Vrátenie veci podľa Trestného poriadku

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Trnava

Otázka: Vrátenie veci podľa Trestného poriadku

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať. Policajti mi 21.2.2016 v Nitre zadržali telefón podľa § 89 ods. 1 Trestného poriadku, nakoľko som bol podozrivý z trestnej činnosti, ktorú som nespáchal. Vraj ho odoslali na expertízu. Moja otázka znie: Koľko času mi ho môžu zadržiavať, keď hovorili, že iba pár dní, avšak už sú to tri mesiace. Rád by som ho dostal späť. Absolútne neviem, koľko času ho môžu mať a čo s ním plánujú robiť. Ďakujem.

Odpoveď: Vrátenie veci podľa Trestného poriadku

Dobrý deň. Pokiaľ ste si splnili Vašu zákonnú povinnosť na vydanie veci podľa ustanovenia § 89 Trestného poriadku, pre vrátenie tejto veci sú rozhodujúce ustanovenia § 97 a nasl. Trestného poriadku. Tieto však neupravujú presný časový úsek, dokedy by Vám vydaná vec mala byť vrátená. Vo všeobecnosti však možno skonštatovať, že pre vrátenie veci podľa ustanovenia § 97 ods. 1 Trestného poriadku je rozhodujúce zistenie, že vydaná vec nie je potrebná pre trestné konanie a tiež to, že vo vzťahu k tejto veci neprichádza do úvahy jej prepadnutie alebo zhabanie v zmysle príslušných ustanovení Trestného poriadku.