Vydanie cudzej veci

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trenčín

Otázka: Vydanie cudzej veci

Dobrý večer, potreboval by som poradiť ohľadom veci, ktorú som si požičal a nemôžem ju získať späť. Kontaktoval som danú osobu s otázkou: "Kedy si môžem prísť pre zapožičanú vec?" Odpovedala mi: "Nie, nedostaneš ju, tak sa s ňou rozlúč. A nerob hlúposti, to je rada od mňa, lebo skončíš zle." Následne prišla druhá správa: "Veru, to je pravda, čo ti píšem. Aj si dávaj pozor, čo hovoríš a čo robíš. Tú centrálu nedostaneš." Ďakujem za skorú odpoveď.

Odpoveď: Vydanie cudzej veci

Dobrý deň. Čo sa týka požičanej veci, môžete postupovať tak, že dotyčného opätovne vyzvete na vrátenie veci sám, prípade sa môžete obrátiť na advokáta, ktorý by vypracoval výzvu na vrátenie veci. Ak by všetky mimosúdne pokusy o vrátenie veci zlyhali, môžete sa obrátiť na súd so žalobou na vydanie veci. V súdnom konaní však budete musieť preukázať predovšetkým to, že vec bola skutočne poskytnutá a tiež to, že vec je vo vašom vlastníctve. Čo sa týka druhej správy, pokiaľ by sa situácia vyostrila, môžete zvážiť postup podľa Trestného zákona, resp. Trestného poriadku.