Nevrátil mi zálohu. Ako mám postupovať?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trnavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Nevrátil mi zálohu. Ako mám postupovať?

Pred nedavnom, presne 10.10.2014 som po zamerani a ustnej dohode o vyrobe a dodani plastovych okien a dveri zaplatil prevodom na bankovy ucet pozadovanu zalohu. Okna a dvere mali byt vyrobene 7-tyzdnov po zaplateni zalohy t.j: 28.11.2014. Pan nedodrzal termin vyroby a montaze, klamal ze su uz vyrobene, a ked sa priznal povedal, ze ked chcem, peniaze mi vrati. Samozrejme som chcel peniaze, ale on stale len slubuje. Aj mi poslal - aby ma asi trocha upokojil - detaily financneho prevodu ,ze mi ich posiela, ale samozrejme tie neprebehli. Upozornil som ho formou sms, ze ked neuhradi dlzobu, podam na neho trestne oznamenie. Termin co som mu dal je uz davno prec a nechcem spravit nejaky zly krok. Zatial som nic ine nepodnikol, takze som nepodal ani to trestne oznamenie. Mam len doklad, ze som na ucet poslal 2000e - ta zaloha a mam len sms co sme pisali ohladne celej veci, odkedy napisal, na ktory ucet mam poslat zalohu. Vopred dakujem.

Odpoveď: Nevrátil mi zálohu. Ako mám postupovať?

Dobrý deň. Vašu situáciu komplikuje fakt, že nemáte písomnú zmluvu. Na druhej strane viete preukázať uhradenie zálohy vo výške 2.000,- € a pokiaľ z SMS-komunikácie vyplýva, že dlžník Vám prisľúbil vrátiť peniaze, môžete byť pri súdnom vymáhaní dlhu úspešný. Pred podaním návrhu na súd Vám odporúčam dlžníka naposledy písomne (doporučenou poštovou zásielkou) vyzvať na vrátenie zálohy. V uvedenej výzve dlžníka upozornite, že ide o posledný mimosúdny pokus o vyriešenie veci. Pokiaľ bude uvedená výzva bezúspešná, ďalším krokom by malo byť podanie návrhu na začatie konania na civilný súd. Pred podaním návrhu na súd Vám však odporúčam podrobne prekonzultovať celú vec s odborníkom, ktorý podľa Vašich podkladov a obsahu SMS-komunikácie vyhodnotí, či budú tieto dôkazy dostatočné na úspech v prípadnom súdnom konaní.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Nevrátil mi zálohu. Ako mám postupovať? (Občianske právo)

Dobrý deň. Zrušili nám svadbu kvôli danaj situácii. Za miesto a svadobné šaty nám nechcú vrátiť peniaze. Je možnosť, aby nám ich vrátili? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Nevrátil mi zálohu. Ako mám postupovať?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 06.04.2020)

Dobrý deň prajem,

to, či môžete, alebo nemôžete žiadať vrátiť zálohu záleží hlavne na dohode (zmluve), akú medzi sebou máte. Prichádzalo by do úvahy žiadať vrátiť peniaze z dôvodu nemožnosti plnenia, avšak to by bolo potrebné podrobiť bližšiemu skúmaniu, či takúto možnosť je možné využiť, alebo nie. Ak ste napr. chceli určitý termín a iný nechcete, tak potom nemáte podľa zákona objektívne na plnení zmluvy. Mohli by sa však brániť, že plnenie, teda svadbu je možné poskytnúť aj v dodatočnom čase. Bolo by potrebné preskúmať doklady, prípadne komunikáciu.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Nevrátil mi zálohu. Ako mám postupovať? (Občianske právo)

Dobrý deň, dal som zálohu na auto pred obzretim auta po obhliadke auta som zistil, že nie je v stave ako v inzeráte a odmietol ho predávajúci nechce vrátiť zálohu. Má na to právo?

Odpoveď: Nevrátil mi zálohu. Ako mám postupovať?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 24.01.2019)

Dobrý deň, v tomto prípade na to nemá právo. V tomto prípade sa Vaša zálohová platba berie ako preddavok. Keď teda nedôjde k uzavretiu zmluvy, je povinný vrátiť zálohovú platbu, resp. preddavok inak by došlo k z jeho strany k bezdôvodnému obohateniu, nakoľko právny dôvod zálohovej platby odpadol.

 

V zmysle platnej rozhodovacej súdov platí: "čo dal pred uzavretím zmluvy niektorý účastník, hľadí sa ako na preddavok. Znamená to, že pokiaľ pred uzavretím zmluvy poskytne jedna strana niečo, čo má byť predmetom jej budúceho záväzku zo zmluvy, je stanovená vyvrátiteľná právna domnienka, že v pochybnostiach sa plnenie poskytnuté medzi účastníkmi pred uzatvorením zmluvy, z ktorej má záväzok na plnenie ešte len vzniknúť, považuje za preddavok, t.j. za splátku na dohodnuté budúce plnenie. Podstatné je, že plnenie bolo poskytnuté predtým, než malo dôjsť k uzatvoreniu kúpnej zmluvy a že bolo poskytnuté a druhou stranou prijaté v súvislosti so zamýšľanou kúpu. Pokiaľ nedôjde k uzatvoreniu kúpnej zmluvy, má ten, kto preddavok poskytol, právo na jeho vrátenie, inak by sa druhá strana bezdôvodne obohatila, lebo právny dôvod, na základe ktorého bola záloha na budúcu kúpu prijatá, odpadol." 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Nevrátil mi zálohu. Ako mám postupovať? (Občianske právo)

Dobrý deň. Uhradila som zálohu na kúpu pozemku. Bohuzial mám iba príjmový doklad, keďže ma predávajúci dostal do časovej tiesne, v ktorej som si zmluvu o prípadnom vrátení zalohy v prípade neodsúhlasenia hypotekárneho úveru nestihla pripravit. Tri banky mi žiadosť o úver zamietli z dôvodu, že pozemok nespĺňa ich kvalitatívne požiadavky, alebo neboli doložené vyžiadanie dokumenty zo strany predávajúceho. Poslala som mu žiadosť o vrátenie zálohy. Odmietol. Môžem na neho podať trestné oznámenie za bezdôvodné obohacovanie sa? Mala by som na súde nejakú šancu, že spor vyhrám a záloha mi bude v plnej výške vrátená? Ďakujem.

Odpoveď: Nevrátil mi zálohu. Ako mám postupovať?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 15.11.2016)

Dobrý deň,

v prvom rade je potrebné uviesť, že z Vami popísaného skutkového stavu nevyplýva žiadne konanie, ktoré napĺňa znaky určitého trestného činu. Nie je preto dôvod na podanie trestného oznámenia.

Súčasne je nutné uviesť, že vo Vašom prípade ide jednoznačne o bezdôvodné obohatenie na strane potenciálneho predávajúceho, ktorého vydania sa môžete domáhať v prípade jeho dobrovoľného nevydania podaním žaloby v civilnom súdnom konaní.

Vzhľadom na Vami popísaný skutkový stav, podľa ktorého disponujete dokladom, ktorý preukazuje, že potenciálny predávajúci prevzal od Vás uvedenú sumu, a to bez žiadneho právneho dôvodu, možno predpokladať v danom spore Vašu úspešnosť. 

Len pre úplnosť ale uvádzame, že žalobu je potrebné podať v lehote 2 rokov od kedy došlo k bezdôvodnému obohateniu, v opačnom prípade by mohol potenciálny predávajúci vzniesť námietku premlčania a súd by v takom prípade žalobu musel zamietnuť.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku