Úver a dohoda o zúžení BSM

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Trnava

Otázka: Úver a dohoda o zúžení BSM

Dobrý deň. Som vydatá, ale chcem si zobrať hypotekárny úver v banke len na svoje meno. V banke mi povedali, že potrebujem dohodu o zúžení BSM. Rada by som sa informovala o tom, ako sa takáto dohoda zostavuje, pretože mi v banke poradili len predbežne ju pripraviť. Keď bude v banke akceptovateľná, potom sa obrátim aj na notára. Chcem predísť zbytočným poplatkom. Neviem, aké informácie má takáto dohoda o BSM obsahovať.

Odpoveď: Úver a dohoda o zúžení BSM

Dobrý deň, pokiaľ ide o úver a dohodu o zúžení BSM, uvádzame nasledovné: v zmysle ustanovenia § 143a Občianskeho zákonníka musím mať dohoda o zúžení bezpodielového spoluvlastníctva manželov (ďalej len „BSM“) formu notárskej zápisnice. Pokiaľ by takáto dohoda nebola uzavretá v zákonom ustanovenej forme, potom by bola podľa ustanovenia § 40 ods. 1 Občianskeho zákonníka absolútne neplatná. Hypotekárny úver si preto budete môcť zobrať výlučne na seba až po tom, čo s manželom uzavriete dohodu o zúžení BSM vo forme notárskej zápisnice. Nákladom vo forme odmeny za spísanie notárskej zápisnice sa preto žiadnym spôsobom nevyhnete. Vzhľadom na skutočnosť, že dohoda musí byť spísaná vo forme notárskej zápisnice, potrebné náležitosti dohody zabezpečí notár. Odporúčam Vám, aby ste notára inštruovali až po predchádzajúcej konzultácii v banke, a to tak, aby presne vedel, za akým účelom sa bude dohoda o zúžení BSM uzatvárať. Banky bežne akceptujú takúto dohodu o zúžení BSM.