Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

V akom poradí sú uspokojované pohľadávky exekútorov

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Trnava

Otázka: V akom poradí sú uspokojované pohľadávky exekútorov

Dobrý deň, chcem Vás požiadať o informáciu. Plánujeme predať pozemok, kde som 2/3 vlastníkom a moja sestra vlastní 1/8. Na tejto jej osmine sú tri exekúcie, ktoré prevyšujú cenu jej podielu. Tieto exekúcie má zároveň aj na inom majetku. Exekútor s najväčšou pohľadávkou súhlasí, že mu bude vyplatená suma podľa znaleckého posudku. Chcem sa opýtať, v akom poradí sa uspokojujú pohľadávky exekútorov. Alebo je suma podľa znaleckého posudku, respektíve suma získaná predajom, rozdelená medzi všetkých exekútorov a zvyšok exekúcií zostáva na inom majetku? Ďakujem.

Odpoveď: V akom poradí sú uspokojované pohľadávky exekútorov

Dobrý deň,

Pokiaľ ide o otázku, v akom poradí sú uspokojované pohľadávky exekútorov, nie je rozhodujúce, ktorý exekútor vymáha najvyššiu sumu, dôležité je poradie exekučných záložných práv zapísaných na liste vlastníctva. Pokiaľ vykonáva exekúciu predajom nehnuteľnosti exekútor, ktorý nie je prvý v poradí, tak sa prevádza nehnuteľnosť zaťažená exekučným záložným právom predchádzajúceho exekútora. Ak by predával nehnuteľnosť exekútor prvý v poradí, nehnuteľnosť sa predáva bez ďalších exekučných záložných práv.

Ak uspokojíte pohľadávku exekútora, ktorý nieje prvý v poradí, neznamená to, že ostatné exekučné záložné práva budú vymazané. Nehnuteľnosť musíte kúpiť od exekútora, ktorý je prvý v poradí, aby nebola zaťažená ďalšími exekučnými záložnými právami.