Vrátenie vecí bývalým priateľom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Košice

Otázka: Vrátenie vecí bývalým priateľom

Dobrý deň, mohli by ste mi poradiť, čo mám robiť, keď mi môj bývalý priateľ nechce vrátiť moje osobné veci a veci mojich detí. Má ich zamknuté v sklade. Mám s ním dvojročnú dcéru, na ktorú neplatí alimenty (to som už podala na súd). Tieto veci potrebujeme, mám tam auto, práčku, osobné veci a doklady. Ďakujem za radu.

Odpoveď: Vrátenie vecí bývalým priateľom

Dobrý deň.

Pokiaľ Vám bývalý priateľ nechce vrátiť Vaše veci, nezostane Vám nič iné ako podať návrh na súd. Pôjde teda o podanie tzv. rei vindikačnej žaloby (tj. žaloba na vydanie veci). Zároveň môžete v už začatom konaní o určenie výživného podať návrh na nariadenie predbežného opatrenia na určenie výživného do času, kým rozhodne súd, v zmysle ktorého by mal súd zaviazať Vášho bývalého priateľa na vrátenie uvedených vecí (za predpokladu, že ste ich vlastníkom týchto vecí), pričom je vhodné, aby ste spomenuli, že jeho konaním je ohrozený zdravý vývoj dieťaťa, príp. niečo v podobnom zmysle.

Podľa § 74 ods. 1 Občianskeho súdneho poriadku:

(1) Pred začatím konania môže súd nariadiť predbežné opatrenie, ak je potrebné, aby dočasne boli upravené pomery účastníkov, alebo ak je obava, že by výkon súdneho rozhodnutia bol ohrozený.

Podľa § 76 ods. 1 pís. f) Občianskeho súdneho poriadku:

(1) Predbežným opatrením môže súd nariadiť účastníkovi najmä, aby

f) niečo vykonal, niečoho sa zdržal alebo niečo znášal.

(Rovnako by som skutočnosť, že Vám nechce vrátiť Vaše veci využil aj v spomenutom súdnom konaní o výživné pre vašu dcéru.)

Ďalším podaním by bolo trestné oznámenie napr. pre trestný čin podľa § 212 Trestného zákona – Krádež alebo pre trestný čin podľa § 215 Trestného zákona – Neoprávnené užívanie cudzej veci.