Vrátenie zálohy za kúpu pozemku

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Bratislava

Otázka: Vrátenie zálohy za kúpu pozemku

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Moja dcéra si mala v úmysle zakúpiť pozemok. Realitná kancelária nás informovala, že na pozemku sú dostupné všetky inžinierske siete a že sú vybavené všetky potrebné dokumenty na stavebné povolenie. Na základe týchto informácií sme zaplatili zálohu 2000 eur. Avšak iniciaľne sme mali problémy s dostaním sa k papieru, ktorý by potvrdil, že na danom pozemku môžeme stavať. Trvalo im to približne 2,5 mesiaca, kým sme sa daného dokumentu dostali. Na mestskom úrade sme následne zistili, že na pozemku nie je kanalizácia a ani nie je jej prítomnosť v pláne. Okrem toho, nakoľko sa pozemok nachádza pri železnici, potrebujeme výnimku od železníc, aby sme tam mohli vôbec stavať. Preto sme sa rozhodli odstúpiť od zmluvy. Problém nastal, keď sme požadovali vrátenie zálohy. Realitná kancelária začala zdráhať a nakoniec nám prišiel list, že nám zálohu nevrátia. Ako by sme mali postupovať, aby sme dostali naše peniaze späť? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vrátenie zálohy za kúpu pozemku

Dobrý deň, pokiaľ ide o vrátenie zálohy za kúpu pozemku, je veľmi dôležité, ako ste mali formulovanú zmluvu a aká bola dohoda medzi vami. Realitná kancelária (ale aj predávajúci) sú povinní nezamlčať podstatné skutočnosti týkajúce sa predávanej nehnuteľnosti. Ak Vám uviedli okolnosti, ktoré boli pre Vás podstatné a a uviedli Vás do omylu, bude možné požadovať vrátiť zloženú zálohu za kúpu pozemku. V zmluve, ktorú ste s nimi uzatvárali (predpokladám, že to bola rezervačná zmluva alebo zmluva o budúcej zmluve) by ste mali mať uvedené podrobnosti, kedy je možné požadovať vrátiť zloženú zálohu.

Ak máte záujem, môžeme Vám pomôcť s tým, aby Vám bola vrátená záloha za kúpu pozemku. Bude potrebné, aby sme videli zmluvu, ktorú ste uzatvorili, odstúpenie od zmluvy a list, ktorý Vám poslala realitná kancelária.