Užívanie pozemku nad rámec podielu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo,

Otázka: Užívanie pozemku nad rámec podielu

Dobrý deň, chcel by som sa informovať, či môžu ostatní podieloví spoluvlastníci požadovať náhradu od mňa z dôvodu užívania pozemku nad rámec môjho podielu. Ďakujem.

Odpoveď: Užívanie pozemku nad rámec podielu

Dobrý deň,

ak nemáte od spoulvastníkov výslovný súhlas, ktorý by Vás oprávňoval nakladať s predmetom podielového spoluvlastníctva nad rámec Vášho podielu, tak ste povinný poskytnúť im peňažnú náhradu. Tento názor vyslovil Najvyšší súd ČR:

Rozsudok NS ČR sp. zn. 33 Odo 778/2005

Spoluvlastník, ktorý spoločnú nehnuteľnosť užíva nad rámec svojho spoluvlastníckeho podielu, nemusí ostatným spoluvlastníkov poskytovať peňažnú náhradu (ekonomickú protihodnotu užívania) len vtedy, ak preukáže existenciu zmluvy o bezodplatnom užívaní spoločnej nehnuteľnosti. Ak nepreukáže, že je oprávnený spoločnú nehnuteľnosť užívať nad rámec svojho spoluvlastníckeho podielu bezodplatne, vzniká mu bezdôvodné obohatenie, za ktoré musí ostatným spoluvlastníkom poskytnúť peňažnú náhradu ako ekonomickú protihodnotu toho, čo nemôže byť vrátený.

Ak by totiž existovala medzi účastníkmi (spoluvlastníkmi) platná zmluva o odplatnom užívaní ich spoločných nehnuteľností, nemal by žalobca dôvodu požadovať vydanie bezdôvodného obohatenia, ale žaloval by na splnenie záväzku zo zmluvy.