Kedy mi vrátia vec odňatú v trestnom konaní?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Kedy mi vrátia vec odňatú v trestnom konaní?

Chcel by som sa opýtať, ako dlho mi môžu napríklad tablet alebo telefón zobrať na expertízu a po akej dobe mi ho musia vrátiť?

Odpoveď: Kedy mi vrátia vec odňatú v trestnom konaní?

Dobrý deň, podľa § 71 Trestného poriadku, ak vec, ktorá bola vydaná, odňatá alebo prevzatá, na ďalšie konanie nie je potrebná a ak neprichádza do úvahy jej prepadnutie alebo zhabanie, vec sa vráti tomu, kto ju vydal, komu bola odňatá alebo u koho bola zaistená podľa osobitného zákona. Rozhodnutia o vrátení veci robí predseda senátu a v prípravnom konaní prokurátor alebo policajt. Trestný poriadok označuje moment, kedy vec už nie je potrebná pre trestné konanie. Ak neprichádza do úvahy prepadnutie alebo zhabanie veci, príslušný orgán musí rozhodnúť o jej ďalšom osude, teda o jej vrátení.