Máte
otázku?

Vrátenie vecí bývalým priateľom


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Košice

Otázka: Vrátenie vecí bývalým priateľom

Dobrý deň, mohli by ste mi poradiť, čo mám robiť, keď mi môj bývalý priateľ nechce vrátiť moje osobné veci a veci mojich detí. Má ich zamknuté v sklade. Mám s ním dvojročnú dcéru, na ktorú neplatí alimenty (to som už podala na súd). Tieto veci potrebujeme, mám tam auto, práčku, osobné veci a doklady. Ďakujem za radu.

Odpoveď: Vrátenie vecí bývalým priateľom

Dobrý deň.

Pokiaľ Vám bývalý priateľ nechce vrátiť Vaše veci, nezostane Vám nič iné ako podať návrh na súd. Pôjde teda o podanie tzv. rei vindikačnej žaloby (tj. žaloba na vydanie veci). Zároveň môžete v už začatom konaní o určenie výživného podať návrh na nariadenie predbežného opatrenia na určenie výživného do času, kým rozhodne súd, v zmysle ktorého by mal súd zaviazať Vášho bývalého priateľa na vrátenie uvedených vecí (za predpokladu, že ste ich vlastníkom týchto vecí), pričom je vhodné, aby ste spomenuli, že jeho konaním je ohrozený zdravý vývoj dieťaťa, príp. niečo v podobnom zmysle.

Podľa § 74 ods. 1 Občianskeho súdneho poriadku:

(1) Pred začatím konania môže súd nariadiť predbežné opatrenie, ak je potrebné, aby dočasne boli upravené pomery účastníkov, alebo ak je obava, že by výkon súdneho rozhodnutia bol ohrozený.

Podľa § 76 ods. 1 pís. f) Občianskeho súdneho poriadku:

(1) Predbežným opatrením môže súd nariadiť účastníkovi najmä, aby

f) niečo vykonal, niečoho sa zdržal alebo niečo znášal.

(Rovnako by som skutočnosť, že Vám nechce vrátiť Vaše veci využil aj v spomenutom súdnom konaní o výživné pre vašu dcéru.)

Ďalším podaním by bolo trestné oznámenie napr. pre trestný čin podľa § 212 Trestného zákona – Krádež alebo pre trestný čin podľa § 215 Trestného zákona – Neoprávnené užívanie cudzej veci.

Trápi vás "Vrátenie vecí bývalým priateľom" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Vrátenie vecí bývalým priateľom (Občianske právo)

Dobrý deň, potreboval by som radu. S bývalou priateľkou sme sa rozišli, ale počas nášho vzťahu som sa začal venovať prerábke domu jej krstnej matky, ktorá nám sľúbila, že nám ho daruje, aby sme si ho mohli pre seba prerobiť. Avšak k darovaniu ani k prepisu domu na naše mená nedošlo ani po viac než roku. Bývalá priateľka, jej krstná matka a mama ma neustále uisťovali, že k prepisu dôjde, ale nestalo sa tak. Po rozchode mi odmietajú vrátiť moje veci vrátane stavebného materiálu, náradia a ďalších investícií, ktoré som do domu vložil z vlastných financií. Nechcú ani len počuť o tom, že by mi mali čokoľvek vrátiť. Čo by som mal robiť? Ďakujem za pomoc.

Odpoveď: Vrátenie vecí bývalým priateľom

(odpoveď odoslaná: 28.03.2024)

Dobrý deň,

Vaša situácia je dosť komplikovaná a zahŕňa niekoľko právnych aspektov, ako je nevykonanie darovania, náhrada investícií do cudzieho nehnuteľného majetku a návrat osobných vecí. Na základe existujúcich právnych predpisov Slovenskej republiky, ak nemáte písomnú dohodu o tom, že investícia do domu bude nahrádzaná alebo že vám nehnuteľnosť bude prevedená alebo darovaná, môžete čeliť ťažkostiam pri dôkazoch vašich nárokov.

Napriek tomu môžete postupovať v súlade s niekoľkými právnymi krokmi:

1. Vyzvanie k vráteniu – Môžete poslať formálne vyzvanie týkajúce sa vrátenia vašich osobných vecí a náradia. Tento krok je o niečo jednoduchší, pretože ide o vaše osobné veci.

2. Požiadanie o náhradu za investície – Pokiaľ ide o investície do prerábky domu, môžete požiadať o náhradu prostredníctvom súdneho konania. Situácia, keď ste investovali do nehnuteľnosti, ktorá nie je vaša, a na základe predpokladanej budúcej zmluvy, ktorá sa nakoniec nerealizovala, by bola základom vášho nároku. 

3. Právne poradenstvo – Odporúčame konzultáciu s advokátom, ktorý sa špecializuje na občianske právo. Dôvodom je komplexnosť tejto situácie a potreba účinného presadzovania svojich práv cez právne kroky.

Vzhľadom na obmedzenia a komplexnosť vášho prípadu odporúčame dohodnúť si konzultáciu, ktorú si môžete objednať cez našu webovú stránku www.ficek.sk, kde sa podrobnejšie pozrieme na všetky možnosti, ako chrániť vaše práva a získať náhradu za vaše investície a vrátenie vašich vecí.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Vrátenie vecí bývalým priateľom (Občianske právo)

Dobrý deň, dovoľte mi položiť otázku. Nedávno som sa rozišiel so svojou priateľkou, s ktorou máme spoločného syna. Moja priateľka mi zadržiava peniaze, pretože moja výplata chodila na jej účet a ona mi posiela iba minimálne množstvo peňazí na prežitie. Počas posledného roka a pol nemala žiadny príjem a všetky výdavky boli pokryté z mojej výplaty. Viem, že na účte má odložených pomerne veľkých množstvo peňazí. Ohradzuje sa tým, že tie peniaze patria deťom a nie mne. Už raz bola rozvedená a z jej prvého manželstva má dve deti. Jej bývalý partner prispieva 120 eur mesačne na obe deti. Teda, som viac-menej vychovával aj jej dve deti z mojich peňazí. Teraz by som si chcel nájsť vlastné bývanie, no nemám na to prostriedky. Ako by som mal postupovať v tomto prípade? Vopred ďakujem.

Odpoveď: Vrátenie vecí bývalým priateľom

(odpoveď odoslaná: 25.09.2023)

Dobrý deň,
je mi ľúto Vašej situácie, Vaša bývalá priateľka rozhodne nemá právo na konanie, aké popisujete vyššie. Vaša mzda patrí Vám. Na Vašom mieste by som uzatvoril so zamestnávateľom dodatok k pracovnej zmluve, kde sa zmení bankový účet na ktorý sa vypláca Vaša mzda, aby tam bol uvedený Váš účet a nie účet Vašej priateľky, prípadne zamestnávateľa požiadajte nech vypláca mzdu priamo na Váš účet. Vašu mzdu, ktorá bola dosiaľ vyplatená na účet Vašej bývalej priateľky požadujte naspäť. Najprv ju písomne požiadajte a ak Vám nevyhovie, tak môžete podať žalobu na súd, nakoľko ide o Vaše peniaze. Je pravdou, že ako rodič máte voči svojmu dieťaťu vyživovaciu povinnosť, ak však presnú výšku výživného nemáte určenú súdnym rozhodnutím a ani ste sa na nej nedohodli s matkou, tak matka si nemôže Vašu mzdu ponechať s tým, že ide o peniaze určené deťom, lebo to nie je pravda a uvedený postup je nezákonný. Vyživovaciu povinnosť máte taktiež iba vo vzťahu k svojmu dieťaťu, a teda nemáte žiadnu povinnosť hradiť výživné aj vo vzťahu k zvyšným dvom deťom bývalej priateľky, pretože vo vzťahu k nim má vyživovaciu povinnosť ich otec. 


Podotázka: Vrátenie vecí bývalým priateľom (Občianske právo)

Dobrý deň. Rozišla som sa s priateľom a zostaly mi tam moje veci, vrátane oblečenia. Osobne si ísť pre ne nechcem, aby nevznikli nejaké nedorozumenia. Čo mám robiť?

Odpoveď: Vrátenie vecí bývalým priateľom

(odpoveď odoslaná: 03.11.2022)

Dobrý deň,
vezmite so sebou nejakého svedka alebo ho požiadajte, aby Vám veci naložil do krabice a iba Vám vyložil pred byt alebo dom v dohodnutom čase. Svedkom by mohol byť napríklad nejaký spoločný známy, kamarát, ktorý by mohol pôsobiť ako mediátor, ak by dochádzalo k nejakým náznakom konfliktu.


Trápi vás "Vrátenie vecí bývalým priateľom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vrátenie vecí bývalým priateľom (Občianske právo)

Dobrý deň, Chcela by som sa informovať ohľadom situácie, v ktorej sa nachádzam. Rozišla som sa s priateľom, máme spolu dve deti a čoskoro nás čaká súdny proces ohľadom striedavej starostlivosti. Navyše, u neho ešte mám veci, ktoré som kupovala za svoje peniaze a on mi ich odmieta vrátiť. Mohli by ste ma, prosím, poradiť, ako by som mala v takejto situácii postupovať? Ďakujem vopred za odpoveď.

Odpoveď: Vrátenie vecí bývalým priateľom

(odpoveď odoslaná: 12.10.2022)

Dobrý deň,
ak ktokoľvek zadržiava Vašu vec, je možné mu v prvom rade poslať mimosúdnu výzvu na vydanie tejto veci. Ak nebude na výzvu reagovať je možné podať na súde žalobu o vydanie (tzv. rei vindikačná žaloba). V súdnom konaní však musíte preukázať, že ste naozaj vlastníkom určitej veci, ktorú on zadržiava a zrejme aj užíva. Ak napríklad nemáte doklady o kúpe vecí a on sa bude v konaní brániť tým, že Vám tieto veci nepatria, nebudete schopná preukázať vlastnícke právo k nej. Súd potom žalobu zamietne.


Podotázka: Vrátenie vecí bývalým priateľom (Občianske právo)

Dobrý deň, dnes som sa rozhodla ísť za bývalým partnerom, aby som si od neho zobrala svoje veci. Chcem podotknúť, že 80% domu som zariadila ja. Hoci sme nebývali spolu, trávila som u neho všetok voľný čas a víkendy, ktoré sa niekedy predlžovali. Trvalý pobyt som tam teda nemala. Expartner reagoval prekvapujúco. Vôbec ma nevpustil dnu a bránil mi vstup do domu s revolverom v ruke. Je pravda, že neviem, či to bola atrapa alebo nie, ale naozaj ma to vystrašilo. Bol neprístupný. Prosím vás, ako sa môžem dostať k svojim veciam? Ďakujem za vašu odpoveď.

Odpoveď: Vrátenie vecí bývalým priateľom

(odpoveď odoslaná: 20.12.2021)

Dobrý deň,
vychádzajúc z Vami uvedených skutočností prichádza do úvahy riešenie formou prostriedkov civilného práva prípadne formou podania trestného oznámenia. Najskôr však by ste sa mali pokúsiť vec vyriešiť mimosúdne  a to tak, že ho vyzvete na vydanie týchto vecí. Vo výzve ho aj upozornite na to, že ak Vám veci nevydá, budete nútená podať žalobu a súčasne budete vec riešiť aj prostriedkami trestného práva za nebezpečné vyhrážanie. Nikto nemôže zadržiavať Vaše osobné veci, ktoré patria do Vášho vlastníctva. Ak expartner na výzvu nebude reagovať, a veci Vám nebude chcieť naďalej vydať, budete musieť podať na súd žalobu o vydanie vecí. V žalobe je však potrebné presne preukázať, aké veci Vám zadržiava. To znamená, že každú jednu vec, ktorú žiadate vydať, je nevyhnutné v žalobe riadne konkretizovať a to z toho dôvodu, že ak by prišlo k výkonu rozhodnutia, boli by ste oprávnená len na prevzatie tých vecí, ktorých vydanie by Vám súd rozsudkom priznal. Nepriznal by Vám vydanie tých vecí, ktoré ste v žalobe neuviedli.   

Čo sa týka trestno-právneho hľadiska, do úvahy by možno prichádzalo naplnenie skutkovej podstaty trestného činu krádeže v zmysle ust. § 212 Trestného zákona (TZ) alebo trestného činu neoprávneného užívania cudzej veci podľa ust. § 215 TZ. Ich naplnenie by záviselo od konkrétnych skutkových okolností Vášho prípadu. Avšak za samotné podanie trestného oznámenia by ste nič nedali, naopak možno by ste ním aspoň donútili expartnera, aby Vám veci sprístupnil. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Vrátenie vecí bývalým priateľom (Občianske právo)

Dobrý deň, obraciam sa na vás s prosbou o radu. Mala som priateľa, s ktorým sme síce bývali každý zvlášť vo svojom byte, no víkendy sme trávili spolu. Vo svojej bývalej partnerskej domácnosti som mala veľa osobných vecí, ktoré mi teraz odmieta vydať. Rada by som sa dozvedela, ako v tejto situácii postupovať. Ďakujem.

Odpoveď: Vrátenie vecí bývalým priateľom

(odpoveď odoslaná: 31.08.2021)

Dobrý deň,
v prvom rade Vám odporúčam vyzvať ho na vydanie týchto vecí. Nemôže zadržiavať Vaše osobné veci alebo veci, ktoré patria do Vášho vlastníctva. Ak nebude reagovať alebo sa bude zatajovať, budete musieť podať žalobu o vydanie vecí. V žalobe je však potrebné preukázať presne aké veci Vám zadržiava. To býva v takýchto prípadoch problematické, lebo by ste museli každú jednu vec individuálne označiť v žalobe. Aby bolo zrejmé zo žaloby, ktoré veci žiadate vydať.


Trápi vás "Vrátenie vecí bývalým priateľom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vrátenie vecí bývalým priateľom (Občianske právo)

Dobrý deň, Som vlastníčkou rodinného domu, do ktorého som pred pár rokmi nasťahovala svojho bývalého priateľa. V dome sme urobili rôzne zmeny - vyhodili staršie veci a kúpili nové. Dohodli sme sa pri tom, že ja budem platiť za energie a vodu. Pri našom rozchode sa však začal správať neprijateľne a odnášať si všetko, čo sme kúpili. Okrem toho je tu každý deň a robiť problémy. Povedala som mu, že si môže zobrať veci, ktoré si kúpil sám, aby sme mali konečne pokoj od psychického týrania - mňa aj mojich dvoch detí z predchádzajúceho manželstva. Avšak jeho správanie je už neúnosné. Tvrdí, že si zoberie všetko, vrátane záchodov, a že rozbúra kúpeľňu a všetko, čo opravil. Chcem sa spýtať, či má na takéto konanie právo. Dnes mu idem zrušiť trvalý pobyt a rada by som sa tiež dozvedela, či má potom stále právo prichádzať do domu a na pozemok a ničiť moje veci alebo môžem kvôli tomu zavolať políciu. Celá situácia je pre mňa a moje deti veľmi stresujúca. Ďakujem.

Odpoveď: Vrátenie vecí bývalým priateľom

(odpoveď odoslaná: 01.11.2020)

Dobrý deň,
ak nemá vlastnícke právo k nehnuteľnosti alebo nemá nájomnú zmluvu na užívanie Vášho domu, nemusíte ho do domu púšťať. Vymeňte zámky, ak má kľúče. Trvalý pobyt má iba evidenčný charakter.

Rovnako Vám nemôže nehnuteľnosť búrať a ničiť. Ak investoval do Vášho domu zo svojich peňazí, tak si môže uplatniť od Vás vydanie bezdôvodného obohatenia, nie však brať vbudované veci do nehnuteľnosti.

Ak si chce vziať televízor a Vy s tým súhlasíte, dajte mu ho. WC, umývadlo Vám však brať nemôže. Tieto veci sa vstavaním stali súčasťou domu. Mohol by si maximálne iba uplatniť nárok na vydanie bezdôvodného obohatenia. V prípade, že Vás bude ďalej obťažovať, jasne mu dajte (napríklad sms) najavo, že nechcete aby k Vám chodil. Ak bude napriek tomu chodiť, privolajte policajnú hliadku.


Podotázka: Vrátenie vecí bývalým priateľom (Občianske právo)

Dobrý deň. Moja mama nejakú dobu bývala v byte svojho partnera, ktorý ju z bytu vyhodil. Zostali jej však kľúče a obáva se, že pri ich odovzdávaní by mohol byť agresívny. Zároveň ich však nechce odovzdať neosobne, aby nemohol tvrdiť, že si ich nechala. Je možné privolať si policajnú hliadku alebo inú asistenciu, ktorá bude svedkom?

Odpoveď: Vrátenie vecí bývalým priateľom

(odpoveď odoslaná: 13.08.2020)

Dobrý deň,
nepredpokladám, že by polícia bola ochotná ísť na takýto výjazd, nakoľko nemajú potvrdenú dôvodnú obavu o možné páchanie protiprávnej činnosti. Možno by som skôr odporúčal, aby s ňou išiel ešte niekto iný a ak by bol nejaký problém, aby potom privolala políciu. Môže tiež urobiť to, že kľúče dá do obálky a pošle ich v obálke s doručenkou. Ak sa však obáva toho, že by jej povedal, že si ich nechala, je skutočne asi lepšie to urobiť osobne.


Podotázka: Vrátenie vecí bývalým priateľom (Občianske právo)

Dobrý deň, mám jeden problém, ktorý sa pokúsim opísať. Moji rodičia sú rozvedení a som plnoletá; aktuálne som pod starostlivosťou môjho otca. Pred pár mesiacmi som sa rozhodla odsťahovať k mame kvôli zlým vzťahom s otcom. Prednedávnom som kontaktovaťa otca s tým, že by som si chcela vyzdvihnúť svoje veci. Otec mi však oznámil, že moju izbu zamkol, aby som sa tam nedostala a susedom povedal, že ak ma uvidia vstupovať do bytu, majú volať políciu. Mám v tomto byte trvalý pobyt. Otec tvrdí, že sa momentálne nachádza v zahraničí. Rada by som vedela, či mám právo si veci z jeho bytu vziať, alebo sa s nimi budem musieť rozlúčiť? Veľmi by som bola vďačná za odpoveď a prípadne riešenie tohto problému. Prajem pekný zvyšok dňa.

Odpoveď: Vrátenie vecí bývalým priateľom

(odpoveď odoslaná: 18.06.2020)

Dobrý deň,
ak sú dané veci len Vašim majetkom a nie aj otcovým (prípadne len jeho), tak v takom prípade nemá právo Vám ich zadržiavať. Podľa určitých názorov odbornej verejnosti, priestor, kde máte osobné veci, tvorí Vaše obydlie, takže Vy máte právo tam vstúpiť. Môžete urobiť to, že otca vyzvete, napr. emailom, aby Vám sprístupnil byt a mohli ste si prevziať Vaše veci, inak že prídete v sprievode polície, resp. podáte žalobu. Podľa zákona máte právo podať žalobu na vydanie veci. Museli by ste ale presne opísať každú jednu vec, ktorú chcete vydať, aby sa nedala zameniť s inou.


Trápi vás "Vrátenie vecí bývalým priateľom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vrátenie vecí bývalým priateľom (Občianske právo)

Dobrý deň, potrebovala by som právnu radu ohľadom rodinnej situácie. Mohli by ste mi, prosím, poradiť? Ďakujem, Petra

Môj manžel si našiel inú ženu. Bývame v dome jeho otca, ktorý sme si prerobili. Máme dve deti vo veku 9 a 16 rokov. Manžel aj svokor ma chcú z domu vyhodiť. Tvrdia, že tu môžu zostať iba deti a ja mám odísť. Problém je v tom, že nemám kam ísť. Už tu bývame 18 rokov.

Odpoveď: Vrátenie vecí bývalým priateľom

(odpoveď odoslaná: 13.03.2019)

Dobrý deň, 

aj keď rodinný dom je vo výlučnom vlastníctve Vášho svokra, a v tomto domu bývate počas trvania manželstva, nie ste povinná sa z bytu vysťahovať, nakoľko Vám vzniklo odvodené právo bývania v predmetnej nehnuteľnosti na základe odvodeného práva bývania vyplývajúceho z rodinnoprávneho vzťahu - uzatvorenia manželstva.

Otázkou je, ako máte, ak teda vôbec je nejaká zmluva o tom, že ste investovali s manželom počas trvania manželstva do cudzej nehnuteľnosti. V tomto smere vzniklo na strane Vášho svokra bezdôvodné obohatenie.

Vysťahovať z bytu by ste sa museli len na základe súdneho rozhodnutia.

 

 

 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Vrátenie vecí bývalým priateľom" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.