Dobrý deň, uvediem najskôr zákonné ustanovenia. V zmysle ust. § 48 ods. 1 Občianskeho zákonníka platí, že "Od zmluvy môže účastník odstúpiť, len ak je to v tomto alebo v inom zákone ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté." Ust. § 613 Občianskeho zákonníka hovorí: "Veci možno predávať aj na objednávku. Predávajúci je povinný obstarať objednaný tovar v dohodnutej lehote, a ak lehota nie je dohodnutá, v lehote primeranej okolnostiam. Ak sa tak nestane, objednávateľ je oprávnený od zmluvy odstúpiť. Odstúpením objednávateľa od zmluvy nie je dotknuté jeho právo na náhradu škody."
Vzhľadom na uvedené, máte právo od zmluvy odstúpiť v prípade, ak tak ustanovuje zákon alebo ak ste sa tak v zmluve s dodávateľom dohodli. Navrhoval by som zaslať dodávateľovi odstúpenie od zmluvy spolu s výzvou na vrátenie zloženej zálohy. V tomto liste ho upozornite aj na následky v prípade, že Vám do Vami stanoveného času zálohu nevráti. Ak by Vám v tejto lehote zálohu nevrátil, potom sa môžete obrátiť na súd podaním žaloby o zaplatenie. Súdu by bolo potrebné uviesť, že ste uzatvorili ústnu kúpnu zmluvu na objednávku s tým, že tovar vám mal byť dodaný v lehote dvoch týždňov. Nakoľko však k dodaniu tovaru nedošlo, odstúpili ste od zmluvy v zmysle ustanovení Občianskeho zákonníka a vyzvali dodávateľa na vrátenie zálohy, ktorú však odmietol vrátiť, pričom tak neurobil do dnešného dňa. K žalobe je nevyhnutné priložiť aj dôkazy, najmä doklad, že ste dodávateľovi zaplatili zálohu v sume 900 EUR ako aj písomné správy, cez ktoré ste ho vyzývali najprv na dodanie tovaru a potom na vrátenie zálohy. Pokiaľ ide o petit žaloby, okrem istiny 900,-EUR žiadajte aj úroky z omeškania a to odo dňa uplynutia lehoty naplnenie, ktorú ste dodávateľovi dali. Taktiež žiadajte, aby náhradu trov konania priznal súd Vám.
Pokiaľ ide o riešenie predmetnej situácie prostredníctvom polície, do úvahy by prichádzalo podanie trestného oznámenia pre trestný čin podvodu ust. § 221 ods. 1 Trestného zákona: "Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky." Tu by však bolo nevyhnutné preukazovať, že dodávateľ mal skutočne úmysel Vás podviesť. Vzhľadom na naše skúsenosti sa ale domnievame, že polícia by sa takýmto trestným oznámením nezaoberala s odôvodnením, že trestné právo predstavuje krajný prostriedok možnosti nápravy protiprávneho stavu a odkázala by Vás na riešenie veci prostredníctvom civilného konania.