Manželstvo pred 18 rokom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Košice

Otázka: Manželstvo pred 18 rokom

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či je možné požiadať o plnoletosť. Mám 17 rokov a môj priateľ ma chce vziať za manželku, pretože som tehotná. Je to možné?

Odpoveď: Manželstvo pred 18 rokom

Dobrý deň,

podľa § 8 ods.2 Občianskeho zákonníka sa plnoletosť  nadobúda dovŕšením osemnásteho roku. Pred dosiahnutím tohto veku sa plnoletosť nadobúda len uzavretím manželstva. Takto nadobudnutá plnoletosť sa nestráca ani zánikom manželstva ani vyhlásením manželstva za neplatné.

podľa § 11 ods. 2 Zákona o rodine Manželstvo nemôže uzavrieť maloletý. Súd môže v súlade s účelom manželstva výnimočne povoliť uzavretie manželstva maloletému staršiemu ako 16 rokov. Bez povolenia súdu je manželstvo neplatné. V takom prípade súd aj bez návrhu rozhodne, že manželstvo je neplatné.

Na to, aby ste mohli uzavrieť manželstvo musíte podať návrh na súd na povolenie uzavrieť manželstvo. Ak Vám ho súd povolí, potom môžete uzavrieť manželstvo, pričom je potrebné splniť podmienky podľa Zákona o rodine (predložiť požadované doklady, a pod.).

Návrh podávate na súd Vy. Ak ani Váš priateľ ešte nie je plnoletý, tak ho podávate obaja spoločne.