susedného pozemku, keďže stavba stojí na hranici so susedným pozemkom.

Stavebný úrad v súlade s ust. § 135 stavebného poriadku  uložiť vlastníkovi susedného pozemku, aby prístup na svoj pozemok strpel a umožnil Vám takto vykonanie rekonštrukčných prác.

Citujeme ust. § 135 stav. poriadku :

"Opatrenia na susednom pozemku alebo stavbe

(1) Na uskutočnenie stavby alebo jej zmeny a na uskutočnenie nevyhnutných úprav udržiavacich alebo zabezpečovacích prác a na odstránenie stavby môže stavebný úrad uložiť tým, ktorí majú vlastnícke alebo iné práva k susedným pozemkom alebo stavbám, aby trpeli vykonanie prác zo svojich pozemkov alebo stavieb.

(2) Ten, v prospech ktorého uložil stavebný úrad opatrenie podľa odseku 1, je povinný dbať, aby čo najmenej rušil užívanie susedných pozemkov alebo stavieb a aby vykonávanými prácami nevznikli škody, ktorým možno zabrániť; po skončení je povinný uviesť susedný pozemok alebo stavbu do pôvodného stavu, a ak to nie je možné alebo hospodársky účelné, poskytnúť vlastníkovi náhradu podľa všeobecných predpisov o náhrade škody."

 

 

 

 

 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Odopretie vstupu na pozemok." a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.