Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Ako sa brániť proti tieneniu stromov zo strany suseda?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Ako sa brániť proti tieneniu stromov zo strany suseda?

Prosím, poraďte mi. Naša suseda si vysadila tuje po celej dĺžke nášho domu, ktoré vysoko tienia severnú stranu nášho domu; sú vysoké približne 2 metre. Od hranice pozemku sú vysadené vo vzdialenosti asi 0,8 metra. Najzávažnejšie je, že nám začínajú plesnivieť steny domu v interiéri na severnej strane. Sťažovali sme sa na ňu na obecný úrad, ktorý jej nariadil orezať tuje. Úrad jej poslal oficiálny dokument s týmto príkazom, no nič sa nedeje. Na to, aby sme na ňu podali súdnu žalobu, bohužiaľ nemáme dostatok financií. Prosím, poraďte nám, ako máme ďalej postupovať. Za Vašu radu Vám vopred ďakujem a ostávam s pozdravom.

Odpoveď: Ako sa brániť proti tieneniu stromov zo strany suseda?

Dobrý deň, susedské vzťahy upravuje predovšetkým ustanovenie § 127 Občianskeho zákonníka (OZ), podľa ktorého vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok. Pokiaľ Vám tienenie spôsobuje neodvratné škody na budove a tieto susedské nezhody nie ste schopná vyriešiť vzájomnou dohodou, neostáva Vám nič iné ako sa obrátiť na súd so žalobou. Ak ste v nepriaznivej finančnej situácii, máte právo obrátiť sa na Centrum právnej pomoci, ktoré Vám po splnení zákonných podmienok zabezpečí na ochranu Vašich práv právneho zástupcu.