Máte
otázku?

Vrátenie daru


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Nitra

Otázka: Vrátenie daru

Dobrý deň, som rozvedená. My sme nadobudli byt, no ja som sa vzdala svojho podielu. Takže môj ex-manžel ho mal vo vlastníctve. Neskôr ho daroval nášmu synovi, aby sa zbavil všetkého majetku. Ja som s touto situáciou súhlasila a zostala som v byte žiť so synom, kým môj ex-manžel odišiel. Syna som sama vychovávala a dnes už má 25 rokov. Neskôr syn daroval byt mne, takže je teraz na mojom mene. Urobil tak, pretože sa zadĺžil a ja som tieto dlhy uhradila. Teraz mi môj ex-manžel dal na vedomie, že chce, aby som byt vrátila jemu. Tvrdí, že ak s tým nesúhlasím, dá ma na súd. Takže ak môj syn, na nátlak ex-manžela, bude súdom žiadať vrátenie daru, akú mám šancu tento byt udržať? Môže mi ho súd odobrať? V živote som neporušila dobré mravy, žijem čestne a o byt sa starám - platím všetky súvisiace náklady. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vrátenie daru

Dobrý deň. Vaša otázka sa týka inštitútu darovania, konkrétne možnosti vrátenia daru. Zo zadanej otázky pritom vyplýva, že v rámci vlastníckych vzťahov k predmetu daru, ktorým je byt, došlo takpovediac k reťazeniu darovania. Najskôr totiž daroval Váš exmanžel byt Vášmu synovi a neskôr ho zase daroval syn Vám.

 

Všeobecne k darovaniu

Darovacia zmluva je v našom právnom poriadku upravená pomerne stroho a to v ustanoveniach § 628 až § 630 Občianskeho zákonníka.

Podľa ustanovenia § 628 Občianskeho zákonníka platí, že: „(1) Darovacou zmluvou darca niečo bezplatne prenecháva alebo sľubuje obdarovanému a ten dar alebo sľub prijíma. (2) Darovacia zmluva musí byť písomná, ak je predmetom daru nehnuteľnosť, a pri hnuteľnej veci, ak nedôjde k odovzdaniu a prevzatiu veci pri darovaní. (3) Neplatná je darovacia zmluva, podľa ktorej sa má plniť až po darcovej smrti.“

Podľa ustanovenia § 629 Občianskeho zákonníka platí, že: „Darca je povinný pri ponuke daru upozorniť na vady, o ktorých vie. Ak má vec vady, na ktoré darca neupozornil, je obdarovaný oprávnený vec vrátiť.“

Podľa ustanovenia § 630 Občianskeho zákonníka platí, že: „Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.“

Na základe darovacej zmluvy dochádza k darovaniu. Darovacou zmluvou sa pritom darca zaväzuje poskytnúť obdarovanému určitú vec (príp. viaceré veci) dobrovoľne a bezodplatne, pričom obdarovaný darovanú túto vec (príp. veci) prijíma.

Možno skonštatovať, že darovacia zmluva je najznámejšou a najtypickejšou bezodplatnou zmluvou. Bezodplatnosť darovacej zmluvy sa pritom prejavuje tým, že darca za poskytnutý dar nedostáva žiadnu majetkovú protihodnotu. Rovnako dôležitým znakom, ako je bezodplatnosť je aj dobrovoľnosť, čo znamená, že poskytnutie daru nesmie byť plnením určitej právnej povinnosti vplývajúcej napr. zo zmluvy alebo zo zákona.

Darovacia zmluva je zároveň typickým dvojstranný právny úkon, pretože na svoj vznik si vyžaduje dva prejavy vôle, a to ponuku daru zo strany darcu a prijatie tejto ponuky obdarovaným.

 

Vrátenie daru

Vrátenie daru je ako právny inštitú upravené vo vyššie citovanom ustanovení § 630 Občianskeho zákonníka a vo svojej podstate predstavuje osobitný spôsob zániku právneho vzťahu, ktorý vznikol v dôsledku darovania. Zákon darcovi umožňuje, aby sa domáhal vrátenia daru za predpokladu, že sa obdarovaný správa voči darcovi alebo voči členom darcovej rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.

Pre naplnenie uvedeného zákonného predpokladu je však relevantné iba také správanie sa obdarovaného, ktoré sa skutočne a objektívne prejavilo. Subjektívne presvedčenie darcu preto nie je v tomto smere rozhodujúce .

Domáhanie sa vrátenia daru je z právneho hľadiska jednostranný právny úkon darcu, ktorý smeruje k tomu, aby obdarovaný vrátil dar. Zákon formu tohto úkonu výslovne neupravuje, a to ani vtedy, ak je predmetom daru nehnuteľnosť (ako je tomu aj vo Vašom prípade). Zo všeobecných ustanovení o právnych úkonoch je však zrejmé, že ak ide o vrátenie daru, ktorým je nehnuteľnosť, výzva na vrátenie daru by mala byť realizovaná písomnou formou. Pritom z výzvy na vrátenie daru by mala byť zrejmá aj vôľa darcu smerujúca k tomu, aby mu obdarovaný predmet daru vrátil.

Darca má právo domáhať sa vrátenia daru jedine vtedy, ak sa obdarovaný správa voči nemu a členom jeho rodiny tak, že hrubým spôsobom porušuje dobré mravy. Čo sa však rozumie pod pojmom hrubé porušenie dobrých mravov zákon nijako nedefinuje.

V zmysle praxe treba pod hrubým porušením dobrých mravov rozumieť také porušenie, ktoré je sústavné alebo značnej intenzity. Preto predpokladom úspešného uplatnenia práva darcu na vrátenie daru nie je akékoľvek nevhodné správanie obdarovaného voči nemu alebo členom jeho rodiny, ale len také správanie, ktoré so zreteľom na všetky okolnosti konkrétneho prípadu možno kvalifikovať ako hrubé porušenie dobrých mravov. Vždy je preto nevyhnutné skúmať individuálne okolnosti každého jedného prípadu.

V praktickej rovine teda ide o hrubé porušenie dobrých mravov napríklad vtedy, ak sa obdarovaný dopúšťa fyzického násilia, hrubých urážok voči darcovi alebo členom jeho rodiny.

Pokiaľ ide o spôsob, akým má dôjsť k vráteniu daru, tento zákon žiadnym spôsobom neupravuje. Ak však obdarovaný s vrátením daru nesúhlasí, a teda výzvu darcu na vrátenie veci nerešpektuje, musí darca, pred uplynutím trojročnej premlčacej doby, uplatniť svoj nárok na vrátenie daru súdnou cestou. V rámci súdneho konania následne musí darca preukázať to, že došlo k naplneniu zákonných predpokladov na vrátenie daru upravený v ustanovení § 630 Občianskeho zákonníka.

 

Záver

Vychádzajúc zo zadanej otázky by sa vrátenia daru musel domáhať Váš syn voči Vám. Pritom ak by mal byť pri vrátení daru úspešný, musel by preukázať spomínané hrubé porušenie dobrých mravov z Vašej strany. Pritom toto hrubé porušenie dobrých mravov by sa muselo týkať priamo Vášho syna alebo členov jeho rodiny. Ak však tento zákonný predpoklad neexistuje, a teda nie je ho možné ani preukázať v prípadnom súdnom konaní, nemôže byť žaloba na vrátenie daru úspešná.

Trápi vás "Vrátenie daru" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Vrátenie daru (Občianske právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať: ako je to s darovacou zmluvou? Manžel daroval bratovi pozemok darovacou zmluvou pred 10 rokmi. Brat mu mal vyplatiť 100 000 Sk, ale o pol roka mal smrteľný úraz, a preto manželovi vyplatil iba 20 000 Sk. Pozemok nebol vyplatený dodnes. Dá sa žiadať o vrátenie daru od manželky zosnulého, alebo je to už premlčané? Ďakujem za radu.

Odpoveď: Vrátenie daru

(odpoveď odoslaná: 13.01.2025)

Dobrý deň, vo veci Vami položenej otázky uvádzame, že ak manžel daroval pozemok svojmu bratovi na základe darovacej zmluvy, potom uvádzame, že darovacia zmluva sa vyznačuje bezodplatnosťou.
V otázke uvádzate, že sa dohodli na vyplatení sumy 100000 Sk /nevieme, na základe čoho/, tak toto sa muselo stať pred 1.1.2009, lebo od 1.1.2009 sa platí eurom.  Ak Vášmu manželoivi bola vyplatená len suma 20000 Sk, tiež to muselo byť preto pred uvedeným 1.1.2009. Nepíšete spôsob dohody, do akého dátumi mala byť uvedená suma vyplatená len predpokladáme, že splatnosť nastala pred viac ako 3 rokmi. Splatnosť znamená, že brat Vášho manžela mal povinnosť uhradiť sumu 100000 Sk pred viac ako 3 rokmi. Ak je to tak, potom uplynula už aj premlčacia doba v zmysle ust. § 101 Obč. zákonníka a teda ak by ste aj pohladávku uplatnili v dedičskom konaní a následne uplatnili cestou súdu, súd návrh zamietne z dôvodu uplynutia premlčacej doby.

Odstúpiť teraz od darovacej zmluvy nemôžete a ani žiadať vrátenie daru od manželky brata Vášho manžela.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Vrátenie daru (Občianske právo)

Dobrý deň, darovala som byt synovcovi a on 1/6 daroval mojej sestre, svojej matke. Teraz by som chcela, aby mi bol byt vrátený. Môžem žiadať vrátenie daru, aj keď už nevlastní celý byt? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vrátenie daru

(odpoveď odoslaná: 28.11.2024)

Dobrý deň,

v prípade vrátenia daru, teda bytu, ktorý ste darovali synovcovi, musíte dodržať zákonné predpoklady. Podľa § 630 Občianskeho zákonníka môže darca požadovať vrátenie daru, ak obdarovaný, teda Váš synovec, porušuje dobré mravy voči Vám alebo členom Vašej rodiny. To znamená, že musí ísť o hrubé porušenie, napríklad fyzické násilie alebo hrubé urážky.

Vzhľadom na fakt, že Váš synovec už časť bytu daroval Vašej sestre, situácia sa komplikuje. Aj keď by sa Váš synovec správal nevhodne a splnil by podmienky na vrátenie daru, časť bytu, ktorú už daroval, by nemohol vrátiť. Vrátenie daru sa môže týkať len tej časti, ktorú stále vlastní.

Odporúčam zvážiť všetky okolnosti a prípadne sa poradiť s právnikom, aby ste zistili, či správanie synovca spĺňa podmienky pre vrátenie daru.


Podotázka: Vrátenie daru (Občianske právo)

Dobrý deň, zaujímal by ma právny pohľad na situáciu, v ktorej sa momentálne nachádzam. Môj vtedajší priateľ mi pred rokom kúpil ako darček k Vianociam mobilný telefón. Momentálne sa však nachádzame vo veľmi náročnom emočnom rozchode, kedy si nárokuje na mobilný telefón práva a tvrdí, že je to jeho majetok. Mobilný telefón bol zakúpený na faktúru na firmu, ktorej je majiteľom. To som však nevedela v čase, kedy mi bol darovaný, ale až po čase jeho používania počas hádok, kedy si nárokoval jeho vrátenie, ako aj momentálne počas rozchodu, kedy mi ho násilne chce dokonca vziať. Určite však existujú aspoň textové záznamy, v ktorých hovorí o tom, ako mi ho dal na Vianoce, prípadne jeho prvé zapnutie v čase Vianoc, ak je to dôležité. Aké mám práva v tejto situácii a čo s tým môžem robiť? Aké sú jeho práva, keďže tvrdí, že je jeho a nie môj? Ďakujem za právnu radu.

Odpoveď: Vrátenie daru

(odpoveď odoslaná: 13.11.2024)

Dobrý deň, vo veci uvádzame, že skutočnosť tá, že priateľ kúpil mobilný telefón, pričom faktúru uhradil ako živnostník, nie je v tomto prípade podstatná.

Podľa ust. § 630 Občianskeho zákonníka platí, že "darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy."

Ak ste sa teda voči priateľovi nedopustili konania a správania, ktoré predstavuje hrubé porušenie dobrých mravov, potom nie je dôvod moboilný telefón vrátiť. Išlo by napr. o fyzické napadnutie priateľa z Vašej strany.


Trápi vás "Vrátenie daru" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vrátenie daru (Občianske právo)

Dobrý deň, kolegyňa má darovaný byt od tety. Teta súhlasila v seniorskom domove, že bude bývať. Po 5 rokoch nechce byť v domove a chce naspäť byt, má 83 rokov. Kolegyňa nevie, čo má robiť. S tetou bývať nechce, veľmi ťažká povaha. Ďakujem za kolegyňu.

Odpoveď: Vrátenie daru

(odpoveď odoslaná: 03.11.2024)

Dobrý deň, z ptázky predpokladáme, že darovacia zmluva, na základe ktorej Vaša kolegyňa nadobudla byt, nie je obsiahnutá aj dohoda o zriadení vecného bremena v prospech tety ako darcu, ktoré vecné bremeno spočíva v práve doživotného bývania v predmetnom byte. Ak je to tak, potom teta sa nemôže domáhať toho, aby mohla v byte bývať.

Iné by to bolo v prípade, že by darovacia zmluva obsahovala aj dohodu o vecnom bremene v prospech tety, lebo potom teta by sa mohla domáhať možnosti bývania v uvedenom byte prípadne aj cestou súdu  a prípadne aj žiadať vrátenie daru. v zmysle ust. § 630 Občianskeho zákonníka. Obdarovaná však zo zákona nie je povinná jej poskytovať starostlivosť vzhľadom na jej vek, ktorá je určite poterbná. Predpokladáme však aj to, že teta má v domove dôchodcov zriadené aj trvalý pobyt v zmysle ust. § 3 ods. 9 Zákona o hlásení pobytu občanov SR, potom so zriadením nového trvalého pobytu by nemusela vlastníčka bytu súhlasiť :

"Zariadenia sociálnych služieb,4a) v ktorých sa poskytuje bývanie, sú povinné dať písomný súhlas na prihlásenie na trvalý pobyt občanom, ktorí sú v nich celoročne umiestnení; súhlas vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti podľa odseku 8 písm. d) sa v týchto prípadoch nevyžaduje."

 

Odporúčam Vašej kamarátke kontaktovať domov dôchodcov pre vysvetlenie situácie s tetou a následne prípadne aj advokáta.

 


Podotázka: Vrátenie daru (Občianske právo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či je možné zrušiť darovaciu zmluvu na 1/2 domu z roku 2011. Jedná sa o môjho svokra, čo daroval svojej dcére 1/2 rodinného domu. Ďakujem.

Odpoveď: Vrátenie daru

(odpoveď odoslaná: 21.09.2024)

Dobrý deň,

Zrušenie darovacej zmluvy je možné, pokiaľ sú splnené určité podmienky stanovené zákonom. Podľa § 630 Občianskeho zákonníka môže darca žiadať vrátenie daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy. Hrubé porušenie dobrých mravov môže zahŕňať rôzne formy fyzického alebo psychického týrania, hrubé urážky. 


Ak chcete zrušiť darovaciu zmluvu, je potrebné dôkladne zdokumentovať a preukázať takéto správanie zo strany obdarovaného. Tento proces začína zaslaním písomnej výzvy na vrátenie daru, v ktorej jasne vyjadríte svoju žiadosť o vrátenie darovaného podielu domu. Dôležité je, aby výzva bola konkrétna a detailná ohľadne dôvodov zrušenia darovacej zmluvy. 

Ak obdarovaný nesplní vašu výzvu na vrátenie daru, budete musieť podať žalobu na súd, ktorý následne posúdi všetky predložené dôkazy a rozhodne o vrátení daru súdnou cestou.

Dôležité je konzultovať celý proces s advokátom, ktorý vám pomôže pripraviť potrebné dokumenty a zastupovať vás v prípade súdneho konania.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Vrátenie daru (Občianske právo)

Dobrý deň, je právne možné vzdať sa už v darovacej zmluve práva na vrátenie daru (nehnuteľnosti), nech už by nastali akékoľvek dôvody? PK

Odpoveď: Vrátenie daru

(odpoveď odoslaná: 15.09.2024)

Dobrý deň,

na základe platnej právnej úpravy v Slovenskej republike nie je možné sa v Darovacej zmluve dopredu vzdať práva na vrátenie daru nehnuteľnosti, nech už by nastali akékoľvek dôvody. V zmysle § 630 Občianskeho zákonníka má totiž darca právo domáhať sa vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy .

Právo na vrátenie daru sa považuje za osobitné právo, ktoré vzniká až naplnením konkrétnych podmienok, a teda nemožno sa ho vzdať vopred. Ak by ste sa ho totiž snažili vzdať v čase uzavretia darovacej zmluvy, tak ste ho ešte nenadobudli a právne by to nebolo efektívne.

Je dôležité, aby darovacia zmluva obsahovala všetky potrebné zákonné náležitosti a bola spôsobilá zápisu do katastra nehnuteľností, ale vzdanie sa práva na vrátenie daru medzi tieto náležitosti nepatrí a nie je legislatívne možné. To je možné až vtedy ak to právo uz vzniklo a až následne sa dohodnú, že to právo si nebude uplatňovať. 


Trápi vás "Vrátenie daru" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vrátenie daru (Občianske právo)

Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadom darovania 1/2 bytu, kde spolu s partnerom budeme bývať. Môj partner mi totiž chce darovať polovičný podiel na jeho byte darovacou zmluvou. Moja otázka je, ako som ja ako obdarovaná osoba chránená pred zrušením darovacej zmluvy. Aké sú výhody a nevýhody tohto riešenia? Alebo by bolo lepšie zvoliť iný typ zmluvy či inú alternatívu na prepis polovice bytu? Ďakujem Vám veľmi pekne. Lucia

Odpoveď: Vrátenie daru

(odpoveď odoslaná: 22.08.2024)

Dobrý deň, z otázkyvyplýva, že priateľ vám chce darovať podiel na byte v podiele 1/2 k celku. Ak je to tak, potom si nemôžete vybrať inú formu zmluvy. Darovanie je bezodplatné v zmysle ust. § 628 a nasl. Občianskeho zákonníka.  Jedinou nevýhodou darovacej zmluvy je, že darca v zmysle ust. § 630 Občianskeho zákonníka sa môže domáhať vrátenia daru a to v prípade hrubého porušenia dobrých mravov zo strany obdarovaného. Definíciu dobrých mravov Občiansky zákonník nedefinuje.

Definíciu dobrých mravov /boni mores/ ponúka Uznesenie Ústavného súdu SR č. k. IV. ÚS 55/2011-19 z 24. 2. 2011, podľa ktorého dobrými mravmi sú pravidlá správania sa, ktoré sú v prevažnej miere v spoločnosti uznávané a tvoria základ fundamentálneho hodnotového poriadku. Podľa Najvyššieho súdu SR sa dobrými mravmi v občianskoprávnych vzťahoch v súdnej praxi rozumie súbor spoločenských, kultúrnych a mravných pravidiel správania, ktorý je v súlade so všeobecne uznávanými vzťahmi medzi ľuďmi a mravnými princípmi spoločenského zriadenia a ktorý v historickom vývoji osvedčil istú nemennosť, vystihujúc podstatné historické tendencie, ktoré sú zdieľané rozhodujúcou časťou spoločnosti a majú povahu základných noriem (Rozsudok Najvyššieho súdu SR z 26. apríla 2012, sp. zn. 5 Cdo 26/2011).

 

Ide teda v podstate o také správanie, ktoré nie je akceptovateľnú v kultúrnej spoločnosti / fyzické napadnutie zo strany obdarovaného, úmyselné poškodenie zdravia darcu zo strany obdarovaného a podobne/. Toto právo žiadať vrátenie daru môže darca uplatniť a teda žiadať vrátenie daru v lehote do 3 rokov od kedy došlo k hrubému porušeniu dobrých mravov zo strany obdarovaného.


Podotázka: Vrátenie daru (Občianske právo)

Dobrý deň, potrebovala by som od vás právnu radu. Svokrovci darovali môjmu manželovi dom pred 20 rokmi. K domu patrí aj prístavba, ale všetko je prepojené - jedno kúrenie atď. My sme dom opravili a dali sme novú strechu na celý dom aj na prístavbu v dobrej viere, že to bude raz naše. Manžel má jednu sestru, tá býva 200 km od rodičov a navštevuje ich trikrát do roka. Svokrovci dali ústny sľub, že dcéra je ďaleko a keďže my bývame prakticky spolu, ibaže v prístavbe (oni majú svoju domácnosť - kuchyňu a dve izby), verili sme, že je to vyriešené. My sme si v prístavbe spravili kuchyňu. Prístavba je však napísaná na svokrovcov, čo sme neriešili, mysleli sme si, že majú lepší pocit, keď bývajú vo svojom, tak nech si to tak majú. No teraz sa vyjadrili, že tú prístavbu chcú ponechať dcére, ktorá tam nič neinvestovala a o rodičov sa nikdy nestarala. Svokrovci majú 77 a 82 rokov, a bez našej pomoci by už nezvládli život na dedine, kde sa kúri tuhým palivom. Nedá sa s nimi nijako pohnúť. Manžel už stráca nervy a chce, aby sme odišli niekam do zahraničia, nech pocítia, aké to je, keď ostanú bez pomoci. Moja otázka znie: môžu žiadať o vrátenie časti domu? Bolo by to považované za hrubé porušenie mravov? Ďakujem za odpoveď. S pozdravom, vaše meno

Odpoveď: Vrátenie daru

(odpoveď odoslaná: 18.07.2024)

Dobrý deň,

vaša situácia je právne komplikovaná a vyžaduje komplexnejšie posúdenie. Pri darovaní nehnuteľností môže darca dar odvolať pre hrubé porušenie dobrých mravov, ak sa obdarovaný správa voči darcovi alebo jeho blízkym nevhodne. 


Rodičia môžu požadovať vrátenie daru, avšak museli by preukázať, že existuje dôvod na odvolanie daru pre hrubé porušenie mravov. 

Prístavba patrí tomu, kto ju staval. Ak oni nie sú zapísaní na liste vlastníctva, tak na to nemajú nárok. 

Vaša investícia do stavby a jej celistvosti, a nepriznanie vlastníckeho práva k pristavbe, je komplikovaný právny problém. Ak vaši svokrovci pristavbu nepreniesli na vášho manžela písomne, stále zostáva ich vlastníctvom. Aj napriek veľkým investíciám do pristavby, ak nedošlo k písomnému dokladu o darovaní, právna situácia zostáva nezmenená.

Ďalej je potrebné zvážiť, či by právne konanie viedlo k ďalším konfliktom v rodine a ako by to mohlo ovplyvniť vaše budúce vzťahy. 


Podotázka: Vrátenie daru (Občianske právo)

Dobrý deň, darom som dostal pozemok od babičky a teraz sa súdime s podielnikom, ktorý tvrdí, že je jeho. Užíval ho 30 rokov. Ja mám 7/10 pozemku, sused má 3/10. Chcem vrátiť dar, lebo vraj babka mala požičané peniaze od suseda, ktoré boli vrátené. On tvrdí, že neboli, a chce celý pozemok pre seba. Nechcem sa stále súdiť, chcem vrátiť dar, pretože som o dlhších nevedel. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vrátenie daru

(odpoveď odoslaná: 01.07.2024)

Dobrý deň,

súčasná situácia, v ktorej sa nachádzate, je komplikovaná, ale existujú viaceré spôsoby, ako postupovať. Pretože ide o otázky súvisiace s vlastníctvom a možným vrátením daru, je potrebné posúdiť niekoľko kľúčových bodov.

Po prvé, pokiaľ ide o podielové spoluvlastníctvo, Vy a sused máte určený určitý podiel na pozemku, a to konkrétne Vy 7/10 a sused 3/10. Sused môže tvrdiť, že pozemok užíval, ale užívanie samo osebe neznamená nadobudnutie vlastníckeho práva.

Po druhé, pokiaľ ide o vracanie daru, občiansky zákonník umožňuje darcovi alebo obdarovanému žiadať o vrátenie daru v určitých prípadoch. Jeden z dôvodov na vrátenie daru môže byť vážny omyl alebo podvod, ak ste o dôležitých skutočnostiach nevedeli pri akceptácii daru. 

Tiež je možnosť sa so susedom dohodnúť a uzavrieť vec zmierom. Ja by som Vám odporúčal kontaktovať suseda a povedať mu, že sa nechcete súdiť, pretože to nemá zmysel a navrhnúť mu ukončenie súdneho konania. Pretože, ak nemáte záujem o pozemok a babka by nechcela vrátiť dar a nechcete sa ani s ňou súdiť, tak potom ten zmier môže byť riešením. 


Trápi vás "Vrátenie daru" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vrátenie daru (Občianske právo)

Dobrý deň, prosím vás o radu ohľadom vracania darovaných peňazí (dedičstva) od vlastnej matky. V roku 2011 som bez akejkoľvek prosby alebo nátlaku obdržal finančný dar na môj účet od matky. Okolo roku 2015 som obdržal ďalšiu sumu. Peniaze prišli na môj účet a v poznámke pre prijímateľa bolo uvedené, že ide o dedičstvo, bez akejkoľvek uzavretej zmluvy. V roku 2017 som sa rozviedol a následne som si našiel novú priateľku, s ktorou som uzavrel manželstvo v roku 2024. Tu však vznikol problém zo strany matky, ktorá so sobášom nesúhlasila. Teraz na mňa vyvíja psychický tlak a žiada ma o vrátenie daru. Matku som nijak nenapadol, ani fyzicky, ani verbálne. Naopak, ona sa mi vyhráža. Je z jej strany takéto niečo možné? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vrátenie daru

(odpoveď odoslaná: 27.06.2024)

Dobrý deň, úvodom len poznámka, že súhlas matky na uzatvorenie manželstva nepotrebujete, ale táto skutočnosť je vám známa.

Pokiaľ vám matka darovala penia a v dokladoch z banky je uvedneé, že ide o dedičstvo, zrejem mala na mysli váš budúci podiel na dedičstve. Len uvádzame, že vám vaša mama nemže darovať dedičstvo po nej, lebo toto právne ani neexistuje, keďže vaša matka žije.

Ak teda vychádzame z toho, že vám matka dala peniaze titulom budúceho dedenia, potom by mohla teoreticky žiadať ich vrátenia titulom vydania bezôdvodného obohatenia. Tu však v zmysle ust. § 107 Občianskeho zákonníka platí premlčacia doba 2 až 3 roky, maximálne 10 rokov. 10 ročná premlčacia doba plynie odo dňa, keď k bezdôvodnému obohateniu došlo. Táto lehota by teoreticky mohla platiť len pre sumu, ktorú ste obdržali v rok 2015. Prijatá paltba v roku 2011 je už premlčaná ak by matka žiadala vydanie bezdôvodného obohatenia.

Ak by sme poslané peniaze na váš účet posúdili ako dar /najskôr ako dar/, v zmysle ust. § 630 Občianskeho zákonníka platí, že darca, teda matka,  sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy. Zrejme matka žiada vrátiť peniaze z dôvodu, že ste uzatvorili manželstvo so ženou, ktorá nevyhovuje jej predstavám, ale toto nie je dôvod na to, aby matka sa mohla domáhať vrátenia daru v zmysle ust. § 630 Občianskeho zákonníka.

V prípade problémov, hlavne v prípade tom, že by ste obdržali výzvu od advokáta matky, kontaktujte našu advokátsku kanceláriu.

 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Vrátenie daru" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.