Rozvod ako dôvod na vrátenie daru

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Rozvod ako dôvod na vrátenie daru

Dobrý večer, prosím Vás o radu týkajúcu sa rozvodu a vrátenia daru. S manželom sme v rozvodovom konaní. Už skôr sme od mojich rodičov dostali dom ako dar. Vecné bremeno nie je zapísané, iba je tam záväzok voči rodičom, že sa o nich v prípade choroby musíme postarať, rovnako ako o starostlivosť a opateru v starobe a iných závažných situáciách. Otázka znie: Majú právo rodičia odobrať dar manželovi, ak sa o nich on nebude starať, keďže u nás už od mája neobyvateľuje? Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď. Môže byť rozvod považovaný za dôvod na vrátenie daru?

Odpoveď: Rozvod ako dôvod na vrátenie daru

Dobrý deň.

Rozvod ako dôvod na vrátenie daru nie je. Pre účely vrátenia daru sa teda neskúma či došlo k rozvodu.

Podľa § 630 Občianskeho zákonníka:

Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.

Vychádzajúc z tohto ustanovenia, (iba) darca (teda Vaši rodičia) sa môžu domáhať vrátenia daru (nie jednostranne zobrať Vášmu manželovi jeho podiel na dome, keďže veci, ktoré sú darované nepatria do BSM). Jediným predpokladom na úspešné domáhanie sa vrátenia daru je skutočnosť, že sa obdarovaný správa k darcom (vašim rodičom) alebo členom darcovej rodiny (teda napr. aj k Vám), tým spôsobom, že by toto správanie hrubo porušovalo dobré mravy. Čo je hrubé porušenie dobrým mravov však nie je legálne definované a preto je výklad tohto pojmu ponechaný na súdy, ktoré zvažujú každý prípad individuálne.

Pokiaľ ide o procesný postup, odporúčam Vám, aby Vaši rodičia vyzvali Vášho manžela na vrátenie daru (najlepšie písomne) a ak zostane táto výzva bezvýsledná, môžete sa obrátiť na súd. V súdnom konaní budete musieť preukázať, že sa Váš manžel správal tak, že to hrubo porušoval dobré mravy.

V danom prípade by podľa môjho názoru mali veľkú váhu okolnosti, ktoré viedli k podaniu návrhu na rozvod. Samotný rozvod ešte nemusí znamenať, že ide o hrubé porušenie dobrých mravov a nemusí isť o dôvod na vrátenie daru.